şükela:  tümü | bugün
 • amerikalı matematikçi ve filozof.

  doğum tarihi ve yeri: 25 haziran 1908; akron, ohio, usa.
  ölüm tarihi ve yeri: 25 dec 2000; boston, massachusetts, usa.

  çıktı olarak kendi kopyasını üreten programlara adını vermiştir: quine.
 • quine, yirminci yuzyılın son yarısının en onemli amerikalı filozofudur. onun felsefeye olan katkıları mantıkla başladı, kümeler kuramı, bilgi ve anlam uzerine birçok başka teoriyle devam etti. mantıksal olguculuktan ayrıldıgı için kant'a meydan okumasıyla ve green'in inançların daima başka inançlarla iç içe geçmiş oldugu konusundaki fikrinin ana hatlarını çizmiş olmasıyla ünlüdür. boyle olunca da ilgilendiği başlıca konu çözümsel felsefe dir.
 • on what there is başlıklı makalesinde sorduğu bazı sorularla beni benden alan filozof. hadi ben neyse de başka kimleri kimlerden almıştır işte onu merak ediyorum asıl.

  mesele pegasus isimli mitolojik kahraman üzerine kurulan cümelelerden gitmekteyken amca birden kapılarda belirmesi muhtemel adamlar hakkında sorular sormaya başlar. "..örneğin kapıdaki mümkün şişko adam –possible fat man- ve mümkün kel adam. bunlar aynı mümkün adamlar mı, yoksa iki ayrı adam mı, nasıl karar vereceğiz, kapıda kaç mümkün adam olabilir, zayıf olanlar şişko olanlardan daha mı mümkün, kaçı birbirinin aynı, ya da birbirin aynı olmaları onları aynı kişi mi yapar, iki ayrı şey birbirinin aynı olamaz mı, ya da bu iki şeyin tamamen aynı olduğunu söylemek imkansızdır mı demektir, ya da sonuç olarak kimlik mefhumu -concept of identity- gerçekleşmemiş mümkünlere –anactualized possibles- uygulanamaz mı?.." diye sormaya devam eder. işte tam bu noktada ben de makalenin geri kalanını okumayı şöyle bir mutfağa bakayım geleyim acaba buzdolabında dün akşamdan kalma mümkün bir dilim pasta olabilir mi sorusunu düşünmek üzere ertelerim.
 • (bkz: quine)
 • fizikalizmine actigi parantez gercekten sasirtici. yani, sen git o kadar fiziktir manyetiktir de, sonra da "ama abi kumeler de var gibi be sanki?" diye ekle..

  (bkz: fizikalizm/#11151463)
  (bkz: quine'in yan cizmesi)

  edit: evet evet, vardi sende bi cinslik, bi iclilik, bi ote-beri sevdasi willard'im orman'im. kara kalem calismalarin ele veriyordu zati bir gun yan cizecegini. hatta belki taa [tee] bastan yan cizmistin, nebliyim.
 • (bkz: #7217295)

  derrida'nın aleyhine katılmış olduğu imza kampanyası (kampanyayı bizzat quine da başlatmış olabilir), cambridge üniversitesi'nin muhterem kıtacıya fahri doktora ünvanı vermesine karşıdır (sene 1992). ama quine'ın istediği olmamıştır, oh canıma da değsin (quine'ı da muhterem addederim, her ne kadar soyadı quean'dan devşirme olsa da, o ayrı).
 • "ben size aynı nehirde iki kere yıkanamazsınız demedim, aynı nehir evresinde iki kere yıkanamazsınız dedim" sözüyle 2500 yıl öncesine ayar vermiş düşünürdür.
 • mantığın temelleri ve özellikle de semantik yönleriyle ilgili bir kuram geliştirmiş olan abd'li çağdaş mantıkçı ve filozof.

  hakkında yapılmış güzel bir derleme için lütfen: (bkz: willard van orman quine kimdir?)
 • insanı doğanın bir parçası olarak ele alan, insan-doğa ayrımı gibi insan merkezci anlayışlardan uzak materyalist filozof.

hesabın var mı? giriş yap