*

şükela:  tümü | bugün
 • dünya tarihi adını taşıyan kitabında, insanlık tarihinin dokuzyüzbin yıllık uygarlık öncesi dönemini dört sayfada özetleyip, beşbin yıllık uygarlık dönemini yaklaşık altıyüz sayfada anlatmıştır. dünya tarihi kitabının kurgulanışında coğrafi ve dönemsel bir bölümlemeye gitmiştir ve batı merkezli olmaktan kurtulamamıştır. gene de, en iyi uygarlık tarihi özetlerinden birini yapmıştır. ayrıca, toplumsal değişme dinamikleri arasına, son derece doğru bir gözlemle, savaş teknolojilerini de katmıştır ki, takdir ediyoruz.
 • ben bu adam için "amerika'nın halil inancık'ı" benzetmesini yapmaktan kendimi alıkoyamıyorum. zaten yanlış bilmiyorsam şahsen de tanışıyorlar bu iki güzide tarihçi amca, artık ne konuşuyorlar aralarında bilmem lâkin, bu adamın türkçe'ye "musibetler ve halklar"* diye çevrilebilecek bir kitabı vardır ki, kara veba* üzerine çalışırken epey faydalanmıştım. hâsılı, güzel adamdır, gönül rahatlığıyla okuyunuz, orda burda kendisine gönderme yapmaktan geri kalmayınız efendim.
 • 1917 dogumlu.chicago uni'den cıkma, journal of modern history'nin eski editörü, halen chicago uni. de ögretim gorevlisi....1963'te the rise of the wast adlı kitabı sayesinde amerikan ulusal kitap ödülünü kazanmış...

  yazdıı kitaplardna bazıları : the greek dilemma, history handbook, a world history, plagues and people, the global condition, vs.
 • dünya tarihi isimi eserinde, ''hristiyanlık, temelde dünyanın ve insanın doğası hakkındaki ortadoğu görüşlerlerinin yeniden onaylanmasından başka bir şey değildi'' diyor kendisi. bunu da pek çok tarihi argümanla destekliyor. diğer dinlerle ve dinler tarihi ile ilgili yorumları da bu temelden yürüyor haliyle.
 • william hardy mcneill, (d. 31 ekim 1917) dünya tarihçisi, akademisyen ve yazar.

  teolog ve eğitimci john t. mcneill'in oğlu olan bilim adamı; vancouver, britanya kolumbiyası'nda doğdu. chicago üniversitesi'nde uzun yıllar çalıştı. tarihçi j. r. mcneill'in babasıdır.

  çalışmaları
  dünyanın en saygın tarihçilerinden biridir ve 2006'da emekli olana kadar lisans eğitimini de gördüğü chicago üniversitesi tarih bölümü'nde profesördü. mcneill'in en popüler çalışması "the rise of the west a history of the human community" (batı'nın yükselişi bir insan ilişkileri tarihi) adını taşır. kitap, dünya tarihindeki, insan ilişkilerine kültürel ve etnik farklar açısından yaklaşır ve son 500 yılda batı uygarlıklarının diğerleri üzerindeki ilişkilerine değinir.

  diğer kitabı "a world history" (dünya tarihi, çev. alaaddin şenel, imge yay.) ise, bir ders kitabı olarak yazıldıysa da, gördüğü yüksek ilgi nedeniyle her kesimden okuyucu bulmuştur.

  bibliyografyası
  (2005). the pursuit of truth: a historian's memoir.
  (2003). the human web: a bird's-eye view of world history (with j. r. mcneill). w. w. norton & co inc. isbn 0-393-92568-4
  (1998). a world history (dünya tarihi. oxford university press; 4th edition. isbn 0-19-511616-x
  (1995). keeping together in time. dance and drill in the human history.
  (1991). hutchins' university. a memoir of the university of chicago. 1929-1950. the university of chicago press. isbn 0-226-56170-4
  (1989). arnold j. toynbee: a life . oxford university press, oxford. isbn 0-19-506335-x
  (1982). the pursuit of power: technology, armed force, and society since a.d. 1000. university of chicago press. isbn 0-226-56157-7
  (1980). the human condition: an ecological and historical view. princeton university press, princeton, new jersey. isbn 0-691-05317-0
  (1976). plagues and peoples. bantam doubleday dell publishing group, inc., new york, ny, isbn 0-385-12122-9.
  (1974). venice: the hinge of europe, 1081-1797. chicago: university of chicago press. isbn 978-0-226-56149-3.
  (1974). the shape of european history. oxford: oxford university press. isbn 978-0-19-501807-3
  (1963). the rise of the west: a history of the human community. chicago.
  (1949). history of western civilization: a handbook. chicago: university of chicago press. 6th edition, 1986. isbn 978-0-226-56159-2.
  (1947). the greek dilemma war and aftermath, j. b. lippincott company, london: victor gollancz, 1947

  kaynak: vikipedi

  https://news.uchicago.edu/…uished-scholar-1917-2016

  http://www.hartford-hwp.com/archives/10/041.html
 • "insanın yeryüzündeki karmakarışık ve gürültülü patırtılı yaşamı üzerinde düşünen herhangi bir kişi, insanların tarih boyunca birbirlerine göstermiş oldukları tüm insanlık dışı davranışlar ve ahmaklıklar karşısında üzülebilir. savaşlar ve savaş hazırlıkları tarih boyunca yankılanmış durmuştur. siyasal iktidar, her yerde ve her zaman askerlik yöntemlerinde ve silahlarda görülen değişikliklerle birlikte el değiştirmiştir. teknolojik gelişmeler de insanların birbirlerini öldürme ya da öldürülmekten korunma çabalarının dürtüsüyle yürümüştür.

  öte yandan geçmişte gelişip büyüyen uygar toplumların hepsinin, şefkate ve sevgiye önem veren ahlak sistemlerini benimsemiş olmaları da üzerinde durup düşünülecek bir olgudur. büyük dünya dinlerinin hepsi bu öğretileri aşıladılar. inançlarının kurallarına göre yaşamaya az çok çaba göstermiş olan insanların, arkalarında bir davranış kuralı olarak şefkati benimsemeyen insanlardan daha çok izleyici bırakma şansı oldu.

  bu nedenle insancıl ve barışçıl ülküleri, bunlara inanmayan alaycı bir tutumla reddetmek, bu tür ülküleri gerçeklik dünyasıyla karıştırmak kadar yanlış bir tutumdur. insan yaşamı her zaman korku ve umut arasındaki gerilim altında kalmıştır. bu gerilim çağımızda da ortadan kalkmayacak, tam tersine artacaktır. ancak özellikle bu yüzden, hem yıkım tehlikelerinin hem daha insancıl bir dünya toplumu yönünde gelişme olanaklarının büyük oluşu nedeniyle, geçmişteki gibi umut ile korku arasında işleyen akıl ve yüreklilik, kendini ortaya koymak için geçmişte olduğundan çok daha geniş bir alan bulacaktır."

  dünya tarihi, s.728

  toprağın bol olsun üstad.
 • rahmetli amerikali tarihci. tam adıyla william hardy mcneill. tam bir reis.

  "dokuz yüz bin yıllık uygarlık öncesi donemi bes sayfada ozetlemistir."

  - uygarlık öncesi donem dendigine gore o donemi anlatmak için pek belge bulamamasindan (kardes hiçbir tarihçi bilmez o donem ne oldu ne bittiğini ya. mağara resimlerine bakarak tarih mi yazsin adam?) bes sayfada özetlemiş olabilir.

  - bes sayfa da degildir ayrica. 60 70 sayfa, kitabın ilk bölümlerinde insanlık tarihine yon veren uygarlık öncesi buluslara hep atıfta bulunmuştur.

  bildiğim kadarıyla onu memlekette de meşhur eden (tarihciler ve ilgililerden başka bilen yoktur gerci) ve türkçeye çevrilen tek kitabi, "dünya tarihi" eserinde batı merkezli anlatmıştır her seyi. buna katılıyorum.

  batı merkezli olmasıyla beraber, dogu kulturunu es geçtiğini de soyleyemeyiz. gayet doğunun insanlığın, uygarligin gelisimine katkisini da anlatmıştır.

  bu adamın bir diğer özelliği, ekonomik, düşünsel seylerin yani sıra askeri buluslarin, savas alanındaki degisimlerin insanlığa etkilerini (örneğin suvari devrimi, atın evcillestirilmesi) muhtesem bir şekilde anlatmasidir. dunya tarihini bu kadar küçük bir kitaba sığdırmasi takdire sayandir. lisede okuduğumda kitap ufkumu açmıştı. j.m roberts'in "dünya tarihi" ve "avrupa tarihi" eserleri ile beraber tarihe yeni giren biri için muhteşem kitaplardir.

  isbu "a world history/dünya tarihi" kitabı, aslinda üniversitede ders kitabı olarak okutulmak amacıyla yazılmıştır. sonradan cok ilgi görünce boyle populerlesmistir.

  basimi yapılan dünya tarihi kitabi disinda, yanilmiyorsam üniversite ve harp okullarinda da diğer kitapları ders kitabı olarak okutulur, okutulmustu. bilhassa 94'de olacak, dunya tarihi konferansinda yazdigi bir makale hayli populerdir.

  ozet olarak okumak, tarihe yeni giren, bir kitapta cok sey ogrenmek isteyenler için idealdir. dünyanın değişimi konusunda yazdigi birçok kitap da cok populerdir. tavsiye edilir.