şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 30 ekim 2017 wikipedia direnişi kapsamında başlayan direnişin alt sloganı.

  özgürlük mücadelesi yaşamın her alanı için geçerli kılınmalıdır. devlet çatısı altında varlık mücadelesi veren vatandaşlarının bilgiye ulaşma hakkına hiçbir hükümet engel oluşturamaz. bu durum ortak evrensel değerler yasası gereği eleştirilmeli ve protesto edilmelidir.

  var olan bu yasağın kaldırılması için başlatılan direnişe destek olup tüm sosyal medya üzerinden kamuoyu oluşturma yetisine sahibiz. o halde asılın küreklere
 • sansüre karşı yapılan örnek bir protesto görmek için okumanızı tavsiye ettiğim başlıklar:

  (bkz: stop online piracy act)
  (bkz: aaron swartz)
 • 29 nisan 2017 wikipedia'ya erişim yasağı 263. gününe girmişken desteklerinizi bekleyen etiket.

  bu saçma sapan sansürün mantıktan ne kadar uzak olduğunu hatırlatmış olalım:

  -vikipedi tek bir reklam bile barındırmayan site, kısaca siteye erişimin azalması onlara zarar vermez.
  -vikipedi yazmak için, okumak için özetle kullanmak için zerre ücret istemeyen bir site. yani bir gelir modeli de yok, siteye girmemenin vikipedi'ye direkt bir zararı olmuyor.
  -vikipedi içeriklerin kullanıcılar tarafından düzenlenebildiği bir site, kısacası rahatsız olduğunuz bir husus varsa bunu yine siz düzenlersiniz, lakin "kaynakça" göstererek.
  -sansür sebebi olarak belirtilen iddia türkiye'ye iftira niteliğinde içerikler olduğuydu, bunu doğru kabul edersek soru şudur: bu hali düzenleyecek ve bu durumun önüne geçecek olan yine türkler değil midir? bu da bu perspektifle siteye en çok türkler'in erişmesini gerektirmez mi!?

  tüm bu koşullar değerlendirildiğinde vikipedi'nin hala türkiye'den erişime kapalı olmasının sebebi nedir? gelip buraya ofis açmalarını ve vergi vermelerini mi bekliyoruz? bu nasıl olacak? vikipedi ticari bir site değil ki? mal satmıyorlar, hizmet satmıyorlar. neyin vergisini alacağız?

  https://i.imgur.com/g2fgw9j.jpg
 • bilgiden korkan cahil sürüsü tarafından yasaklandı wiki, hala devam ediliyor. bir ülke bu zihniyeti nasıl ne şekilde destekler anlamak mümkün değil.
 • bal gibi de yasaklanıyor, bir şey de yapamıyoruz maalesef.

  tanım :iyi niyetli temenni.
 • au au
 • o bu değil de, wikipedi'ye bazı başka yollardan girdiğinizde üzerindeki siyah bant var ya logonun, o çok koyuyor.
 • beni wikiwand diye bi mücize ile tanıştırmak dışında bir faydası olmamış yasak. kalkması gerekir hoş kalksa bile wikiwand'ı kullanmaya devam edeceğim; şu an tek problem wikiwand pdf çıktısı al dediğinde orijinal siteye yönlendiriyor o büyük problem şu sıralar.
 • bilgiden bu denli korkmak! hiç şaşırmadım sanırım. "tahammülsüzlük" günümüz türkiye'sinin farklı düşüncelere olan vazgeçilmez hastalıklarından biri haline geldi sanırım, özgün olan/olmaya çalışan ne varsa dikta ile hizaya getirilmek isteniyor. ancak bilgi amansız bir güçtür ve durdurulamazdır er yada geç yeniden paylaşımda olacaktır.
 • "vikipedi engelinin kaldırılması için #wikipediayasaklanamaz etiketiyle sosyal medyada görüşünüzü paylaşınız!

  wikimedia vakfının duyurusu (tarih:november 2nd, 2017):

  -türkiye’den vikipedi’ye erişim engeli halen devam ediyor-

  vikipedi’nin tüm dil sürümleri, nisan ayının sonundan beri türkiye’de engellenmiş durumda.

  29 ekim pazar günü, türkiye’deki vikipedi engelinin altıncı ayı doldu. bir yarım yıl boyunca türkiye’deki 80 milyon kişinin vikipedi’deki tıptan tarihe, güncel konulara kadar uzanan içeriğe erişimi engellendi. altı ayın sonunda ve eğitim-öğretim döneminin ortasında, türkiye’de vikipedi’ye erişimin yeniden sağlanması gereği her gün daha da acil hale gelmekte.

  türkiye’deki vikipedi engeli bir çok türk vatandaşını derinden etkiledi. türkiye’de ve dünyada “kaynakların kaynağı” vikipedi’nin kaybına üzülen çalışanlar, öğrenciler ve akademisyenlerden haberdarız. öğrenciler, ev ödevlerindeki yardımcısını kaybetti. öğretmenler, değerli bir eğitim aracını kaybetti. akademisyenler, araştırmaları için bir başlangıç noktasını kaybetti. çalışanlar, sektörlerini anlamada kullandıkları değerli bir kaynağı kaybetti.türkiye’nin hiçbir yerinde insanlar, artık akıllarına takılan soruların cevapları için vikipedi’ye bakamıyor.

  bu engel, dünyada türk tarihi ve kültürü hakkında bilginin yayılmasını da kısıtlamakta. türkçe vikipedi’deki -türkçe konuşanlar için türkçe konuşanlar tarafından yazılmış- 300.000’den fazla ansiklopedi maddesi; türkiye’nin tarihi, kültürü ve coğrafyası hakkında değerli bilgiler içeriyor. türkiye’de her gün binlerce kişi türkçe vikipedi’ye, ankara’dan zonguldak’a kadar bir çok konuda katkı sağlamaktaydı. vikipedi’ye erişimin kısıtlanması, bu iş birliği projesinin gelişimine zarar veriyor. artık bizim, yani dünyanın geri kalanının, türkiye hakkında doğrudan orada yaşayanların bilgi ve deneyimlerinden bir şeyler öğrenmesi çok daha zor.

  türkiye’de vikipedi’ye erişimin yeniden sağlanması, nisan ayından bu yana wikimedia vakfı’nın en başta gelen önceliklerinden birisi haline geldi. türk mahkemelerinde mevcut yasal yolları araştırdık. ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü ile ilgili olarak türk hukuku ve uluslararası hukukun ihlal edildiği gerekçesi ile türkiye cumhuriyeti anayasa mahkemesi’ne başvursak da mahkemede şu ana kadar hiçbir işlem yapılmadı.

  bilinen topluluk üyeleri ve özgür bilgi savunucuları ile iletişim kurarak, doğrudan etkilenenlerle durumu yakından takip ettik. türk hükûmeti içindeki iletişim noktalarımız yoluyla engelin nedenini anlamaya gayret ettik. çabalarımızın tek bir amacı vardı: ifade özgürlüğü, açıklık ve tarafsızlık değerlerimize bağlı kalırken engelin kaldırılmasını sağlamak.

  vikipedi’yi 16 yıldan uzun süredir dünyanın her yerindeki gönüllü kullanıcılar oluşturdu. günümüzde vikipedi, güvenilir bir kaynak ve dünyanın en popüler ve sevilen web sitelerinden birisi. her ay 200.000’den fazla gönüllü vikipedi’ye yüzlerce dilde katkı sağlıyor. bu gönüllüler bir konuyu, tartışmalı konuları bile, vikipedi’nin değerlerine ve tarafsızlık ve güvenilir kaynaklara dayanma politikalarına uygun biçimde her yönüyle ele almak için iyi niyetli çaba gösteriyorlar.

  vikipedi, dünyanın dört bir yanındaki vaktini ayıran ve tarafsız, doğrulanabilir bilginin herkese özgürce erişimine adanmış sıradan insanlar sayesinde mümkün kılındı.

  bu, dünyada tamamıyla kendine özgü bir süreçtir. dünyadaki başka hiç bir internet platformu ya da bilgi topluluğu bu şekilde işlemiyor. wikimedia hareketi küresel, dağınık ve birbiriyle bağlantılıdır, bu da dünyanın bir yerindeki sansürün hepimiz tarafından şiddetle hissedilmesi demektir. sansür, herkese özgür bilgi sağlama ortak misyonumuzla taban tabana zıttır.

  wikimedia vakfı, türk halkı dahil herkesin bilgiyi özgürce ve sınırlanmaksızın okuma ve paylaşma hakkını savunmaya devam edecektir. bu arada türkiye’deki wikimedia topluluğunun arkasındayız ve ülkede erişimin yeniden sağlanması için çabalarımızı sürdürüyoruz. engelin wikimedia değerlerine uygun biçimde kaldırılması için çalışmaya devam edeceğiz. vikipedi’nin işleyişi hakkında farkındalığı yaymaya çalışacağız. bu çabalar boyunca sansüre karşı çıkmayı ve dünyada bilgi ve ifade özgürlüğünü desteklemeyi sürdüreceğiz.

  şimdilik, her yerdeki insanlardan bilginin herkese özgürce ulaşılabilir olması ana misyonumuzu desteklemeye devam etmelerini istiyoruz. ve türkiye’deki vikipedi topluluğu ile dünyanın her yerinden konuyu takip edenlere diyoruz ki: sizinleyiz.

  juliet barbara, communications director
  wikimedia foundation "

  https://blog.wikimedia.org/…eli-halen-devam-ediyor/