şükela:  tümü | bugün
  • iyi bir kesici, hava toplarında başarılı, fizik kalitesi iyi ve bu sezon ligue 1'de en çok ikili mücadele kazanan oyuncu olduğunu belirterek başlayalım.

rudi garcia'nın 4-3-3 sisteminde kendisi daha çok 'çapa' olarak görev aldı. sosyal medyada atiba ile kendisini karşılaştıran arkadaşlara pek katılmıyorum. ikisi arasında net ve keskin bir çizgi var. atiba işin hem defansif yönü, hem de takımı hücuma taşıma konusunda ki yetenekleri ve taktik bilgisi gelişmiş iyi bir orta saha. vainqueur ise daha çok atak kes ve topu 8 numaraya ver tadında bir futbolcu.

kendisini net olarak tabir etmek gerekirse, küfür gibi bir tabir olacak ama metrekarelik oyuncu. belirli bir parsel üzerinde kalitesini gösterir ama nasıl ki dünya futbolunda artık 10 numaralara yer yok ise, kendisi gibi ''belirli'' alanlarda oynayabilecek futbolculara olan ihtiyaç azalıyor. kaldı ki galatasaray'ın elinde aynı tarzda ve yıllık 2 milyon € kazanan tolga gibi bir oyuncusu var.

galatasaray'ın en büyük sorunu orta sahada hem direnç eksikliği, hem de topun 2.bölgeden 3.bölgeye aktarılmasını sağlayacak delicilik özelliği olan oyuncular. fundamental/dripling yeteneği olan oyuncu ihtiyacı çok bariz. kısacası fark yaratacak oyuncu olmalı bu isimler.

tudor kuvvetle muhtemel gelecek sezon sneijder'siz bir düzende 4-3-3 oynatmak istiyor. 4-3-3 sisteminde orta saha oyuncuları tercihen box-to-box oynama özelliği olan oyunculardan kurulu olur. selçuk bu kategoride gelişimini tamamlayamayarak 'box to sucks' olarak kalmış yetersiz bir arkadaşımız. selçuk arkadaşımızın yanına vainqueur adlı arkadaşımız da gelince aklıma gelen ilk porte lorik cana-ayhan-barış özbek orta sahası.

farazi düşünecek olursak, vainqueur-belhanda-selçuk 3'lüsü sezonu tamamlamadan tudor'un ipini çeker. orta sahaya kesinlikle zaman içerisinde selçuk'u kesecek 2 tane 8 numara transferi şart. bu lemina olur, imbula olur farketmez.

sonuç olarak seni sevmedim süt oğlan, cana'yı da sevmezdim.