şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
2315 entry daha
 • yılların alışkanlığı, bir şey ararken google'dan, vikipedi'nin üzerine tıklamadan önce vpn açık mı diye kontrol ediyorum. ulan ne saçma şeylerle uğraşıyoruz, ne kadar aptalca engellerimiz var bizim!

  vikipedi açılınca, bize kilitli kaldığımız yerden serbest bırakılmışız hissi yaratan düzenin allah belasını versin!
 • wikipedia'ya ana britannica muamelesi yapıldığını sanan tiplemeler çok komik. koy dikkat şahan çıkabilir'e, 3 sezonluk skeç malzemesi.

  wikipedia denilen oluşum; merak ettiğiniz ve dahi hiçbir fikrinizin olmadığı, bilgilerinizin yetersiz kaldığı konulara giriş yapmak için kullanılır. buradan ön okuma yaparsınız ve devamında anahtar kelimeler aracılığı ile esas okumanız gereken kaynaklara erişim sağlarsınız. bu açıdan son derece faydalı ve yararlıdır. zira ne ararsanız ona uygun ileri okuma materyallerine ulaşımınızda zamandan yana kâr etmenizi sağlar. literatür taraması öncesinde size bir kuş bakışı görüntü sunar ve ne için, nereye bakacağınızı tahayyül edersiniz.

  kısacası; boş beleş muhabbet yerine wikipedia'daki yanlışları düzeltmeye yahut en azından yazılara kaynakça göstermeye gayret etseniz daha iyi olacak. çünkü bu site bir ansiklopedi değil, bilgi paylaşım merkezi. tıpkı ekşi sözlük gibi.
 • ingilizce versiyonunu keyifle kullandığım oluşum. bu arada yakın zamanda 6 milyon içeriğe ulaşacaktır.
 • 3 yıllık ayıbın nihayet son bulduğu internet ansiklopedisi.

  siyasi/tarihi gerçekler internet ortamında kısmen çarpıtılabilir; böylesine büyük bir mecranın her konuda %100 doğru olması zaten pek mümkün değildir; fakat bu durumun, toplumu bilgiye erişimden alıkoymak için geçerli bir sebep olduğunu düşünmüyorum. cezanın bilgiye aç kesimlere kesilmesi kadar mantık dışı bir durum daha göremiyorum. tekrar böyle bir ayıba şahit olmamak dileğiyle diyelim.

  ve evet o vpn'ler silinmedi. diğer yasaklı sitelere, porno sitelere de girilmeye devam ediliyor ve edilecek(seks, cinsellik er ya da geç bir tabu olarak kalmayacak; fakat ayıplar bir leke olarak kalacak maalesef).

  https://tr.wikipedia.org/…den_erişimin_engellenmesi
 • kapalı kalmasına destek veren bazı sözlük yazarlarının linkini verdiği site.
  olm trollüğün de içine ettiniz.
 • açılmıştır. (bkz: bu ayıp bize 100 yıl yeter)
 • cezaevinden yeni çıkan internet ansiklopedisi.

  yakında yeniden tutuklanması muhtemeldir.