şükela:  tümü | bugün
 • 'alem yoktu sonradan oldu' klasik islam kelam düşüncesinin klasik hristiyan düşünürü tarafından dile getirilmesinin en güzel örneği. big bang: 'aniden oldu, yoktan oldu, sebepsiz oldu, öncesi yoktu, sonrasını da allah bilir' dedi, bu da üstünü okumadan altını imzaladı. iyi mi? du bakalım nolcak?
 • wheaton college, illinois’te lisans eğitimini bitirdi. trinity evangelical divinity school’da önce din felsefesi, sonra kilise tarihi alanlarında yüksek lisans dereceleri aldı. ilk doktorasını birmingham üniversitesi’nde felsefe alanında; ikinci doktorasını münih üniversitesi’nde teoloji alanında tamamladı. louvain üniversitesi’nde misafir akademisyen olarak bulunmuştur. şu anda kaliforniya’daki talbot school of theology’de akademik çalışmalarına devam etmektedir. birçok kitabı ve yüzden fazla makalesiyle çok üretken bir felsefecidir. özellikle üniversite kampüslerinde çok popüler ateistlerle yaptığı tartışmalarla ünlenmiştir. bilim felsefesi, din felsefesi, zaman felsefesi, fizik felsefesi, bilim-din ilişkisi başlıca çalışma alanlarıdır.

  "allah, felsefe ve bilim" kitabında, bilim-felsefe-din arasına duvarlar örülemeyeceğini savunan, teizmin ateizmden daha rasyonel olduğunu felsefi ve bilimsel argümanlarla temellendiren 6 akademisyenden biridir. aynı kitapta makalesi olan diğer akademisyenler şöyle:

  caner taslaman, enis doko, alvin plantinga, richard swinburne, robin collins.

  makalesinin adı “kelam kozmolojik kanıtı.” bu makalesinde evrenin başlangıcı olduğunu, hem felsefi argümanlarla hem de modern bilimin verileriyle savunuyor; buradan hareketle evrenin ezeli olamayacağını ve allah’ın ezeli varlığını temellendiriyor. craig bu argümanı islam kelamcılarının çalışmalarından hareket ederek geliştirdi ve batı dünyasında şu anda bu argüman onun meşhur ettiği ismiyle yoğun şekilde tartışılmaktadır.

  kitabın pdf'si:

  http://www.canertaslaman.com/…ebilim_13.08.2012.pdf
 • kendisini şurada bir ateisti rezil etmiş:

  http://www.youtube.com/…bw6edy77rqr-_qvvcng&index=5
 • sean carroll tarafindan itin gotune sokulmus olan dinci.

  http://www.youtube.com/watch?v=07qupuzg05i
 • şurada kendisiyle çok fena taşak geçilmiştir.
 • richard dawkins'le 2010'da meksika'da bir tartışmaya* katılmış, muhtemelen yenilen pehlivan güreşe doymaz misali* onu tekrar tartışmaya çağırmış. normalde taraflar ateistler ve teistler olmak üzere 3'erli iki gruptan oluşuyor, ama dawkins ne zaman söz alsa craig'e craig de dawkins'e giydiriyor. işte şuradan izlenebilir.
 • matt dillahunty'nin karşısına çıkmaktan özenle imtina eden, sahtekar ve boş beleş demagog.

  bunun lawrance krauss'la bir tartışması var, "yerin dibine girmek" deyimini baştan tanımlıyor. krauss, craig'in argümanlarını nasıl ve hangi safsatalarla savunduğunu bilerek hareket ettiğinden daha tartışmanın başında craig'i gafil avlıyor ve belli ki tartışmalara sadece önceden hazırladığı gish gallop sayesinde "üste çıkan" bu sözde filozofun sırtını "güp" sesiyle yere getiriyor.

  ahanda videosu.
 • tanrının ezeliliği konusunda, o nun yaratmadan önce zamansız, yaratmayla birlikte zamansal olduğunu düşünür.

  http://www.reasonablefaith.org/…time-and-eternity-2
 • "if god does not exist..."

  cümle içinde en çok kullandığı kalıptır.