şükela:  tümü | bugün
 • 1696'da isaac newton'ın darphane başkan yardımcılığına atandığı sıralarda, sahte altın ve gümüş madeni paralar yapmaya başlayan çok zeki düzenbaz.
  işine, teneke saatler yapıp, londra sokaklarında bu saatleri satarak başlamıştı. bir süreliğine başka bir düzenbazla ortaklık yapmıştı. çevreye kendilerini bazen falcı, bazen doktor olarak tanıtıyorlardı.
  bir süre sonra, bir ustadan rüşvet karşılığında japon usulü kaplama yapmayı öğrenen william chaloner, öğrendiklerini metale uygulamış ve taklit madeni paralar yapmayı başarmıştı.
  1695 yılından itibaren piyasadaki sahte paraların çoğalması ve yaygınlaşması üzerine, başka darphane şubeleri açılmış ve çalışanlar çift vardiya yapmaya başlamışlardı.
  görevi gereğince gizlilik yemini eden newton, işlediği suçlar nedeniyle chaloner'i mahkum ettirmek istiyordu. fakat sıradan bir suçlu olmayan chaloner, zengin olduğu halde işini zevk için sürdürmekten hoşlanıyordu. entrika çevirmek, el çabukluğu ve hile yapmak onun zekasını yöneticilerin yetenek ve olanaklarıyla yarıştırabiliyordu.
  william chaloner in en büyük hatası, bir meclis komisyonunun karşısına çıkıp, yeni para basımının kalitesini yükseltmek için bazı tavsiyeler vermeye cüret etmesi olmuştur. komisyonda bulunan newton kendisine çok öfkelenmiş ve bu tepkisini dile getirmişti. chaloner ise newton'a "şu yaşlı köpek" diye hitap ederek newton'ı çıldırtmıştı. bu olayın üzerine newton, yasaları kötüye kullanmayı bile göze alarak william chaloner'i astırmaya yemin etmişti.
  bunun üzerine uyarılmaksızın tutuklanıp newgate hapishanesinde zincire vurulan william chaloner, newton'ın gizlice anlaştığı üç mahkuma güvenerek, bütün suç hikayelerini onlara anlattı.
  üç hafta sonra vatana ihanetten yargılandı. newton'ın tanıklarının ifadelerine dayanılarak suçlu bulundu. fakat bu tanıkların tümü suçları kesinleşmiş mahkumlardı ve dürüstlükleri su götürürdü.
  haksız yere suçlandığını öne sürerek itiraz eden chaloner'e kimse kulak asmadı ve idam tarihi kesinleştirildi. tek af ümidi isaac newton olduğundan, idam gününden kısa süre önce, kendisine kısa ve duygusal bir mektup gönderdi. mektupta, adaletsiz olarak öldürüleceğinden bahsediyordu. newton mektuba cevap vermedi.
  günler sonra, idam edileceği gün, kalabalığa haksız yere öldürüldüğünü haykıran chaloner, kimsenin fikrini değiştiremedi ve idam edildi. idam sırasında orada olmayan newton ise, son sözü olarak şunları söylemişti: "suçlular da, köpekler gibi, daima kusmuklarına geri dönerler."