*

şükela:  tümü | bugün
 • wilhelm conrad roentgen. alman fizikçi. nobel fizik ödülünü alan ilk kişi
 • fizik dalinda ilk nobel ödülünü alan zat.
  bilimi hic bir zaman kendi sahsi cikarlari icin kullanmamis az bulunur bir bilim adami. nobel ödülünü bile kurusuna kadar universitesine bagislamistir.
  birinci dünya savasinin azizligi ile tamamen iflas gitmistir.
  (bkz: bos bkz bulup doldurmak)
 • wilhelm roentgen olarak da bilinen fizikçidir.
 • nobel odulunu 1901 yilinda almistir.
 • hatta x ışınlarını keşfettiği dönemde avrupa basınının yarattığı "aha koşun, herif iskelet resimleri çekiyo" dalgasına hayır demiş. avrupalı zenginlerin aile iskeleti fotoğrafçılığı ile zengin olma fırsatını da bilim uğruna tepmiştir.
  fotoğrafı karl marx a çokça benzer. bu yüzden rutin yatakhane aramalarında uyarı almanız potansiyeldir. gerekçe olarak da alkol kullanma ve bulundurma, yasaklı yayın bulundurma ve yayma fiilleri gösterilir. 6 saat 5 ülkücü ie tartıştıktan sonra çocuk olduğunuzu hatırlayarak suçlarınızı itiraf edersiniz. fraktal geometri ve matematik kitaplarınıza da yasaklı yayın olarak ayrıca el konur.
 • kendisi öğretmenlerinden birinin karikatürünü çizdiği gerekçesi ile okuldan atılmıştır, ama iftiradır tabii. buna çok içerleyip röntgenci olduğu söylenir.*
 • 8 kasım 1895 tarihinde gözle görülmeyen ışınları keşfeden ve daha sonra bu ışınları x-ışınları olarak adlandıran bilim adamı. x-ışınlarını bulduktan altı hafta sonrada bu ışınları kullanarak karısının elinin filmini çekmiş, buna da röntgen filmi demiştir.
 • doğrusu william konrad roentgen olan röntgen cihazını bulan, yapan nobel ödüllü fizikçi .
 • 1901'de verilen ilk nobel fizik ödülü sahibi bilim adamı. x ışınlarını keşfettiğinde, 50 yaşında ve wurzburg üniversitesinde fizik profesörüydü.

  x ışınlarının fotoğraf filminde kararmaya yol açtığını buldu. karısının elinin kemiklerini ve elindeki evlilik yüzüğünü de gösteren fotoğraf, x ışınıyla çekilmiş ilk gerçek fotoğraf olarak tarihe geçti.

  bu keşiften birkaç ay sonra, bu keşfin bir sonucu olarak raslantısal bir buluş daha yapıldı: radyoaktivite. bir yıla kalmadan fizikte büyük bir dönüşüm yaşanmış ve atom çağına girilmişti.

  (bkz: henri becquerel)
  (bkz: marie curie)
  (bkz: pierre curie)
 • karakter olarak tarihta benzerlerine nadir rastladığımız bilim adamlarındandır. okul kurallarından birinin buyurduğu şekilde öğretmenlerden birinin karikatürünü çizen arkadaşının ismini vermediği için west point'teki birleşik devletler harp akademisinden atılmıştır. sadece atılmakla kalmamış bundan sonra da diğer hollanda ya da almanya lisesine kabul edilmeyecektir.bu nedenle normal bir öğrenci gibi bir üniversiteye kabul edilme şansı yok olmuştur.1865'te abitur(lise diploması) gerektirmeyen zürih'teki politeknik okuluna kaydoldu. alet tasarımı ve yapımındaki başarısı avrupa'nın en seçkin teorik fizikçilerinden dr.august kundtın dikkatini çekmiştir. ve kundt genç roentgen'e asistanı olmayı kabul ettirmiştir. roentgen de onun daima sadık talipçisi olacaktır. 1874'te strasbourg üniversitesi okutman olarak atanıp abitur engelini aştı.
  oldukça iyi eğitim almış ve varlıklı bir ailenin kızı olan bertha ludwig evlenmiştir.bertha roentgen'den 6 yaş büyük ve psikosomatik hastalığına bağlı nöbetler geçiriyordu. belki roentgen'in çok sosyal bir adam olmamasında bertha'nın hastalığının da payı vardır.
  roentgen'in öncülleri arasında sir william crookes vardır. günümüzde crookes diye adlandırdığımız tüpleri yaptı. roentgen çağdaşı robert koch'dan farklı olarak öğrencileri tarafından hiçbir zaman etkileyici bulunmadı. hayran olunan bir insan değil yalnız bir araştırmacıydı. topluluk önünde konuşmayı yapmayı hiçbir zaman sevmedi. roentgen'in x ışınları hakkındaki ilk ve son resmi konuşması würzburg fizik-tıp derneğinde olmuştur.