*

şükela:  tümü | bugün
 • will smithin 1999 yılında çıkardığı,
  1. i'm comin'
  2. will 2k
  3. freakin' it
  4. da butta
  5. la fiesta
  6. who am i
  7. afro angel
  8. so fresh
  9. pump me up
  10. can you feel me?
  11. potnas
  12. no more
  13. uuhhh
  14. wild wild west
  15. the rain

  parçalarının olduğu albüm
 • (bkz: emmilenyum)
 • willennium kasım 1999'da çıktığında beraberinde birçok tartışmayı da getirmişti. özellikle o dönemin yegane yükselen markası olmaya başlayan will smith, the fresh prince olmaktan çoktan çıkıp dünya çapında bir süperstar haline gelmişti. bunu hak etmediğini iddia edenler willennium'un üzerinden geçen neredeyse 10 yılda yanıldıklarını anladılar. albüm tek kelimeyle 21'inci yüzyılın yeni müzikal trendlerini belirliyor ve rock'tan pop'a minimalizm'den orkestral besteciliğe kadar birçok türün sınırlarını yeniden çiziyordu. will smith'in şarkı yazarlığı artık onun komple bir sanatçı olduğuna ispat niteliğindeydi. bestelerdeki katman zenginliği ve sonik deneyler ise 1999 yılı için bile zamanının yüzlerce yıl ötesinde gibiydi. sözler ise politik başkaldırıya ve sistem karşıtlığına davetiye çıkarıyor, bireyin toplum organları tarafından öğütülmüşlüğüne bir isyan niteliği taşıyordu. 2000'li yılların arifesinde yalnız ve mutsuz şehirli insanın çıkışsızlığına dair yazılmış en büyük eser aslen bir konsept albüm olan willennium'du. aradan geçen 10 yılda ise gücünden ve kıymetinden bir şey yitirmiş değil.

  edit: heyhat, albümün esas güçlü noktası olan enfes kapak tasarımına değinmemişiz. kapak dönemin saygın grafik artistlerinin oluşturduğu bir konsorsiyum tarafından üretilmişti. will smith'in mükemmeliyetçi çizgisini taşıyan görsel o güne kadar görülmemiş cüretkarlıkla otoriteye meydan okumanın ne derece yüksek bir erdem olduğunu gösteriyordu.

  http://img505.imageshack.us/…hwillenniumfronig6.jpg
 • albüm kapağıyla, potnas parçasıyla, michael jackson düetiyle, ismiyle, kısaca herşeyiyle mükemmel bir will smith albümüdür. hatta will smith'in en iyi albümüdür. her ne kadar yıllardır rap müzik dinlemesem de orijinal kasetini daha da saklarım.