şükela:  tümü | bugün
 • 13 ocak 1864 ile 30 ağustos 1928 yılları arasında yaşamış alman fizikçi.
 • 1911'de nobel fizik ödülünü tek başına alan kişi.
 • asıl ismi wilhelm carl werner otto fritz franz wien olan alman fizikçi. 1864'te prusya topraklarında doğdu. berlin üniversitesi ve göttingen üniversitesi'nde eğitim aldıktan sonra 1883-1885 yılları arasında hermann von helmholtz'un laboratuvarında çalıştı. 1886'da fizik doktorasını yaptı. ışık, ısı, radyasyon gibi konular üzerine çalışmalar yapmaya başladı.

  karacisim radyasyonunun (blackbody radiation) farklı sıcaklıklardaki verileri ve dağılımıyla ilgili çalışmaları wien yasası olarak bilinir. wien'in meslektaşı max planck, termodinamik ve elektromanyetizmayı kullanarak bu yasaya teorik temel tasarladı. buna "wien-planck yasası" adı verildi. sonrasında kuantum teorisi'nin gelişimini sağlayan planck yasası ortaya çıktı.

  1898'de iyonize gaz (plazma) üzerine çalışmaları sırasında hidrojen atomunun kütlesine eş pozitif partikülü tanımladı. bu çalışmaları kütle spektrometresinin bulunuşunda yardımcı oldu. 1919'da ernest rutherford, wien'in partikülünü kabul etti. buna "proton" ismi verildi.

  wien, 1900-1919 yılları arasında würzburg üniversitesi'nde ders verdi. sonrasında münih üniversitesi'nde ders verdi ve rektörlük yaptı.

  "ışımayı yöneten kanunlarla ilgili keşifleri" sayesinde 1911 yılında nobel fizik ödülü'ne layık görüldü. wilhelm wien, 1928 yılında hayatını kaybetti.