• gercek adi willem dafoe'dir, ama bir cok sinema filminde, hatta sinemasever arasinda adi "william" olarak gecer. demek kendisine "willem" de desek, "william" da desek beyefendi donup "efendim birader" diyecektir...
  • platoonda arkasinda 100 kadar vietkong lu tufeklerle bunu delik desik ederlerken, hala kacmaya devam etmesi, arka fonda white rabbit calması...sinema tarihinin en iyi sahnelerinden birinin baskahramani oldugunu dusunuyorum
  • her an bir orospu çocukluğu yapacakmış gibi duran bir yüze sahip olan aktör.
  • kendisini bugüne kadar "joker" rolünde görmememiz sinema için büyük kayıptır.
  • ingilizce'de underrated diye bir sözcük vardır, hakettiği değer verilmeyen ya da hakkettiğinden daha az değer verilen anlamına gelmekte. işte bu kavramın karşılığına kolaylıkla adı yazılabilecek bir oyuncudur kendisi.
    edit: underrated'ın ne olduğunu ukalalık olsun diye değil ingilizce bilmeyen kişiler için yazdım.
  • spider-man: no way home'da rolünü en iyi oynayan aktör. kendisinin olduğu sahneler sanki başka bir filmden alınmış gibi.
  • the boondock saints'deeşcinsel ve yetenekli fbi müfettişi rolü sonucunda ilgim artmıştır kendisine.özellikle el duche'nin 6 silahla dağıttığı ortamda kendini olaya kaptırıp çıldırması kazındı beynime.tiyatroculuk geçmişi sinemaya bu kadar mı güzel adapte edilir dedirten bağımlı amerikan sinemasının bağımsız oyuncusu...
  • steve buscemi, tim roth, john turturro ile birlikte bagimsiz amerikan sinemasinda basi ceken en önemli aktörlerden biri
  • gerçek adı william dafoe şeklindedir willem ona lise yıllarında takılmış bir nick namedir. theater x yıllarında bu ismi kullandığı için ilerki yıllarda da adı castta bu şekilde geçer olmuştur. kapı komşunuz olabilecek bir tipe sahibim, tabii evinizin yanı mezarlıksa diyebilecek kadar kendini bilen, kendinden emin bir adamdır.
  • aynı zamanda kendisi bir ashtangidir. (bkz: ashtanga yoga)

youtube
hesabın var mı? giriş yap