şükela:  tümü | bugün
 • 1834 - 1896 yılları arasında yaşamış ilk sosyalistlerden, desen, vitray, halı, mobilya ustası, şair, yazar, sosyalist birlik üyesi ingiliz;

  akılcı ahlâk anlayışını reddettiği halde karısı ve karısının âşığıyla, thames nehrinin yukarılarında bir malikânede birlikte yaşaması ilginçtir
 • "ilk ingiliz marksist".

  bkz: "the william morris internet archive", marksists.org
  http://www.marxists.org/archive/morris/index.htm
 • philip morrisle kıyaslandığında bu dünyaya yararı olmuş bir insan evladıdır.
 • fiziksel olarak çirkin ve duygusal olarak kısıtlanmış modern uygarlığa duyduğu nefretten kaynaklanan özgün bir liberter sosyalizm formu geliştirdi. amacı sadece güzel şeyler değil, aynı zamanda güzel bir toplum yaratmaktı. erken epik şiiri the earthly paradise'da (yer yüzü cenneti) göründüğü haliyle, yani "boş bir günün aylak şarkıcısı" olarak ortaçağı idealleştirmekten, kelt ve nord mitolojisi üzerinde çalışmaktan vazgeçti ve anarşist bir özgür toplum vizyonuna yöneldi. yazılarında güçlü bir liberter yan vardır. kendisi hükümet ve siyasal otorıteye karşı olan anarşist davanın farkındaydı. g. k. chesterton onun bu tür "dickensçı anarşist" olduğunu yazdı. geleceğin toplumu başlıklı denemesiyle olay yaratmış kişi.

  edit: peter marshall'ın anarşizmin tarihi adlı kitabından alıntıdır.
 • “… men fight and lose the battle, and the thing that they fought for comes about in spite of their defeat, and when it comes turns out not to be what they meant, and other men have to fight for what they meant under another name….”

  “insanlar savaşırlar ve savaşı kaybederler ve yenildikleri halde uğrunda savaştıkları şey gerçekleşir ve gerçekleştiğinde istedikleri şeyin bu olmadığı anlaşılır ve başka insanlar onların istedikleri şey için başka bir ad altında savaşmak zorundadırlar.”

  william morris, a dream of john ball, ch. 4, 1888
  http://www.marxists.org/…ball/chapters/chapter4.htm
 • william morris sanayi devrimi sirasinda yasanan degisimin dunyayi katlettigini soyleyip, sanayi devriminin insaliga katkilarini sorgulamis. insanligin dogayla olan iliskisindeki degisimden buyuk endise duymus. medeniyetin (insanligin) en son yuzyuze geldigi tehlike, kendi uremesidir demis.
 • bordo mavi güneş gözlükleri tasarlayan ingiliz markası.
  (bkz: )http://www.williammorris.co.uk/
 • çok kısa süreli bir tanışıklığımın olduğu, belki çok iyi anlaşabileceğim ama kadın-erkek ilişkilerindeki egoya kurban giden kısa süreli bir ilişkimizin olduğu değerli bir arkadaşım tarafından bana hediye edilen gelecekten anılar adlı kitabı ile tanıdığım, resimde sevdiğim bir tarz olan pre-raphaelist tarzı ile beni etkilemiş sağlam sosyalist bir yazar. umut veren bir kitap, kısıtlamayan, hayal gücünü açan ve en önemlisi geleceğe güvenmemi sağlayan bir hikaye. her açıdan aklıma yatmasa da, en azından cesur tasarımı ile etkiliyor. kaldı ki, insanı yorumlayışı, zayıflıklarını, zaaflarını mükemmelleştirmeyişi ile zaten olabildiğince doğal, yani mümkün ama aynı zamanda nerdeyse mükemmele yakın, güzel bir yaşam seriyor göz önüne, öyle bir hayat düşünmek bile mutluluk veriyor bana.
  hani shakespeare eserleri için insanı sanat üretmeye iter denir ya, morris de geleceği ve hayatı nasıl anlamlı ve mutluluk verici kılabileceğini düşünmeye itiyor insanı.
 • "kişi, mutsuz insanlar arasında yaşarsa çabuk yaşlanır denir, kuşkusuz doğru." hiçbiryer'den haberler...