şükela:  tümü | bugün
 • 1836 yılında çekoslovakya'nın prag kentinde doğan wilhelm steinitz satrancı 12 yaşında öğrenmiştir. satranca olan ilgisi profesyönelleşmeden önceleri gazetecilik yapmıştır. 1886 - 1894 yılları arası dünya şampiyonluğu ünvanını elinde tutmuş olan steinitz, 25 yaşındaki emanuel lasker tarafından tahtından indirilir. yaşamı ise acı bir şekilde sonlanır. 1900 yılında amerika'da sefalet içinde ölür. erken dönemlerdeki tarzı genel olarak döneminin karakteristiklerini yansıtsa da, daha sonraları kendine özgü pozisyonel bir tarz geliştirir. döneminin romantik satranç doktrinlerine baş kaldırır, geri dönüşü olmayacak şekilde bir kopuş gösterir. kapalı oyun teknikleri geliştirmiştir.
 • şampiyonluk ünvanını 28 sene gibi uzun bir süre korumayı başarmış olan satranç oyuncusu.
 • üstad "şöhret... zaten sahibim. şimdi paraya ihtiyacım var!" sözünün de sahibidir.
 • konumsal oyunun kurucusu, bugünkü modern satrancın babasıdır. aynı zamanda kendi adıyla anılan bir ruy lopez savunma varyantının da geliştiricisidir.

  "chess is life" sözüyle tanınır.
 • satrancın ilk peygamberidir. ilk konumsal kuralları belirlemiştir. ondan sonra gelen tüm nesiller, yalnızca o'nun fikirlerini zenginleştirmişlerdir.
 • imkanlar içinde ortaya koyduğu performans gerçekten etkileyici. gerçi şöhretinin keyfini çıkaramamış hep maddi sıkıntılar çekmiş.

  yine de böyle tarihe geçmen için deliliğini ciddiye alman lazım. sadece satranç için değil her şeyde böyle. steinitz de, chesshistory'de hakkında yazılanlara, tanıyanların hatıralarına bakılırsa, pek makul bir adam değil.

  genelde gördüğümüz figür, tahta başına odaklanmış, saçı sakalı birbirine karışmış, ufak cüsseli fakat sağlam yapılı bir adam. objektife baktığı fotolarına göre de sert mizaçlı, hayli inatçı bir tip olduğunu çıkarmak yanlış olmaz.

  oyunlarında da öyleydi. bir şeyleri kanıtlamak ister gibi, bu adam adının hatırlanmasını istiyordu başardı, akıl sağlığını kaybetme pahasına.