şükela:  tümü | bugün
 • battlestar galactica dizisinde lorne greene in canlandırdığı karakter.
 • battlestar galactica kumandanı.

  caprica'da doğmuştur. annesi muhasebeci, babası sivil haklar avukatıydı. (edit: caprica'da anlatıldığı üzere aynı zamanda kocasının kişisel asistanıymış, tururo'ya teşekkürler)

  ilk cylon savaşlarında koloni filosu'nda viper pilotu olarak görev yapmıştır. bu zamanlardan kalma lakabu husker'dır (boğuk sesi nedeniyle almıştır bu lakabı). oldukça yetenkli bir pilot olan adama, 1000. güverteye inişini battlestar atlantia'da görevdeyken yapmış ve akabinde teğmen rütbesini almıştır.

  battlestar galactica'da da viper pilotu olarak görev yapmış olan adama, cylon'larla ateşkes içinde oldukları yıllarda evlenmiş, lee ve zak adında iki oğlu olmuştur. iki oğlu da viper pilotu olarak babalarının yolundan gitmiştirler. uzun yıllar koloni filosuna hizmet ettikten sonra, iş pozisyonalrında kısıtlamaya gidilmesi nedeniyle işine son verilmiş, bu arada evliliği bitmiş, bir nakliyat gemisinde çalışmaya başlamış (burada yakın dostu saul tigh ile tanışmıştır) ardından babasının yüksek mevkilerdeki gücünü kullanması neticesinde filo'ya geri dönmüştür..

  battlestar galactica' mini serilerinde vuku bulan cylon saldırısı sırasında william adama, galactica gemisindeki kumandanlığının son günlerini yaşamaktaydı.. galactica gemisi de aktif hizmetten çekilmek üzereydi..
 • muhtesem kaptandir, hele boomer - chief olayinin en sonunda chief'e verdigi ayarla bir kez daha otorite adami oldugunu gostermistir, gozleri doldurmustur..

  yeni seride kendisini buyuk bir basari ile edward james olmos canlandirir..
 • (bkz: lorne greene)
 • dizide* cylonları bile ayar manyağı yapabilecek kadar otorite ve dil yeteneğine sahip kişidir. yine de sinirlenince ketum olur ve uzun süre karşısındakine ters ters bakar. babacandır, ama tek kalan oğlu* kendisini genellikle üzer. hafiften laura roslin'e vurgundur. sinirlendiğinde eline cevizleri alıp kırar.
 • ne james t. kirk kadar atılgan ne de jean luc picard kadar karizmatiktir, ama yine de ünlü yıldız gemisi kaptanları dendiğinde akla ilk gelen kişilerden biridir.
 • fezaya çıkan ilk latin kökenli kaptan!

  *

  (bkz: edward james olmos)
 • admiral cain tarafından ezilse de karizmasına karizma katarak olayın üstesinden gelmiştir.
 • miniserilerin ilkinde yaptığı konuşma ile başlamadan noktayı koyar bir nevi. ne kadar inat, ne kadar dediğim dedik olsa da, ne kadar asker mantığıyla ağır kararlar verse de, kimse yeri geldiğinde onun kadar açık fikirli olamamış, onun kadar duygusal davranamamıştır.. büyüğümüz, old man'imiz olarak saygıda kusur edilmeyecek, davranışları örnek alınacak insandır.

  "but we never answered the question "why?" why are we as a people worth saving? we still commit murder because of greed and spite and jealousy, and we still visit all of our sins upon our children. we refuse to accept the responsibility for anything we've done, like we did with the cylons. we decided to play god, create life. when that life turned against us, we comforted ourselves in the knowledge that it really wasn't our fault, not really. you cannot play god and then wash your hands of the things that you've created. sooner or later, the day comes when you can't hide from the things that you've done anymore."
 • filozof filo komutanı. aşağıdakine benzer replikleri ile hayatımıza ışık tutmaktadır.

  "çok ilginç. ihanet akıl üzerinde öyle bir güce sahip ki. neredeyse bir piton gibi. diğer tüm düşünceleri ezebiliyor. ve öfke hariç tüm diğer duyguları sıkarak boğabiliyor. kızgınlıktan bahsetmiyorum. öfkeden bahsediyorum. hissedebiliyorum. tam burada. patlayacakmış gibi. çığlık atmak istiyorum. tam şu an aslında."