şükela:  tümü | bugün
 • 1939 chicago doğumlu yönetmen. the exorcistle ün kazandı.
 • (bkz: rampage)
 • 60 lardan itibaren yonetmenlik yapan sevgili friedkin, odumuzu patlatan bir yonetmen olarak bellegimizde yerini almi$tir.a$agidaki filmografisine ek olarak tv yonetmenliginde twilight zonenun nightcrawlers bolumunu ve allfred hitchcock saati adli serinin de bir bolumunu cekmi$.(bunun di$inda da tv dizileri olmu$ fekat bizim ilgimizi ceken korku ogesi oldugundan bu iki ornekle yetiniyoruz.)

  book of skulls -2006
  the man who kept secrets - 2006
  the hunted - 2003
  rules of engagement 2000
  jade - 95
  blue chips - 94
  the guardian - 90
  rampage - 88
  deal of the century - 83
  cruising -80
  the brink's job - 78
  sorcerer -74
  the exorcist - 73
  the exorcist: the version you haven't seen yet - 73
  the french connection - 71
  the boys in the band -70
  the night they raided minsky's - 68
  the birthday party - 68
  good times - 67
 • french connection'daki takip sahnesi kompetansini jade'de de gostermis, aslan gibi bir abidir.
 • 1970 yilinda gösterime giren "the boys in the band" adli filmi, donemin escinselligi ele alan nadir filmlerinden biridir. yonetmenle ilgili fransizca ve ingilizce bilgi için :

  http://fr.wikipedia.org/wiki/william_friedkin

  http://www.imdb.com/name/nm0001243/

  filmle ilgili bilgi için :

  http://www.imdb.com/title/tt0065488/
 • (bkz: killer joe)
 • (bkz: #44453556)
 • bir de the guardian'ı vardır ki the exorcist kadar olmasa da muhteşem bir korku filmidir. korku filmi severlere şiddetle tavsiye ederim.
 • gerçek bir sivridillidir. hatta sinemanın jose mourinho'su dersek fazla abartmış olmayız. sinema, oyuncu, yönetmen, hollywood ve daha birçoğunu ince ince iğnelemekten geri durmaz. birkaç ufak açıklaması şu şekildedir:

  "matthew mcconaughey, romantik komedilerde başrol oynayarak servet yapmış bir oyuncu. bende onun kadar yakışıklı olsam aynısını yapardım herhalde. fiziksel özelliklerinizle bu kadar beğenilen bir oyuncu olduğunuzda sistemde sizden hep böyle kalmanızı ve baş kadın oyuncuyla güzel güzel sevişmenizi ister. günümüzde hollywood sadece çizgi roman veya video oyun uyarlamalarıyla, komedilerle falan ilgileniyor. ben yönetmenliğe başladığımda her türden film çekiliyordu. taytlar içerisinde peleriniyle ortalıkta uçan ve dünyayı kurtaran adamlar üzerine değildi filmler, yetişkinlere hitap ediyordu. bugünse genelde ergenler için çekilmiş filmler izliyoruz. filmlerimi izledikten sonra seyirciler beni bir insan olarak da sevsin gibi bir derdim yok. bir spielberg değilim yani; e.t veya indiana jones gibi film çekerseniz elbette herkes size bayılır. bu arada bende severim spielberg'i. fakat herkesi memnun etmek mümkün değil. fakat yıldız savaşları sinemaya adım attı ve her şeyi değiştirdi!"