şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yasak savunmak kendi fikirlerine olan güvensizliğin dışa vurumudur. aslında ideolojinin zafiyetini ortaya koyması açısından desteklediğim savunma. siz yasaklayın biz sizden daha çok nefret edelim...
  • ya arkadaşlar harbiden ibret alınacak kişiler he çomarlara bak hele!

ibret alınacak kişiler
  • türk halkının bilgiye erişiminin engellenmesi durumu ile karşı karşıyayız. söz konusu yasak türk halkını korumak için getirilmemiştir. kaldı ki devletin getirdiği yasakların tamamı türk halkını koruma amacı gütmelidir, bunu yaparken söz konusu yasağın, bireyi nasıl ve tam olarak neden koruyacağı açık ve net bir şekilde belirtilmelidir.

1. türk halkının wikipedia'ya erişimini engellemek, türk halkını tam olarak hangi tehdit karşısında koruyacak?

2. türk halkının wikipedia'ya erişimini engellemek, türk halkını nasıl koruyacak?

bu iki sorunun cevabını vermeden ancak kendi ideallerinizi başka insanlara dayatmış oluyorsunuz.
  • wikipedia'ya ihtiyacı olma ihtimali dahi yoktur gibi geliyor bana.
  • maldır.
  • bu yasağı televizyona çıkıp aleni bir şekilde savunmak açıkça bu millete ihanet etmektir, terbiyesizliktir. gerçekten bu insanlar nasıl bir cesarete sahip hayret ediyorum, tarihte bu zihniyete sahip kişilerin nasıl anıldığından haberleri yok sanırım, hem de bunu kameralar karşısında yapabiliyorlar, büyük bir utanç.
  • ulan hadi diyelim ki wikipedia türkiye'yi dünyaya terörist gibi gösteriyor. be sarsak bunu yasakladığın zaman çin'deki, japonya 'daki, nijerya'daki adam bunu göremiyor mu sanıyorsun diye sorulası bir primattır. gerçi bu soruya evet diyebilir şimdi bilemedim.
  • benim bu.

wikipedia da, microsoft, google, facebook, vb. gibi küresel tekel kurma çabasındaki hormonlu organizasyonlardan biri. (hormonludan kastım, bunların tamamının abd devleti tarafından desteklenmesi, hatta açık konuşalım, doğrudan devlet projesi olması)
    daha önce benzeri şirketlerin türkiye'de ofis açıp vergi vermedikleri için türkiye tarafından engellenmesine ilişkin bazı tarışmalar yaşanmıştı. gerzek sürüsü, türkiye'ye vergi vermek istemeyen şirketlerin tarafını tutmuştu. aynı gerzek sürüsü milli arama motoru, milli işletim sistemi gibi şeylerin de saçma olduğunu düşünüyor. (sonra da gelip türkiye'de benzinden yüksek vergi alındığından şikayet ediyorlar.) aklı başında okuyucuların çin'in, abd'nin tekelci uygulamalarına karşı geliştirdiği politikaları incelemelerini tavsiye ederim.

wikipedia bir bilgi paylaşımı platformu değildir. wikipedia bilginin tekilleştirilmesi teşebbüsüdür. amaçları bilginin kamuya açılması olsa, akademik dergilerin ücretsiz olmasına destek verirlerdi. bu çok daha ucuza mal olurdu.

netice olarak, wikipedia'nın kendisine değil, kendisini küresel otorite olarak görmesine karşıyım. bu nedenle, wikipedia ve benzeri tekelci kuruluşlara haddini bildirmek için uygulanan her politikanın yanındayım.

not: yazılanlara bir göz attım da, aklıma şu atasözümüz geldi: "wikipedia cahilliği giderir, eşeklik baki kalır."
  • yasağı savunanlara bu kadar hakaret edenlerin de eğitilmiş bir hali olmayan durumdur.
    arkadaşlar bu wikipedinin özellikle yabancı sayfalarında bizim tarihimizi bizden habersiz anlatıyorlar, çarpıtıyorlar. şimdi linkini bulamayacağım, adamlar rum soykırımı yaptığımızı iddia ediyorlar, kurtuluş savaşında. küçüle küçüle avuç kadar kalmış ülke, hala diyorlar ki kalanlar da bizim olsaydı. bu lobicileri nasıl can hıraş savunuyorsunuz akıl alır gibi değil.

kar olmayan kuruluşlara bi daha dikkatle bakın. bakalım sponsoru kim? bu çağda hala ücretsiz dağıtılıyor diye süt kuyruğuna girmektir buysa argümanınız...

wikipediye bu kadar muhtaç olup ağlaşacağınıza yaklaşık 20 yıldır yayında olan bu platformu insan gibi kullansaydınız. 1 senedir alternatif bir wiki vb. yapsaydınız. genel geçer bilgiler dışında bize verdikleri belirli ülke tarihi, kültürü,
    antlaşmaları konularında objektif bilgi verdiğine nasıl güveneceğiz. yasağın amacı bize yasak koymak değil. o oluşumun ağzını yüzünü düzeltmesi için baskı yapmak.
  • muhtemelen (bkz: kabuğu soyulmuş domatesi kimse almak istemez) rezaletinin de savunucusu olan insandır.