• ekşi sözlükte papua yeni gine başlığı olduğu için papua yeni gine devletinin ekşi sözlüğün papua yeni gine'de temsilcilik açması ve vergi vermesini istemesine eşdeğer bir olaydır. bunu ciddi ciddi savunanlar var. insan gerçekten hayret ediyor.
  • kâr amacı gütmeyen, reklam içermeyen, bağışlarla alt yapısını geliştiren ansiklopedik site olan wikipedia'dan ulaştırma bakanı ahmet arslan tarafından vergi ödemeleri istenmiş durumda.

--- spoiler ---

arslan yasakla ilgili şu ifadeleri kullandı: “türkiye’nin bu karalama kampanyalarının bir parçası olmadığını wikipedia’nın teyid etmesini ve türkiye’ye bir temsilcilik açarak vergi verebilir hale gelmelerini istiyoruz. şimdiye kadar türkiye’de yaptıkları işlerden dolayı vergi vermediler.”
    http://www.diken.com.tr/…uzelt-ofis-acip-vergi-ver/
    --- spoiler ---

bu ülkede vergi kaçıranlar, vergileri silinenler varken bilgi işleyen bir siteden vergi istemek nedir bilemiyorum. ayrıca bir siteyi engelleyip ardından "gelip ofis açsınlar" diyen tek ülke biziz galiba.
  • adamların gözünde her şeyin maddi bir karşılığı olduğu ve hiçbir katmadeğer üretmeden sadece vergiyle asalak gibi yaşamaya alıştıkları için kar amacı gütmeden de iş yapılabildiğini öğrendiklerinde şoka girdiler muhtemelen. önümüzdeki 150 yıl boyunca kendilerine gelebileceklerini sanmıyorum.
  • wikipedia'dan açıklama geldi;

"ölüyü diriyi siktin gözü bize diktin"
  • youtube ile anlaşma yaparken geçmiş tıkların da parasını talep eden ülke için şaşırtmayan eylemdir.
  • allah aşkına fiziksel bir karşılığı olmayan, internet üzerinde ortaya çıkmış bir oluşumun, bir şirket gibi değerlendirilmesinin mantığını biri bana açıklayabilir mi? hani bu oluşumun ticari olmamasına değinmiyorum bak.

bu nedir kardeşim böyle? internet bütün dünyaya yayın yapan bir teknoloji. bir internet sayfası kurulduğunda şu, şu şu ülkeler sayfamıza erişsin, bu bu bu ülkeler sayfamıza erişemesin diye bir şey demiyor site sahipleri. herkes isterse eğer o sayfaya erişebiliyor. e kardeşim ne yapacaksınız bu kafayla? dünya üzerindeki bütün internet sitelerini "gelin temsilcilik açın, vergi verin" diyerek engelleyecek misiniz?

yeter ya hu! cidden yeter!
  • yeminli mali müşavir babama yapacağım bir işten dolayı 2 milyon dolar kazanırsam ne kadar vergi vereceğim diye sordum.

hesap makinesini açtı, çarptı böldü falan filan "380 bin vergi iadesi alacaksın oğlum devletten" dedi.

"nasıl yani hem vergi vermeyeceğim hem de üstüne 380 bin lira mı alacağım baba" dedim.
    "380 bin dolar" dedi.

eğer yasal teşvikleri ve boşlukları bilirsin bu ülkeye vergi vermez, üstüne para alırsın.
    hayırlı işler türkiye.

edit: çok mesaj geliyor. şöyle ki; ülkeye döviz getirdiğim için devlet bana ödeme yapıyor. yani döviz rezervini elimde tutunca türk parasının alım gücü yükseliyor ve dolayısıyla tüm ülke kazanıyor, bunun için de devlet kazancından bana komisyon ödüyor. kapiş?
  • alıştılar tabii, bira içenden, araba alandan, benzin fulletenden bir o kadar da kendileri öşür toplamaya...

tanım: gülünç ötesi bir girişim. sınırların kalktığı şu çağda bizim uğraştığımız şeylerin bu olması...
  • cengizlerden silinenlerden mahsup etsinler. onlardan bir harf öğrenmiş değiliz.

hani "bir harf" öğretenin kölesi olan öğretiyi benimseyenlersiniz. o bakımdan.
  • tüm diller arasında türkçe viki madde sayısı 292,210 ile 29'ncu sırada. waray waray(filipinler), lehçe, cebuano(yine filipinler), katalan ve sırpça bizden daha fazla maddeye sahip. bu rezillik bize yeter.

(bkz: siktin eğitimi eyledin viran)
hesabın var mı? giriş yap