şükela:  tümü | bugün
 • 1888- 1977 yılları arasında yaşamış amerikalı yahudi gazeteci- yazar. atom bombasının nagasaki' ye atılmasını anlatan yazısıyla 1945 tarihli pulitzer ödülü' nü almıştır. ödül alan yazısından birkaç cümle:

  '' bir güzellik örneği ile karşı karşıyayım. tarihin tartışmasız en akıl gerektiren uğraşının tasarımının arkasında milyonlarca saatlik insan gücü var. bu çapta bir beyin gücü, tarihimizde ilk kez bir problemin çözümü için bir araya geldi.''

  ....

  ''atom bombasının nasıl atılacağının açıklaması papazın duyarlı duasıyla bitti. oradan hep birlikte bomba ekiplerinin uçuştan önce yaptıkları geleneksel kahvaltıya gittik.''

  görüldüğü üzere savaş ve savaş kavramı din, milli şûr ve mağduriyet üçgeninden geçip ahlâksızlığı, katliamı, caniliği ve insaniyetsizliği meşru kılar. meşru kılan, kıldıran papazların duyarlılığı ve beyin gücünün dayanılmaz ''vicdani'' hafifliği ile ödül kaldırır.

  bilgilenimimi gündüz vassaf' ın tarihi yargılıyorum adlı kitabına borçluyum.
 • 2 pulitzer ödüllü amerikalı yahudi gazeteci. 1937 yılında 4 meslektaşıyla yaptığı harvard konferansı haberiyle ilk pulitzer'ini kazandı. 1940 ve 1950'li yıllarda new york times'ta çalışırken bilimle ilgili haberleri ve makaleleriyle ününü devam ettirdi. nagasaki'ye atılan atom bombası ve trinity testinin gazeteci olarak tek tanığıydı. dönemin savaş bakanlığının resmi haber yazarlarından oldu. hiroşima'yı bombalayan pilot ile röportaj yaptı. 1946 yılında pulitzer ödülü'nü ikinci kez kazandı.

  soner yalçın'ın 29 ocak 2014 tarihli yazısına göre laurence, 12 eylül 1945'te yazdığı makalesindeki "o şehirlerde kesinlikle herhangi bir radyoaktif madde yoktur. bu bir kara propagandadır; japonların yalanıdır." sözleri sayesinde pulitzer'i kazandı. yalçın'a göre laurence, pentagon'dan para alıyordu.