• 2005'te toronto'da kurulmuş kanadalı indie rock grubu. dean povinsky ana vokalleridir ve grubun kurucu üyelerindendir. lightning tent ise muhtemelen en ünlü-akılda kalıcı- parçalarıdır.

  https://www.youtube.com/watch?v=_sudxgn19oa
 • paul dano'nun yonetmenligini yaptigi ve senaryosunu zoe kazan ile birlikte richard ford'un ayni isimli romanindan uyarladigi ilk uzun metraj filmi. 2018 yapimi ve 104'.

  carey mulligan, jake gyllenhaal, ed oxenbould ve zoe margaret colletti basrolleri paylasiyor.
  1960'larda montana'da gecen film dagilan bir ailenin hikayesini ergenlik cagindaki ogullarinin gozunden anlatiyor.

  ilk gosterimleri sundance ve cannes'da yapilan film odul alamasa da dano'nun ilk yonetmenlik deneyimine dair olumlu elestiriler aldi. ozellikle mulligan'in hayatinin performansi gibi ovguler geldi.

  film a.b.d.'de ekimde gosterime girecek. henuz turkiye icin duyurulmus bir tarih yok.
 • (bkz: girlschool) adlı grubun (bkz: screaming blue murder) albümüne ait bir parçadır.
 • düşünen adam paul dano nasıl bir iş çıkardı merak ediliyor. jake gyllenhaal ve carey mulligan casttan öne çıkan isimler.

  imdb
 • tiff 2018 kapsamında bugün izledim. herşeyiyle son derece sade ve başarılı olmuş. senenin en iyi indie'lerinden. isterim oscarlarda kendini göstersin ama pek de olası gözükmüyo. belli de olmaz gerçi.
 • --- spoiler ---

  türkçesiyle "yangın yeri", 2018 abd yapımı drama filmi. ilk yönetmenlik denemesini yapan paul dano'nun yönettiği filmin başrollerinde jake gyllenhaal, carey mulligan ve ed oxenbould yer alıyorlar. richard ford'un 1990 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan filmin senaristleri ise paul dano ve zoe kazan. filmin tema müziklerindeyse david lang imzası var. montana ve oklahoma'da çekilen film, ilginç ve duygusal bir yapıma benziyor. ancak filmden bir gişe başarısı beklenmiyor. son olarak, filmin imdb.com puanı 6,9/10.

  konusu
  montana'nın küçük bir kasabasında yaşamakta olan brinson alesinin temeli, evin annesi jeanette'tir (carey mulligan). profesyonel bir golfçü olan evin babası jerry (jake gyllenhaal) ani bir şekilde işini kaybedince egosu zedelenir ve morali dibe vurur. sonuç olarak, jerry, yakınlarda çıkan dev bir orman yangınıyla mücadeleye yardım etmek için ailesini geride bırakır. jeanette ve oğlu joe'yu (ed oxenbould) kendi başlarına bırakan jerry'nin gidişi, joe'nun duygusal dünyasını derinden etkileyecek ve zamanından hızlı büyümesini sağlayacaktır...

  imdb.com - https://www.imdb.com/title/tt5929754/

  wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/wildlife_(film)

  trailer - https://www.youtube.com/watch?v=n2ggqy3jb34

  --- spoiler ---
 • daha izlemeden bir heyecan saran filmdir.mulligan glyenhall ve dano üçüde bu zamana kadar hiç boşa kürek çekmediler.işten çıksamda izlesem hemen
 • müzikleri acayip şekilde (bkz: the end of the fucking world) dizisinin müziklerini andıran hoş dram filmi. başrolü paylaşan üç oyuncu da çok iyi oynamış. güzel bir senaryoya sahip. görüntü yönetmenliği oldukça başarılı. sanat yönetmenliği ise harikulade olmuş.

  yönetmenin ilk filmi olduğu detayı göz önünde bulundurulduğunda ise eser oldukça takdire şayan.

  --- spoiler ---

  herhangi bir işte dikiş tutturamayıp karısının dırdırından kurtulmak ve kendisini dinlemek amacıyla dönemin sönmek bilmeyen yangınını söndürmeyi amaçlayan bir gruba dahil olan ve saat başına 1 dolar kazanmak üzere evini terk eden bir baba var filmde. anne ise kendisini ev işlerine adamış, çalışıp para kazanması eşi tarafından onaylanmayan bir kadın. tabiri caizse kabına sığamıyor. o ev, o hayat ona yetmiyor ve bir şekilde taşıyor bir yerlerden. bu kadın, eşinin evi bırakıp gitmesiyle birlikte kendini kaybediyor ya da daha doğru ifadeyle, kendini bulmaya çalışıyor.

  "uyanmak istiyorum. neye ya da ne yöne bilmiyorum ama uyanmak istiyorum" diyor.

  ne kadar sorumsuz olsalar da çocuk kadar anne ve babasına da üzüldüm. herkesin kendini bulmaya çalıştığı ve bu uğurda bir hayli yara aldığı gerçekçi bir hikaye anlatılmış.

  bir aile kurmak, çocuk sahibi olmak, bir eve ve bir insana bağlı bir şekilde hayat sürdürmek herkesin karakterine uygun bir şey değil. jeanette karakteri de film boyunca bu gerçeğin acısını çekiyor. yaptığı hatalar karşısında kendisine kızmakla birlikte acıyorsunuz da. çünkü o da üzülüyor ve kendisini tanımaya çalışıyor. sonunda da yalnız bir hayat sürdürme kararı alıyor zaten. bu karakterin yaşadığı kendini bulma yolculuğu bana bir ölçüde (bkz: we need to talk about kevin) ve (bkz: a woman under the influence) filmlerini hatırlattı. kişi, kendisini bulamadan ve tanıyamadan biriyle hayatını birleştirip aile olma kararı aldığında ortaya böyle dramlar çıkabiliyor.

  oldukça başarılı bir hikaye ve anlatı olmuş.

  --- spoiler ---
 • sıkıcılıkta oldukça başarılı film. öyle sıkıcı ki bu entryi de filmi izlerken yazıyorum. yalnız joe'nun acısını yaşıyorum içimde. çocuk iyi oynamış. ah kadersiz yavrucak.
 • 2018'de pek çok oyuncu kameranın arkasına geçip yönetmenliği denedi/deneyimledi. bu yönetmenlerden bradley cooper aldı başını gitti, çok ödül alamasa da almadık "adaylık" bırakmadı (soran olursa bana göre filmi vasatı aşamıyor). jonah hill ise gündemde dahi kalamadı, pek konuşulmadı, ki konuşulacak bir film de yapamadı, mid90s yılın kötü filmlerinden. paul dano'ya gelirsem... dano, hill'den daha iyi ama dano da epey sorunlu bir film yapmış. wildlife sıkıcı, sıradan, sıradanın da ötesi dandik bir aile draması. en büyük sorunu sahteliğini her an hissettiriyor olması. yılın en fake "mutlu aile tablosu" sahnesiyle başlayan film hiçbir anında inandırıcı olamıyor. ne filmin başında mutlu bir ailenin olduğuna inanabiliyoruz, ne de çok geçmeden patlak veren kavgalara, ne de annenin kararlarına. bunun da en büyük sebebi karakterlerin ve ilişkilerinin iyi işlenememesi.

  ne babayı doğru dürüst tanıyabiliyoruz, ne de anneyi. annenin ruh hali ve düşünceleri hızla değişiyor. annenin değişimi ve dönüşümüne vakit ayrılmaması da karakterin inandırıcılığını zedeliyor. keza baba da öyle. her şey sahte, hiçbir şey inandırıcı değil. bir önceki sahnede epey mutlu olan anne sonraki sahnede saçma sapan kararlar alıyor. dano'nun yönetmenliğinden ziyade senaristliği sıkıntılı bu filmde. senaryoyu eşi/sevgilisi (evlendiler mi bilmiyorum) zoe kazan'la birlikte yazmış, halbuki bu ikisinin ilk senaryosu ruby sparks eğlenceli bir filmdi. bu kez olmamış. bir ailenin parçalanışını 14 yaşındaki bir çocuğun gözünden aktarmaya çalışmışlar ama o sahteliği kıramadıkları gibi karakterleri de, ilişkilerini de iyi inşa edememişler. temel kötü atılınca da sonrası gelmiyor. oyunculardan carey mulligan rolü için elinden geleni yapmış ama ödüllük bir rol de, performans da yok ne yazık ki. o yüzden mulligan'ın bu ödül sezonunu kaçırmasına fazla üzülmedim. umarım daha iyi projelerde yer alır, dano'nun da 2. filmi bundan iyi olur umarım.
hesabın var mı? giriş yap