şükela:  tümü | bugün
 • akılalmaz, hayret verici, dibe vurmuş, çok büyük ibret alınacak kişilerdir.

  hiç ama hiç mantıklı açıklamaları yoktur. apır sapır konuşurlar, söylediklerinin farkında değillerdir. ivedilikle kendilerinden kilometrelerce uzaklara, mümkünse başka kıtalara kaçılasıdır. ülkenin şu halde olmasının yegane sebepleridir.

  hayatlarında hiç ingilizce wikipedia'yı açmamış, seçkin maddeleri incelememiş, madde yazarlarının ne kadar büyük ve yüce emekler verdiklerini anlamamış, tartışma sayfalarına göz atmamış, alıp "bir harf" bile katkıda bulunmamış kara cahillerdir.

  bu kadar muhteşem bir hazine için eleştirileri de "terörizmi destekleme" gibi saçmasapan, absürt, gülünç, facia, yüz kızartıcı şeylerden öte gidememekte. koskoca okyanusların olduğu dünyada çöp suyundan bir damla alıp "su bok gibi bir şey" diyebilecek tıynettelerdir.
 • yasak savunmak kendi fikirlerine olan güvensizliğin dışa vurumudur. aslında ideolojinin zafiyetini ortaya koyması açısından desteklediğim savunma. siz yasaklayın biz sizden daha çok nefret edelim...
 • ya arkadaşlar harbiden ibret alınacak kişiler he çomarlara bak hele!

  ibret alınacak kişiler
 • türk halkının bilgiye erişiminin engellenmesi durumu ile karşı karşıyayız. söz konusu yasak türk halkını korumak için getirilmemiştir. kaldı ki devletin getirdiği yasakların tamamı türk halkını koruma amacı gütmelidir, bunu yaparken söz konusu yasağın, bireyi nasıl ve tam olarak neden koruyacağı açık ve net bir şekilde belirtilmelidir.

  1. türk halkının wikipedia'ya erişimini engellemek, türk halkını tam olarak hangi tehdit karşısında koruyacak?

  2. türk halkının wikipedia'ya erişimini engellemek, türk halkını nasıl koruyacak?

  bu iki sorunun cevabını vermeden ancak kendi ideallerinizi başka insanlara dayatmış oluyorsunuz.
 • wikipedia'ya ihtiyacı olma ihtimali dahi yoktur gibi geliyor bana.
 • maldır.
 • (bkz: #74763538)

  inanılır gibi değillerdir. hayret vericiliğe bir hayret vericilik daha katmışlardır.

  şu başlığın bile en çok beğenilen entry'si, atan yazarın bile bakmadığı bir video. bakıyorsun, sadece murat bardakçı sırf sansasyonel olsun diye demiş (kaldı ki kendisine göre google da yasaklanmalı), diğerleri yasaklanmasına karşı hatta "doğru bilgilerle doldurulması gerektiği"ni savunuyorlar videonun konusu da kaynakçaların zayıflığı. bu da süper bir ironi.

  yazıklar olsun.
 • ulan hadi diyelim ki wikipedia türkiye'yi dünyaya terörist gibi gösteriyor. be sarsak bunu yasakladığın zaman çin'deki, japonya 'daki, nijerya'daki adam bunu göremiyor mu sanıyorsun diye sorulası bir primattır. gerçi bu soruya evet diyebilir şimdi bilemedim.
 • benim bu.

  wikipedia da, microsoft, google, facebook, vb. gibi küresel tekel kurma çabasındaki hormonlu organizasyonlardan biri. (hormonludan kastım, bunların tamamının abd devleti tarafından desteklenmesi, hatta açık konuşalım, doğrudan devlet projesi olması)
  daha önce benzeri şirketlerin türkiye'de ofis açıp vergi vermedikleri için türkiye tarafından engellenmesine ilişkin bazı tarışmalar yaşanmıştı. gerzek sürüsü, türkiye'ye vergi vermek istemeyen şirketlerin tarafını tutmuştu. aynı gerzek sürüsü milli arama motoru, milli işletim sistemi gibi şeylerin de saçma olduğunu düşünüyor. (sonra da gelip türkiye'de benzinden yüksek vergi alındığından şikayet ediyorlar.) aklı başında okuyucuların çin'in, abd'nin tekelci uygulamalarına karşı geliştirdiği politikaları incelemelerini tavsiye ederim.

  wikipedia bir bilgi paylaşımı platformu değildir. wikipedia bilginin tekilleştirilmesi teşebbüsüdür. amaçları bilginin kamuya açılması olsa, akademik dergilerin ücretsiz olmasına destek verirlerdi. bu çok daha ucuza mal olurdu.

  netice olarak, wikipedia'nın kendisine değil, kendisini küresel otorite olarak görmesine karşıyım. bu nedenle, wikipedia ve benzeri tekelci kuruluşlara haddini bildirmek için uygulanan her politikanın yanındayım.

  not: yazılanlara bir göz attım da, aklıma şu atasözümüz geldi: "wikipedia cahilliği giderir, eşeklik baki kalır."
 • halen komik şekillerde savunulmaya çalışılan yasak.

  piyasa değerleri ve sakladığı bilgileriyle ünlü google, microsoft, facebook gibi para basan platformları ile kar amaçlı çalışmayan, reklamı olmayan, milyonlarca ansiklopedik maddesi olan -ki bunların yüzbinlercesi gerçekten çok kaliteli bilgiler, kullanıcıların emek sarf ederek geliştirmeye çalıştığı, interneti bir şeyler öğrenmek için kullanan kişilerin başucu bir platformu kıyaslamak çok çok çok çok absürt.

  eleştirmek öyle yasakla olmaz.

  edit: umuyorum kaynakları çok kötü, çoluk çocuk yazıyor, bu yüzden yasaklanmalı diyen gerizekalılar gelmez.

  vikipedi %100 doğru bilgi içerdiğini garanti etmez. böyle salakça bir yasağı savunuyorsanız, başta facebook, twitter, ekşi olmak üzere bütün websiteleri kapatılmalı o halde.