şükela:  tümü | bugün
 • vahşi batıda bilinen en azılı kanun kaçaklarından ve en iyi silahşörlerden biri..aynı zamanda en dikkat çekici özelliği kullandığı iki adet silahı kılıflarında ters, yani kabzaları karşıya bakacak şekilde muhafaza etmesi olan ve buna rağmen söylentilere göre çok hızlı silah çekebilen..poker masasında, üstelik elindeki mevcut kağıtlarla kazanır vaziyetteyken sırtından vurularak öldürülen silahşör..
 • deadwood dizinin ilk sezonunda işlenmiştir.
 • kendisi hakkinda "bilinen en azili kanun kacaklarindan" demek tek kelime ile terbiyesizliktir. ulan adamin adi texas'ta yerlere yazilmis "kanun adami" diye, biz gelip burada "cok azili kanun kacagi" diye tanim yapiyoruz. vay arakdas ya.

  henuz genc yasta kanun kacagi durumuna dusmustur, dogru. ancak sonradan bir kanun adami, hatta zamanin en saygi gosterilen kanun adami haline gelmistir. psikopatca hareketleri bulunmaz. nedensiz yere silahini cikarmaz. ama o silah ciktiginda da asla ayni mermi sayisiyla konmaz yerine. gittigi yerde insanlar herhangi bir kanun disi harekette bulunmadan once iki kez dusunurler. tek basina yuruyen kanundur bu adam.

  deadwood dizisinin ilk sezonunda cok guzel bir sekilde canlandirilmistir son zamanlari. ara sira bir sise viski esliginde tekrar tekrar izlenir o bolumler. olmeden hemen once karisi agnes thatcher lake'e yazdigi mektupta sunlari yazmistir;
  --- spoiler ---
  "agnes darling, if such should be we never meet again, while firing my last shot, ı will gently breathe the name of my wife—agnes—and with wishes even for my enemies ı will make the plunge and try to swim to the other shore."
  --- spoiler ---

  bu esnada calamity jane'in de kendisine karsi duydugu ask (ki "ask" sozcugu bile tarif edemez bu seyi, ne hikayeler var) basli basina bir kitap, bir dizi konusu olabilir. kisaca, "vahsi bati" denince aklima gelen ilk adamdir. gelip de "azili kanun kacagi" tanimini okuyup hayatini tren soyarak gecirdigini dusunmenizi istemem.

  ayrica; (bkz: dead man's hand/@stenns)
 • wild bill hickok yani james butler hickok (27 mayıs 1837 – 2 ağustos 1876) hayatında asla kapıya ve pencereye arkasını dönerek oturmaz/durmazmış. calamity jane'le ilişkilerinin efsane olduğunu ben de duydum, hatta calamity'nin gölgesinde kalmasını aklım almamıştı. calamity daha ünlü. iz sürücü aynı zamanda.

  hayatında bir kez böyle açık vermiş, nuttal & mann's saloon'da poker oynarken jack mccall tarafından arkasından ve tepesinden vurularak öldürülmüş. altılı bir tabancası varmış, hangi model bilmem, onun tüm zamanlardaki en iyi nişancısı ve kullananıymış.

  (bkz: jesse james)
 • bir kumar masasında, kendisinin hiç tarzı olmayacak şekilde arkası kapıya dönükken vurularak öldürülmüş vahşi batı efsanesi. vuran kişi de ağabeyinin ölümünün intikamını almak istediğini söylemiş.
 • (bkz: dead man's hand/#85621633)

  "söylentiye göre epey ünlü bir kovboy olan bill hickok bu el kendine geldikten sonra öldürülüyor. bu yüzden de ölü adamın eli diye ünleniyor. j - 8 - 8 - a - a kartlarından oluşur."