şükela:  tümü | bugün
 • republican party'i ikiye bolen, anti-roosevelt sahis. woodrow wilson'in 1912 secimlerini kazanmasinda buyuk rol oynamis.*
 • 1912 yilinda seçimleri kaybettikten 1921-1930 yillari arasinda supreme court'ta chief justice olarak görev yapan abd baskani. böylece abd'de hem yürütme hem de yargi koluna baskanlik etmis tek kisi olma ünvanini tasimistir. 160 kg.lik devasa kütlesiyle obez amerikalilar ekolünün beyaz saray'daki en büyük temsilcisi oldugu söylenebilir, bir rivayete göre kendisi sigmadigi için beyaz saray tuvaletinde küveti yiktirip yerine daha büyügünü yaptirmistir. ayrica simdiki baskan george w bush gibi o da yale üniversitesi'nden mezundur.
 • koskoca theodore roosevelt'ten daha cok "icraat" yapmis olmasina karsin yanlis kararlari, zayif liderligi ve cumhuriyetci parti'nin oylarinin bolunmesine (ve bir sonraki secimde demokrat parti adayinin baskan secilmesine) neden olmasi yuzunden adi pek anilmayan amerikan baskani. yine de theodore roosevelt ve woodrow wilson ile beraber 'ilerici baskanlar' kategorisindedir. chief justice olmayi baskanliktan cok sevmistir ("i don't remember that i ever was president").
 • abd'nin en kilolu başkanı. başkan'dan çok dağ köylerinde yaşayan avcılıkla uğraşan kilolu yaşlı insanlara benzemektedir. bir de yüksek yargı başkanlığı ile abd başkanlığı yapan tek kişidir.
 • 1857-1930 yılları arasında yaşamış, 1909-1913 yıllarında abd başkanlığı yapmış, 1921-1930 yılları arasında chief justice olarak ülkesine hizmet etmiştir.

  kilolu olmasına rağmen bence karizmatik bir adamdır.

  1
  2
  3
  4
hesabın var mı? giriş yap