şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şu sıralar liverpool ve manchester united'ın kendisi için kapıştığı haberi tüm ingiliz gazetelerinde yer alıyor. gayet iyi bir sezon geçirdi ve beklenen düzeyde gelişim kaydetti. müthiş bir sıçrama yaptı denemez fakat genelde carvalho tipi oyuncuların yükselişini uluslararası arena belli ediyor.

  portekiz'in 2014 dünya kupası kadrosuna seçildi. kanımca ön liberoda onun mu yoksa miguel veloso'nun mu tercih edileceği, portekiz'in oyun yapısı adına kilit rol oynuyor. zira veloso haliyle hücuma daha yatkın iken, carvalho sert-savunmacı-fizikli bir ön libero durumunda. salt portekizli oyuncuların mental olarak rehavet yaşamaması adına bile form düzeyi daha yüksek olan carvalho tercih edilebilir. zaten veloso yeteneği oranında bir çıkış yapmış olsa, soru işareti oluşturacak biri değil.

  günümüzde carvalho benzeri oyuncular azalıyor. carvalho için çift taraflı oyuncu diyemeyiz ve kendisine benzer fizikte-oyun yapısındaki futbolcularla arasında 7-8 yaş var. bana göre carvalho'yu değerli kılan da bu. doğru bir takıma gider ise hakikaten claude makelele, emerson gibi önemli bir parçaya dönüşebilir. kesinlikle azımsanmayacak bir potansiyeli var bu konuda.

  onu diğerlerinden ayıran, durum ne olursa olsun soğukkanlılıkla top kullanabilmesi, fiziği ve hava toplarına hakimiyeti, yumuşayabilen bir ayağa sahip olması ve uzun boyuna rağmen dar alanda çabuk-çevik müdahaleler yapabilmesi. çalım yedikten sonra "neyse beni geçti top" şeklinde düşünen biri değil, mütemadiyen pozisyonu kovalıyor.

  şu an için eksikleri ise, kör bir sağlak olması (sol ayağını çok çok az kullanıyor, hep sağ ayağına göre düşünüyor) ve hücum adına bir tehdit olarak algılanmaması. hücum konusunu oynadıkça geliştirebilir fakat sol ayağı üzerine çalışması gerekiyor. bir de sanki bu tip güçlü bir oyuncudan uzaktan etkili şutlar çıkarmasını bekleriz ama carvalho'da bu yok; ufak bir not.
 • önümüzdeki sezon arsenal'de izleyebiliriz kendisini.
 • menajerinin jorge mendes olduğu düşünülürse kendisi chelsea, manchester united ve monaco ekseninden dışarı çıkmayacaktır. real madrid falan içinse fazla low-profile. bu takımlarda parladıktan sonra anca akar oraya.
 • orta sahada adam yiyen bir gulyabani. 1.87 m imiş boyu, bacakları da çok uzun, çok rahat top kapıyor, fiziksel olarak çok kuvvetli, tekniği fiziği kadar iyi değil ama bence yine de ortalama üstü, kaptığı topları çok iyi kullanabiliyor. bence manchester united'ın tam olarak aradığı oyuncu. bir de videosunu paylaşayım. yaşı da 23 oldu, ha transfer oldu ha transfer olacak derken adam yaşlandı.
 • nedense bana barcelonaya daha çok yakışacak bir futbolcu gibi geldi. oyunun stilinin yaya toure'ye olan benzerliğindendir belkide.
 • 24 haziran 2015 portekiz isveç maçında uefa tarafından maçın adamı seçilmiş kara boğa. hemen maçın başında karşı karşıya kaldığı pozisyonda top ayağına dolanmasa çalımı yapıp boş kaleye yazacaktı. nasip.
 • u21 avrupa sampiyonasinda muthis etkili oynayayan, gecen gun de almanya'yi 5-0'lik paket yaparken emre can ve yeni bayern transferi kimmich'i canli canli yiyen orta saha oyuncusu. artik bu yaz transferi yapar gibi duruyor.
 • çok kuvvetli, top kapmak konusunda oldukça başarılı bir defansif orta saha. şu an sporting lizbon'da forma giyiyor. premier lig'e transfer olacağı 1-2 senedir konuşuluyordu. arsenal'e gelsin de 4-3-3 oynayalım. cdm olarak william carvalho, önünde de jack wilshere ve aaron ramsey. *

  edit: imla
 • atlet gibi, çok hızlı koşuyor.
 • 1 ekim 2015 beşiktaş sporting maçında fm diyorsa doğrudur olayını bir kere daha kanıtlamış yetenekli defansif ortasaha.