şükela:  tümü | bugün
 • 1944 doğumlu hollandalı futbol adamı. feyenoord tarihinin en önemli isimlerinden biridir sarışın orta saha oyuncusu. faas wilkes gibi xerxes patenti taşır. total futbolun mucidi rinus michels ve ajax'ın karşısına dikilmiş feyenoord'un en önemli temsilcilerinden biri olmuştur. 1968 yılında rotterdam'ın güçlü ekibine transfer olmuştur. 1970 yılındaki hollanda şampiyonluğu ile ajax'a kafa tutan ekibin en çok göze batan ismiydi. bundan sonraki üç sene malum total futbol manifestosu olarak geçmiştir. 1974 yılında bir de uefa kupasının kulbundan tutmuştur. 1974 almanya dünya kupasının dramatik finalinden sonra ödül töreninde sırra kadem basmıştır wim kardeşimiz. ailesinin büyük bir bölümünü ikinci dünya savaşı'nda kaybeden isim, almanlardan hiç haz etmediğini de defalarca ifade etmiştir. ne zaman bir alman oyuncusu ile karşılaşsa, aklına savaşın geldiğini hep söylemiştir. futbolu bıraktıktan sonra feyenoord'un başına geçmiş, 1992-1995 yılları arasında takımı çalıştırmıştı, sonrasında bir ara canal plusta, bir ara da dick advocaat'ın yardımcısı olarak görev yapmıştı.
  (bkz: futbol savaştır)
 • 1944 dogumlu hollandali futbolcu/teknik direktor. velox,feyenoord,fc utrecht gibi takimlarda oynadiktan sonra kovulana dek bir sure feyenoordun teknik direktorlugunu yapmistir. al hilal adli guzel suudi arabistan takiminda da calismisligi vardir. adi maalesef hollanda a milli futbol takiminin teknik direktorlugu icin gecmektedir. vah zavalli portakalim vah..
 • kendisi ayrica euro 2004teki hollanda a milli futbol takiminda dick advocaatin yardimciligini yapmaktadir.
 • kendisi solaktır.
 • yıl 1975. fransa'nın marsilya takımı feyenoord'un yıldızı van hanegem'e ciddi bir teklif yapar. van hanegem bir türlü karar veremez. eşini, futbolcu arkadaşı wim janssen'i ve onun eşini yanlarına alarak pikniğe giderler. karar için oylama yapılır. sonuç 2-2'dir. van hanegem, köpeğine döner ve 'gitmemi istiyorsan havla' der. uzun süre beklemelerine karşın köpek havlamaz ve van hanegem, feyenoord'da kalır.
 • hollandanın ikinci dünya savaşında almanlar ve japonlar karşısında aldığı askeri yenilgilerin rövanşını sahada almaya çalışan bir intikam şövalyesi. bisikletleri elinden alınan hollandalıları simgesidir gözümde. malum acıları nedeniyle futbola siyaset katmış madalya törenine çıkmamıştı. "keşke japonlarla da oynayabilsek ama ne yazık ki orada futbol oynanmıyor" lafı da vardır. bu bir rinus michels ikidir.
 • willem van hanegem (d. 20 şubat 1944), orta saha pozisyonunda görev yapmış hollandalı millî futbolcu ve teknik direktör.

  profesyonel futbolculuk kariyerine 1962 yılında velox sc kulübünde başladı. daha sonra sırasıyla xerxes, feyenoord, az 67, chicago sting, fc utrecht, feyenoord kulüplerinde oynadı.

  kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/willem_van_hanegem

  ayrıca ikinci dünya savaşı'nda babası ve kardeşleri naziler tarafından öldürüldüğü için kendisinde yoğun bir alman nefreti vardı ve bunu açıkça söylerdi.