şükela:  tümü | bugün
  • 1943 dogumlu, sempatik, insancil, efendice alman yazar. kesinlikle en büyüklerinden ve yine frankfurt'tan. basarilarini say say bitmez.

almanca viki: http://de.wikipedia.org/wiki/wilhelm_genazino
  • alman edebiyatının en tepe noktadaki ödülü georg büchner'i alan 43 doğumlu yazar. 1990'dan beri darmstadt şiir ve dil akademisi üyesi.

das glück in glückfernen zeiten(mutsuzluk zamanlarında mutluluk)isimli türkçedeki ilk romanı bu aralar ayrıntı yayınları etiketiyle yayımlandı.
  • das glück in glückfernen zeiten adlı romanıyla, teorik bir sürü ıvır zıvırı kenara itmemi sağlayıp edebiyatın sağaltıcı (?) zevkini tattıran yazar.
  • "mutsuzluk zamanlarında mutluluk"ile tanıdım kendisini. mutsuzdum ve mutluluğu ararken. o balkonda asılı duran pantolonu bende yakinen biliyordum. neyse spoiler a girmeden dicegim o ki cümleleri dikkat isteyen bir yazar. "o gün için bir şemsiye" de betimleme nasıl yapılırın cevabını da verir. genazino şüphesiz bir gözlem ustası. metroda kaç gündür insanları gözlemler ve içimden onların hayatını düşünür oldum. zararları da yok değil. bazı cümlelerin sonuna geldiğinizde evet aynen böyle evet evet demekten kendinizi alamayacaksınız. çok okunası.
  • “yaşamak için ihtiyacım olan inceligin birazını sadece melankolimde bulabiliyorum.” diyebilen yazardır.
  • mutsuzluk zamanlarında mutluluk şimdiye kadarki en iyi kitabı. dışarıdan çok içeriye konuşmayı seven, gündelik hayata dair paylaşacak çok şey bulabileceğiniz bir yazar.
  • aşk aptallığı kitabını okurken muhtemelen okuma süresi/kitabın kalınlığı oranında şahsi rekorumu kırdım. içimden devamlı yazarı dürtüp tasvire, işi gücü anlatmaya ara ver de asıl meseleye gel azıcık diyesim geldi. evet ne kadar etraflıca bilirsek durumları o kadar iyi canlandırırız kafamızda ve olayların içine o kadar fazla gireriz ama gereksiz kısımları uzatmak da aynı derecede uzaklaştırıyor bence. eminim güzel bir kitaptır ve ben kıymetini bilememişimdir ama olmayınca olmuyor bazen.

yine de yazarın mutsuzluk zamanlarında mutluluk kitabına da burada okuduğum övgüler sebebiyle bir şans vereceğim.
  • mutsuzluk zamanlarında mutluluk kitabı ile tanıdığım betimleme ustası alman yazar. o gün için bir şemsiye kitabıyla da yine bireyin yalnızlığını en iyi şekilde işlemiş, betimlemeleriyle mest etmiştir.
  • iki kitabını okudum, biri ayrıntı yayınlarından basılan mutsuzluk zamanlarında mutluluk, diğeri jaguar kitap aşk aptallığı.

açıkçası mutsuzluk zamanlarında mutluluk kitabını daha çok sevmiştim.
    genazino'nun anlatımındaki bir yaprak gibi sürüklenişi, kaygıyı ve durumları dümdüz hissettirişini sevdiğimi söyleyebilirim. alman ekolünden oluşu belki de benim adıma buna katkı sağladı.

o zaman; mutlu azınlığa.
    ben diğer kitabını da okuduktan sonra fikirlerimi güncelleyebilirim.
  • 2011 yılında yayımlanan 'wenn wir tiere wären' adlı romanı, elbette genazino külliyatını anadilimizde okuyup kütüphanelerimize inci gibi dizmemizi sağlayan jaguar kitap tarafından geçtiğimiz ay tevfik turan'ın almanca aslından çevirisiyle ve 'elden düşme dünya' adıyla basılmış yazar.