şükela:  tümü | bugün
 • alman psikolog. mutsuz olmak adındaki türkçedeki ilk kitabı yakında iletişim yayınları'ndan yayımlanacak. kitapta basın ve yayındaki mutlu olma idealarına ilişkin anlatıların nasıl da mutsuzluk kaynağı olduğuna ilişkin fikirler göze çarpacak.
 • aşk*isimli kitabı yine tanıl bora çevirisi ve turgut demir çizimleriyle iletişim yayınlarından çıkmış felsefeci-psikolog.

  kitabı okurken, sevgilinle yaşadığın evin mutfağından, yatak odasına kadar bütün alanlarında yaşanan sorunların nasıl da evrensel sorunlar olduğunu anlıyorsun. mesela kitapta bir bölüm başlığı şöyle: "para sorunu, çorap sorunu, cinsellik sorunu"

  (bkz: çorap sorunu)
 • mutsuz olmak kitabında maruz kaldığımız mutlu olma baskısını detaylandıran yazar... metroda okuduğum kitabın satırları aklımdayken metrodaki sokak müzisyenlerinin dont worry be happy çalmasıyla irkilmiştim. böyle gerçek ve farkındalık yaratan bir anı bırakmıştır bende.

  aşk kitabı hakkında edit:

  altını çize çize okuduğum bir diğer kitabı ise aşk. kitabın henüz başlarında geçen şu cümle ise fosforlu kalemle çizilme şerefine nail olmuştur: 'her aşk önce bir mutlu tesadüfe muhtaçtır'
 • mutsuz olmak ,sakin olmak ve aşk kitaplarını aldığım yazar. okuduktan sonra editleyecegim.
 • "aşk, bedensel düzeyde de , nefes alabilen bir aşk olursa daha iyi yaşanır; kendini vermeyle sakınımlılık arasındaki, cezbeyle zahidlik arasındaki nefes alış verişiyle sağlanır bu da. aşıklar hem kendilerini bırakabilme kabiliyetine, hem de bazen geri durabilme kabiliyetine ihtiyaç duyarlar." aşk isimli kitabından bir alıntı.
 • mutsuz olmak ,sakin olmak ve aşk kitaplarını okuduğum feylezof. tavsiye edilebilir, kolay okunur, türkçe çevirisine 10 üzerinde 7 verdiğim kitaplardı. hayatın anlamını çözmek için değil de terimlerle yumuşatmak için yazılmış gibilerdi. daha sert ve marjinal eleştirilerle akli melekelerimi zorlamasını beklemekteydim. olmadı bir daha ki sefere inşallah.
 • alman filozof. mutsuz olmak kitabını iki günde okuduktan sonra aşk isimli kitabına başladım. aşk ve ilişkiler hakkında hepimizin bildiği ama kafamızda toparlayamadığımız şeyleri, sistematik düzlemlere oturtmuş. felsefeyle uzaktan yakından alakası olmayanlar bile bu adamın kitaplarını bir nefeste okuyup anlayabilir. türkçe çevirileri tanıl bora tarafından yapıldığı için biraz hantal. ama alman edebiyatını hissettirdiği için yine de güzel.
  ilişkilere duyusal, duygusal ve mantık çerçevesinden ayrı ayrı bakabilmemi sağladığı için severim kendisini.
 • alman, antitez üstadı. "düşmanlığın faydaları" adıyla yeni bir kitabını yayınlıyor şimdilerde iletişim yayınları. "mutsuz olmak" ve bu yeni çıkan kitap okunmalı.
 • alamanci iletişim.

  acik toplum.

  soros.

  disavurum.

  modern sanat.