şükela:  tümü | bugün
  • tarihin gidişatında kritik ve trajik bi rol oynamış kişi. bağlam kazanmak icin: rainbow coalition (bkz: cointelpro)

1-"william o'neal"in son saatleri. (türkçesi google'a emanet)
    2- 'blacks history and africa education' (bunu nasıl çevireceğimi hiç bilemedim) facebook sayfasından bır geriye bakış
    3- william o'neal ile söyleşi

1) michael ervin, the last hours of william o'neal google çevirisi

"he was the informant who gave the fbı the floor plan of fred hampton's apartment. last week he ran onto the eisenhower expressway and killed himself.
    william o'neal spent the last few hours of his life with his uncle ben heard, a retired truck driver from maywood. ıt was martin luther king day.

"we were just sitting around drinking beer," heard recalls, "talking to some friends of mine. we had company. the company left and that's when he started acting kind of strange."

at 2:30 am the 40-year-old o'neal ran out of his uncle's apartment, across the westbound lanes of the eisenhower expressway, and was struck by a car and killed. his death was ruled a suicide.

o'neal achieved lasting infamy in 1973 when his role in the 1969 raid in which black panther leaders fred hampton and mark clark were murdered was revealed. though o'neal was a panther insider to the point where he was in charge of security for hampton and possessed keys to panther headquarters and safe houses, he was at the same time serving as an informant for the fbı. among the information the teenaged o'neal fed his fbı contact was the floor plan of hampton's west-side apartment that was used to plan the fatal raid. after his cover was blown o'neal entered the federal witness protection program, assumed the alias william hart, and moved to california. he secretly returned to chicago in 1984.

so not all who knew o'neal will mourn. but heard, who says he knew o'neal as well as anyone, depicts his nephew as a young man who cooperated with the fbı to reduce his own potential jail time, then got in way over his head and was forever tortured by the guilt.

after their drinking buddies left in the early-morning hours of king day, heard became worried when o'neal kept getting up to go to the bathroom. "he'd stay in there 10 or 15 minutes. the last time he stayed 20 minutes. he came out in a rage and he tried to jump out my living room window [which is on the second floor]. ı stopped him. ı grabbed him by the ankles. ı wrestled with him but he broke free and he ran out the door.

"ı just had my house shoes and pants on. ı couldn't run after him like that. ı couldn't have caught him anyway. there was a woman standing in front of the house and she said, 'lord, it sounds like somebody got hit on the expressway!'"

heard ran to the ridge of the grassy slope and looked below to the eisenhower, where he saw a prone body and a car with a broken windshield parked on the shoulder. the state police were already on the scene. when heard got a close look at the body with his flashlight, his worst fears were confirmed. "the impact had torn the back of his shirt and pants off. his eyes were open. ı took his pulse and it was hardly anything." after o'neal was taken away heard sat in the trooper's car and listened to the deeply shaken driver tell how o'neal had jumped out in front of him waving his arms. he tried to swerve, but it was too late.

heard had seen o'neal gripped by this rage once before. ıt was last september, when o'neal ran out onto the eisenhower and was struck but only injured. heard says, "ı ran out on the street but ı didn't know which way he went. about 15, 20 minutes later ı heard an ambulance and ı said, 'ı hope it's not bill.' ı called the emergency room and it was."

heard said o'neal never wanted to talk about the incident. he never said why he did it or if coming so close to death had taught him anything. "but ı never thought he would do it again, since he came so close," heard says. "ı never thought he was suicidal."

heard learned of o'neal's secret shortly after hampton's death. "ı thought about some of the things he did and said. ı asked him, but he denied it." but later o'neal told his uncle that he'd been in trouble for everything from car theft and home invasion to kidnapping and torture. "he said they had someone tied up and they were pouring hot water over his head. they were trying to get him to do something." so an fbı agent told o'neal he would take care of it all in exchange for his infiltrating the panthers.

"ı think he was sorry he did what he did. he thought the fbı was only going to raid the house. but the fbı gave it over to the state's attorney and that was all hanrahan wanted. they shot fred hampton and made sure he was dead."

heard says he was with his nephew the morning after the ambush when he saw the inside of hampton's apartment. "there was papers strewn all over the floor, blood all over. there was a trail of blood from where they had dragged fred's body. bill just stood there in shock. he never thought it would come to all this."

(art accompanying story in printed newspaper (not available in this archive): photo/bruce powell.)"

2) kara panterlere sızan fbı muhbiri william o'neal, kara panter partisi başkanı fred hampton'un suikastından sorumlu. yas tutanlar, 9 aralık 1969'da melrose park'ın ilk baptist kilisesi'nde anma töreninde kara panter partisi lideri fred hampton tabutundan geçerler. hampton, 4 aralık 1969'da düzenlenen bir polis baskını sırasında öldürüldü.

1968'in sonlarında, fbı'ın chicago saha ofisinin racial matters ekibi, son zamanlarda iki kez tutuklanan william o'neal adlı kişiyi eyaletlerarası araba hırsızlığı ve federal bir subayı taklit etmek için getirdi. ağır suçlamalarının düşmesi ve aylık bir ödeneğin karşılığında o'neal, bpp'ye karşı istihbarat operatörü olarak sızmayı kabul etti. partiye katıldı ve hızla organizasyonda yükseldi, bölüm güvenliği direktörü ve hampton'ın koruması oldu.

anonim mektuplar aracılığıyla fbı güvensizlik ekti ve sonunda panterler ve rangerlar arasında bir bölünme başlattı, o'neal'ın kendisi 2 nisan 1969'da ikisi arasında silahlı bir çatışma başlattı. getto, böylece fbı diğer radikal örgütlerle ilişkilerini zayıflatmak için çalışmaya gitti. o'neal'a, şikago merkezi panterlerinkinden sadece bloklar olan parti ve sds arasında bir yarık yaratması söylendi. büro, panterler adına beyaz eylemcileri yabancılaştırmayı amaçlayan bir grup ırkçı karikatür yayınladı ve rainbow koalisyonunun gerçekleşmesini öngörmek için bir dezenformasyon programı başlattı. tekrarlanan direktiflerde hoover, coıntelpro personelinin [bpp] 'nin durduklarını yok etmesini ve' insanlara hizmet 'programlarını ortadan kaldırmasını istedi. senato müfettişleri tarafından 1970'lerin başında güvence altına alınan belgeler, fbı'ın panterler ve diğer gruplar arasındaki şiddeti aktif olarak teşvik ettiğini ortaya koydu.

ekim ayı başlarında, hampton ve kız arkadaşı deborah johnson (şu anda akua njeri olarak bilinir), ilk çocuklarıyla (fred hampton, jr.) hamile, 2337 west monroe caddesi'nde dört buçuk odalı bir daire kiraladı. bpp genel merkezine daha yakın. o'neal amirlerine panthers'ın kışkırtıcı silah stokunun çoğunun orada saklandığını bildirdi.

bpp liderliğinin etkinliğinin artmasını engellemeye kararlı olan fbı, hampton'un chicago dairesinde bir silahlı saldırı düzenlemeye karar verdi. fbı muhbiri william o'neal, mobilyaların düzeni ve hampton ve kız arkadaşının uyuduğu yatak da dahil olmak üzere hampton'ın dairesi hakkında ayrıntılı bilgi verdi. sao - özel savcılık birimi'nin 14 kişilik artırılmış ekibi, yasadışı silahlar için bir emirle silahlandırılmış şafak öncesi bir baskın için düzenlendi.

3 aralık akşamı hampton, yerel bir kilisede çoğu üyenin katıldığı bir politik eğitim kursu verdi. daha sonra, tipik olduğu gibi, birkaç panthers, hampton ve deborah johnson, blair anderson, ronald "doc" satchell, harold bell, verlina brewer, louis truelock, brenda harris ve mark clark dahil olmak üzere geceyi geçirmek için monroe street dairesine emekli oldu.

varışta, grubun gece yarısı yediği geç bir akşam yemeği hazırlayan o'neal tarafından karşılandılar. o'neal, güçlü barbitürat uyku ajanı secobarbitol'ü hampton'un akşam yemeğinde tüketdiği bir içeceğe soktu, böylece sonraki baskın sırasında uyanmaması için hampton'u sakinleştirdi. o'neal hemen ayrıldı.

sabah saat 4.45'te 14 kişilik ağır silahlı polis ekibi daireye saldırdı. hampton'un uyuduğu güney yatak odasının başında, silahlı bombalar sonucu uyanamayan, fbı infiltratörünün içkisine kaydığı otomatik silah sesi yakınlaştı. çocuklarıyla sekiz buçuk ay hamile olan nişanlısı ile yatak odasında bir yatak üzerinde yatıyordu. iki memur onu omuzda yaraladı buldu ve kara panter harold bell aşağıdaki borsayı duyduğunu bildirdi:

"bu fred hampton."
    "öldü mü? ... onu dışarı çıkarın."
    "çok az yaşıyor.
    "başaracak."
    iki atış duyuldu, daha sonra hampton'un kafasında ateş açıldı. johnson'a göre, bir memur daha sonra şunları söyledi:

"o şimdi iyi ve ölü."

3) soru 1

muhabir: bill, bana fbı için çalışmaya başladığın koşulları açıklayabilir misin?
    wıllıam o'neal: muhtemelen 1967'ydi. bir gece bir adamla, bir arkadaşımla, bir gece birlikteydim ve bira içiyorduk ve sevinç binmeye karar verdik ve bir arabaya atlayıp çaldık. ve chicago kentinde kırk beş dakika boyunca sürüyorduk ve şehri terk etmeye ve başka bir eyalette bir akrabayı ziyaret etmeye karar verdik ve eyaletten bir kaza geçirdik ve kazadan önce, bir bilardo salonuna doğru yürüdüğümüzde, havuz çekiyorduk. ve bu noktada, kapıda, telefon numaranızı ve adresinizi kaydetmeniz gerekiyordu ve isimlerimizi ve telefon numaralarımızı yazdık, sonra bir bilardo oyunu çektik ve dışarı çıkıp bir kaza geçirdik. kazadan, yürüyerek, um, şehirde bir süre berbat ettik ve sonra chicago'ya bir otobüs yakaladık. ve oh,yaklaşık üç-dört ay sonra bu fbı ajanından roy mitchell adıyla bir telefon aldım ve bana ne yaptığımı bildiğini söyledi ve konuştuk - birkaç kez etrafta dolaştık. ve "şey, biliyorsun, hayır - bana saçmalamaya çalışmana gerek yok. bunu yaptığını biliyorum, ama büyük bir şey değil" gibi bir şey söyledi. "eminim halledebiliriz." dedi. ve sanırım ondan bir daha haber alamadan birkaç ay geçti ve bir gün bir telefon geldi ve bana bunun geri ödeme zamanı olduğunu söyledi. "kara panter partisine katılıp katılamayacağınızı görmenizi ve eğer yapabiliyorsanız beni aramanızı istiyorum" dedi.bana saçmalamaya çalışmana gerek yok. yaptığını biliyorum, ama büyük bir şey değil. "dedi ki," eminim halledebiliriz. "ve, um, sanırım ondan bir daha haber almadan önce birkaç ay geçti ve bir gün bir telefon aldım ve bana bunun geri ödeme zamanı olduğunu söyledi. "kara panter partisine katılabilecek misin diye bakmanı istiyorum ve eğer yapabilirsen, beni ara." dedi.bana saçmalamaya çalışmana gerek yok. yaptığını biliyorum, ama büyük bir şey değil. "dedi ki," eminim halledebiliriz. "ve, um, sanırım ondan bir daha haber almadan önce birkaç ay geçti ve bir gün bir telefon aldım ve bana bunun geri ödeme zamanı olduğunu söyledi. "kara panter partisine katılabilecek misin diye bakmanı istiyorum ve eğer yapabilirsen, beni ara." dedi.
    soru 2

muhabir: seni burada kesebilir ve panter partisine katılma konusundaki o kısma başlayabilir miyim, ama bana tekrar kaç yaşında olduğunu ve ısındığını, bunun bir fbı ajanı olduğunu söyleyebilir miyim.
    wıllıam o'neal: sanırım yaklaşık on dokuz, on sekiz, on dokuz yaşındaydım ve fbı ajanının adı roy mitchell idi ve um, beni telefona çağırdı ve suçu hemen hemen çektim. inkar etmeye çalıştım, ama kanıtları vardı ve temelde sorun olmadığını, çözebileceğimizi, başa çıkamayacağı ciddi bir sorunda olmadığımı söyledi. ve bir kaç ay, kara panter partisine katılmamı istemeden üç-üç ay geçti.
    soru 3

muhabir: şimdi mitchell senden ne yapmanızı istedi?
    wıllıam o'neal: bana o sırada özel bir talimat vermedi. dedi. söyleşi
    : "o" yerine "roy" diyebilir misin?
    wıllıam o'neal: roy temelde, "sadece gidin ve kara panter partisine katılıp katılamayacağınıza bakın. anlıyorum, onlar panther üyelerini alıyorlar. öyleyse neden ofise gidip katılıp katılamayacağınızı görmüyorsunuz. , beni geri ara. " ertesi gün otobüse bindim ve kara panter partisi'nin ofisine gittim. batı ve madison'da bulunuyordu ve ofiste yürüdüler, ofiste üç veya dört panter vardı ve sanırım chicago partisine katılmak için beşinci üyeydim. bu büyük ofis binasına sahiptiler ve ikinci katta yaklaşık beş veya altı ofisi ve işleri yürütecek çok az personeli vardı. yani pozisyonlar, bir pozisyon almak kolaydı. bu yüzden beni güvenlik kaptanı olarak atadılar. fred hampton'la ilk kez tanıştım ve o başkan oldu,parti sözcüsü ve bobby rush savunma bakanı idi. o sırada ıllinois eyaletindeki en iyi adam olan huey p. newton milletvekili idi.
    soru 4

muhabir: o zaman panterler hakkında ne düşünüyorsun? onları ne, hangi çerçevede anladınız, insan hakları hareketi hakkında ne düşündünüz? siyaset anlayışınıza nasıl uydular ve--?
    wıllıam o'neal: ben, orta sınıf bir mahallede büyüdüm ve apolitik olduğum hakkında çok az fikrim vardı. sadece son zamanlarda çıkan bir makaleden duyduğum panterler, sanırım bu gazetede meydana geldi. huey p. newton, oakland polis departmanı ile bir çatışmada olmuştu ve bunlardan biri öldü ve bu konuda çok fazla baskı vardı. ama huey p. newton hakkında okuduğum makalelerden önce kara panter partisi'nden hiçbir şey bilmiyordum. aslında, katıldığım gün, blackstone rangers, ya da cobras ya da başka bir şeyden farklı olarak, sadece başka bir çete olduğundan emindim. politikaları hakkında hiçbir fikrim yoktu.
    soru 5

muhabir: siz katılmaya başladığınızda ne öğrenmeye başladınız? ve, ne tür bilgiler vardı, mitchell'e geri verebildin mi?
    wıllıam o'neal: panterlere katıldıktan hemen sonra, muhtemelen on gün içinde kara panter partisi'nin bir çeteden biraz daha sofistike olduğunu fark etmeye başladım. oryantasyon süreci, dikkatleri, ülke genelindeki siyasi iklime, beni bir süre oraya götürdü. ve bir noktada-
    muhabir: spesifik olabilir misiniz, lütfen?
    wıllıam o'neal: şey-
    memuru: alabilseydin ve ayrıca, eğer bana bak ki?
    wıllıam o'neal: evet tamam. kara panter partisi içinde gördüğüm ilk referans kitapları dizisinin komünizmle ilişkilendirmeye başladığı mao tse-tung_'ın seçilmiş eserleri olduğunu düşünüyorum. ve bundan sonra çok uzun değildi, manifesto, _komünist manifesto_, karl marx ve daha sonra lenin'in seçilmiş eserleri, toplanan eserler gibi kitapları görmeye başladım ve ofis her kapatıldıktan sonra panterler oturacaktı ve bu kitapları inceleyeceklerdi. siyasi yönelimden geçirdik. belirli paragrafları okurduk ve sonra fred hampton ve rush bize, yeni üyeliği, temelde ne anlama geldiğini ve ne olduğunu açıklayacaklardı ve çeşitli ülkelerde geçmiş devrimlerde olup bitenlerle paralellikler çiziyorlardı, örneğin çin veya rusya,ve abd'deki mevcut siyasi sahnede olup bitenlerle paralellik kuruyorlardı. yani komünist ülkelerde, anladığım kadarıyla, birleşik devletlerde olup bitenlerle ilgili devrimler arasında ilişki kuruyorlardı. ve böylece bir çeteden biraz daha sofistike olduklarını anladım. silahlar olmasını bekliyordum ve orada yerel çetelerle çim savaşları yapacağız, ama onlar bununla ilgili değildi. siyasi sahneye girdiler: vietnam'daki savaş, richard nixon ve özellikle huey'i serbest bırakmak. onların işi buydu.ve böylece bir çeteden biraz daha sofistike olduklarını anladım. silahlar olmasını bekliyordum ve orada yerel çetelerle çim savaşları yapacağız, ama onlar bununla ilgili değildi. siyasi sahneye girdiler: vietnam'daki savaş, richard nixon ve özellikle huey'i serbest bırakmak. onların işi buydu.ve böylece bir çeteden biraz daha sofistike olduklarını anladım. silahlar olmasını bekliyordum ve orada yerel çetelerle çim savaşları yapacağız, ama onlar bununla ilgili değildi. siyasi sahneye girdiler: vietnam'daki savaş, richard nixon ve özellikle huey'i serbest bırakmak. onların işi buydu.
    soru 6

muhabir: şimdi, sanırım, bu bilgileri mitchell'e geri rapor eder misiniz? bir yanıtı var mıydı? buna tepki gösterdi mi?
    wıllıam o'neal: başlangıçta ajan mitchell benden çok az bilgi istedi. muhtemelen yaklaşık altı ay boyunca tek yönlü bir sokaktı. bence, onunla yaptığım her toplantıda, soru sormaktan daha fazlasını dinledi. tipik bir toplantı "tamam, bugün ne yapıyorlar?" ve sonra ona genel konuşmada ofis çevresinde neler olduğunu anlatabilirim. "tamam, ne yapıyorsun?" sonra ona ne yaptığımı söylerdim ve sonra zihinsel notalar yapardı, bazen kısa notlar aldı ve sonra ayrılırdık. "tamam, sadece beni bilgilendirin" dedi. ve bu noktada çok gevşek bir ilişkimiz vardı, çünkü panterler askeri olarak çok aktif değildi.tamam, o noktada siyasi olarak örgütlüyorlardı, o noktada işe alıyorlardı,panterler, farklı kolejlerde, vb. konuşma konuşmaları yapmaya çalışıyorlardı, bu yüzden örgütlenme sürecindeydik ve bunun devam edebileceğini belirleyebildiğim için çok az suç faaliyeti vardı üzerinde. fbı'ya rapor vermek için çok az şey var, biliyorsunuz, çünkü fbı, suçları aradıkları şey olduğu konusunda federal suçları araştıran soruşturma organı gibi hissettim.federal suçları araştıran ve suçların aradıkları şey olduğunu araştıran bir soruşturma organı.federal suçları araştıran ve suçların aradıkları şey olduğunu araştıran bir soruşturma organı.
    soru 7

muhabir: bana biraz fbı için nasıl çalıştığınızı anlatın. sizi ne motive etti ve ne olduğunuzu düşündünüz, neye hizmet ettiğini düşündünüz?
    wıllıam o'neal: benim topluluğumda, polisler, yani saygı duymanın en hızlı yoluydu. demek istediğim, her zaman ulaşabileceğimin dışında olduğunu düşünmeme rağmen, bir polis olmak, büyülenmek ve onlara saygı duymak istediğim için büyüdüm. ben, mahallem chicago'da yetişen çoğu insandan farklı değildi, çoğu genç, çok yaramazdık ve çok çocuklu, küçük, suçlu şeyler yapıyorduk, ama bir araba çaldı ve birdenbire fbı, fbı ile ilgili bir davaya sahip olmak, olması - gerçekten hapse girme düşüncesi dikkatimi çekti. ve benden kara panter partisi'ne katılmamı istediğinde ve terimler kullandığında, asla muhbir kelimesini kullanmadı. her zaman "benim için çalışıyorsun" dedi ve ben de onu fbı olarak ilişkilendirdim. birden bire fbı için çalışıyordum, ki bence bu noktada,fbı ajanı olmakla ilişkilendirdim. bu yüzden kendimi iyi hissettim. amerika'nın en iyi polis teşkilatı için iyi bir şey yaparak fbı için gizli çalıştığımı hissettim. ve bu yüzden gurur duydum.
    muhabir: evet, harika, tamam.
    muhabir: kamerada--
    soru 8

muhabir: kara panterlerin ulusal güvenlik için bir tehdit olduğunu hiç düşündünüz mü, yoksa mitchell sizi hiç ikna etmeye çalıştı mı? yani, fbı'ın pozisyonunun ne olduğunu anlıyorsunuz?
    wıllıam o'neal: sanırım mitchell, ben ve mitchell arasındaki ilişki yerel faaliyetlere yoğunlaştı. oyunda ulusal olarak neler olup bittiği hakkında çok ama çok az konuştuk. daha sonra, bobby seale ve çocuklar şehre geldiklerinde, ulusal bir kapsam aldı, ama tam o sırada orada yerel bölüm üzerinde yoğunlaştık. ve sonra anladım ki, bu konuda onun düşüncesi. kara panter partisi içinde bir miktar güvenilirlik geliştirmemi istedi, bu yüzden bana çok fazla yer verdi, o noktada çok fazla tasma verdi. fbı muhbiri olmadan önce panter olmamı sağladı. yani, sadece içeri girmedim, çekmeceleri yırttı, o, beni panterlere yönlendirdi ve sonra oraya döndüğümde geri çekildi ve bir süre benim üzerimde çalışmasına izin verdi. ve yavaşça işe yaradı, bir şekilde kara panter oldum. unuttum,benim orada olmanın kapsamı. aslında, neden orada olduğumu gerçekten bilmiyordum, sadece raporlayacağımı biliyordum, ama oyunun başlarında rapor edecek hiçbir şeyim yoktu, bu yüzden esas olarak panther görevlerine yoğunlaştım. bir panter'in hayatını yaşadım. ben ...
    soru 9

muhabir: bana bundan bahset. nasıl, nasıl, nasıl, nasıl yaptın, ne, yaptığın iş neydi? ve partinin saflarına nasıl yükseldin?
    wıllıam o'neal: esasen, ilk günden itibaren, çok az personelimiz ve dolduracak çok fazla noktamız vardı, çok fazla aktivite, yapılacak çok şey vardı ve bu nedenle pozisyonları adlandırmak ve bu pozisyonları doldurmak gerçekten bu noktada liderliğin sorumluluğu. elektronik bilgimden dolayı ve bilirsiniz, temelde ofis çevresinde kullanışlı bir adamdım ve bu ofis binasını çok güvenli değilmiş gibi hissettik. binayı güvence altına almak için hemen çalışmaya başladım ve bu bakımdan doğrudan güvenlik pozisyonuna düştüm. ve bağışlar başladığında daha da gelişti - akmaya başladı. okul kampüsleri ve benzeri konularda yapılan konuşmaların sonucunda üyelik arttıkça sorumluluklarım iki katına çıktı ve bu yüzden bana güvenlik görevlilerinden oluşan bir personel verildi. ve,ve o andan itibaren ilerledim.
    soru 10

muhabir: gördüğünüz panter partisi'nin o yılki önemli gelişmeleri nelerdi? programlar mıydı? partinin inşa ettiği ittifaklar mıydı? anlamaya başladığınızda panter gündemi neydi?
    wıllıam o'neal: huey'i serbest bırakmak temelde kara panter partisi'nin gündemiydi. hata olmasın, huey p. newton kilitlendi, kara panter partisi huey p. newton ve huey p. newton kara panter partisi idi. ve üyeliğimiz ne kadar güçlü veya güçlü olursa olsun, kara panter partisi'nin ıllinois bölümünde, kaç tane konuşma anlaşması olursa olsun, kaç tane bağışımız olursa, kaç tane kâğıt var, orada her zaman bir ulusal ofis vardı bize ulusal ofise bağlı olduğumuzu, sadece bir bölüm olduğumuzu ve ıllinois kara panter partisi olmadığımızı, kara panter partisi'nin ıllinois şubesi olduğumuzu ve bu noktadaki amaçlarının alameda ilçe hapishanesinde kilitli olan bir polis memurunu öldürmek için ölüm cezasına çarptırıldı.parti, bu noktada irtibatlara ihtiyaç duyduklarını, temelde chicago ikliminde hayatta kalabilmek için çeşitli gruplarla ittifaklara ihtiyaç duyduklarını fark etti. böylece o günkü çeşitli siyasi meseleleri kucakladılar. esas olarak konumlarını güçlendirmek ve liderleri huey p. newton'u serbest bırakmak için her türlü nedene karıştılar ve kara panter partisi'ni hapishanelerin içinden etkili bir şekilde yönetiyordu. siyasi yönümüzün çoğu zorunluydu, avukatları aracılığıyla ortaya çıktı ve bölümler aracılığıyla ulusal olarak aktarıldı. huey konuşuyor.esas olarak pozisyonlarını güçlendirmek ve liderleri huey p. newton'u kurtarmak için ve kara panter partisi'ni hapishanelerin içinden etkili bir şekilde yönetiyordu. siyasi yönümüzün çoğu zorunluydu, avukatları aracılığıyla ortaya çıktı ve bölümler aracılığıyla ulusal olarak aktarıldı. huey konuşuyor.esas olarak pozisyonlarını güçlendirmek ve liderleri huey p. newton'u kurtarmak için ve kara panter partisi'ni hapishanelerin içinden etkili bir şekilde yönetiyordu. siyasi yönümüzün çoğu zorunluydu, avukatları aracılığıyla ortaya çıktı ve bölümler aracılığıyla ulusal olarak aktarıldı. huey konuşuyor.
    muhabir: tamam, bir saniye duralım.
    soru 11

muhabir: tamam, bana şeylerin wıllıam o'neal olarak nasıl değiştiğini
    anlatıyorsun: şubat 1969'dan itibaren parti içindeki faaliyetlerin yüksek hız olduğunu söyleyebilirim. biz çiçek açmıştık. yaklaşık 500 üyemiz vardı, muhtemelen her hafta şikago şehrinde panther gazetesinin yaklaşık 25.000 gazetesini satıyorduk. partimizin, kara panter partisi'nin eyalet genelindeki kolejlere giden çeşitli üyeleri vardı, konuşmalar konuştu, günde yaklaşık 1.500-2.000 dolarlık bağışlar geliyordu, ama aynı zamanda chicago polisi faaliyetlerini de hızlandırmıştı. birçoğumuz, bir çok üyemiz küçük suçlamalarla tutuklanmıştı, bu yüzden bir yandan bağışlarda getirdiğimiz para, anonim olarak posta yoluyla gelen para, boş çekler ve havale, kefalet ücreti. bu yüzden, çok yoğundu. ve bu bağlamda,kara panter partisi her yerdeydi ve her şeyi yapıyordu. 500 üyemiz vardı ve herkes saldırgandı ve mevcut olan tüm faaliyetleri rapor etmek benim için zor oldu. sadece küçük grubumun ne yaptığına konsantre olabildim. güvenlik kaptanı olarak savunma kadrosu olarak adlandırıldım. teknik olarak bobby rush'ın emri altındaydı çünkü savunma bakan yardımcısıydı ve o yıl boyunca savaş halinde olduğumuzu düşündük, liderimiz kilitlendi, polis ülke genelindeki ofislerimize saldırdı, bizi mali olarak kefaletle kırmaya çalışıyor ve böylece savunma bakanı böyle bir durumu devralıyor. fred hampton esas olarak konuşma meşguliyetlerinden, halkla ilişkilerden, insanlara ulaşmaktan, işe alımdan ve o türden şeylerden sorumluydu.baş sözcüydü. kameraların sürekli gördüğü oydu. operasyonlar bobby rush ve grubumuzdu. biz o noktada faaliyetteydik. polislere karşı ofisleri savunmak, üyeleri hapisten çıkarmak, üyeleri disipline etmek, bilirsiniz, kuruluşun polis kontrolünü sağlamak, muhbirlerle uğraşmak vb. bizim işimizdi.
    soru 12

muhabir: şimdi, parti büyürken, mitchell neydi diye sormaya başlamıştı ya da mitchell ile ilişkiniz nasıl değişiyordu? eğer bu hikayeyi özetleyebilseydin.
    wıllıam o'neal: mitchell, bence yaklaşık beş ya da on temsilciden oluşan bir ekibin parçasıydı ve her birinin kara panter partisi içinde küçük faaliyetleri vardı. mitchell'in soruları çoğunlukla bölgem için tanımlandı. çocuklara kahvaltı için kellogg'ları kimin aldığını ya da tıp merkezini kimin açacağını asla kaç gazete sattığını, başka birinin sattığını ya da nasıl olduğunu sorduk. bununla ilgilenmiyordu. panthers'taki faaliyetlerimle ilgileniyordu, bu noktada sadece güvenlik sorunları vardı. o noktada silah satın alıyorduk. o zamanlar daha büyük sokak çetesi ile blackstone rangers olan herhangi bir çalışma ilişkimiz yoktu. yaklaşık 2.000 üyesi vardı ve iyi silahlanmışlardı,ve bir noktada bir toplantı düzenlendi. blackstone rangers'dan jeff fort ile bir araya geldik ve o toplantıda bir katolik kilisesindeydik, o geceyi ayarladığımızı hatırlıyorum ve jeff fort fred hampton'a, "orada, hiçbir siyah olmayacak chicago kentindeki panterler. siz ya blackstone rangerlarına katılıyorsunuz ya da şehirden çıkıyorsunuz. " ve hampton o toplantıdan, sonunda bu adamlarla savaşmak zorunda kalacağımız hissinden uzaklaştı. hiçbir taviz yoktu. yapamadılar, ilişkilendiremediler, onlar, blackstone rangerları, amacımızı politik olarak çete çim şeyleriyle ilişkilendiremediler, bu yüzden onlarla başa çıkmamız gerekecekti. yani temelde silah almaya başlamak için bana bir kelime geldi. devletin avukatının bize savaş ilan ettiğini de biliyorduk,ve çok geçmeden ofislerimizden birinde bir baskınla karşılaşacaktık. ve o zamanki zihniyet, onun geleceğini bildiğimizdi. bizim işimiz insanlara örnek olmak. biz, biz, hazır olmalıyız. böylece ofisleri güçlendirmeye, silah almaya ve askerlerimizi güvenlik insanları için eğitmeye başladık.
    soru 13

sunucu: ben etkinliği var hakkında şimdi konuşmak istiyorum
    muhabir: ah, tamam sana ihtiyacım olduğunu düşündüm
    wıllıam o'neal: bence, o demedi, ama o-
    soru 14

muhabir: bana fbı'a işe alımını anlat.
    wıllıam o'neal: tamam, şimdi hazır mıyım?
    muhabir: evet.
    wıllıam o'neal: basitçe, bir araba çaldım ve eyalet hattından geçtim. fbı'ın bana bir davası vardı. beni kovuşturup hapse atabilirler ya da soruşturmayı reddedebilirler çünkü araştırmalarından birinde onlara yardım ettim. sanırım bunu anladım. kara panter partisi'ne katılmamı istedi ve aradığım gün, rolümün ne olacağını anladım ve ben de öyle yaptım. yeterince iyi miydi?
    muhabir: evet, ancak mitchell demedin. bir kez daha deneyecek misin?
    wıllıam o'neal: mitchell, tamam.
    görüşmeci:
    wıllıam o'neal: tamam, çok basit. bir araba çaldım ve federal yasayı ihlal eden eyalet çizgisini geçtim. fbı ajanından mitchell'in davam vardı. başka bir davada ona yardım etmem nedeniyle beni kovuşturmayı ve hapse göndermeyi ya da kovuşturmayı reddetmeyi seçti. ve ikincisini almaya karar verdim. kara panter partisine katılmamı istediğinde bunu yaptım ve rolümün ne olduğunu anladım.
    muhabir: bunu tam olarak yakalayamadık sanırım, ama demek istediğim ... muhabir
    : tekrar yapabiliriz.
    wıllıam o'neal: bunu tekrar yapabiliriz.
    soru 15

muhabir: bana tipik bir toplantıdan bahset ve tekrar mitchell'in fbı ajanı olduğunu söyle.
    wıllıam o'neal: fbı ile temas kurduğum mitchell arasındaki tipik bir toplantı 11, 12-öğlen chicago merkezinde, bazı barlarda, bazı barlarda, karanlık bir barda olacaktı. onunla barda tanışırdım, zaten ge - oraya vardığımda orada olurdu ve bir içki içerdi, bir içki içerdim, orada otururduk ve ve 15 ya da 20 dakika konuşun, çok rahattı. demek istediğim, içeri girer gibiydim ve "oh, ne yapıyorsun?" sonra derdim ki, "eh, fred ile konuşma angajmanı için champaign'a gidiyorum ve benimle böyle şeyleri alıyorum ve silah taşıyoruz ve araba kullanıyoruz bu araba ve lisans, ve ben sadece onu çıngırak olurdu. on ya da 15 dakika ona bildiğim her şeyi söylerdim.çok söylemek zorundayım çünkü kara panter partisine katıldığımda, ona o zaman verdiğim bilgilerin çoğu onun için yeni bir bilgiydi, bu yüzden pa - party içinde büyüdüğümde ve başladığımda - ve bir şeyler öğrenmeye başladı, o da büyüdü, böylece üyeleri benden daha iyi tanıyordu. kız arkadaşlarından ve kimin, bilirsiniz, hamile ve zührevi bir hastalığı olan hakkında konuşurduk, biliyorsunuz, ve bu sadece o ve ben arasındaki sıradan bir sohbetti, her zaman yazmıyordu. dosyalarına koyduğu şey, hala faydası yok. ama bir süre sonra arkadaş olduğumuzu biliyorum ve kara panter partisi'nde ne yaptığım hakkında sıradan bir konuşmada konuştuk. bu ilişkinin tüm doğası 13 kasım'da, belki 13 kasım'da değişti,şikago'nun güney tarafındaki jake winters adında bir kara panter üyesi tarafından iki polis memuru öldürüldüğünde. o gece, silah savaşını anladığım kadarıyla jake winters, çatışmada yaralanan memurlardan biriyle karşılaştı ve bir darbe de lütuf, merhamet öldürme gerçekleştirdi. polis memuru kıçını kapattı - memur, memur düştükten sonra, ve kafasına bir av tüfeği koydu ve onu sefaletinden çıkardı, ya da en azından gazetenin tarif ettiği gibi. ve sanırım bütün şehir, sanırım kara panterler gerçekten hak etmediklerinde bunun için rap aldılar çünkü jake winters kendi başına oradaydı, orada herhangi bir resmi üye, misyon için orada değildi kara panter partisi. orada kendi başına vardı ve bir adamla bir anlaşmaya vardı ve adam polisi aradı ve polis geldi,ve bir çatışma çıktı ve iki polis memuru öldürüldü ve jake winters öldürüldü. panthers sıcağı aldı, çünkü jake winters bir kara panterdi ve bu noktayı geçtikten sonra, belki de bu memurun öldürülmesinden birkaç gün sonra, mitch - mitchell buna sahipti, kendisiyle ilgili bu korkunç, ciddi bir atmosfer [sıc ] ve belirli bir şey aradığını söyleyebilirim, özel suç ihlalleri istedi. devam edebileceği bir şey istedi ve bence bunu bir ya da iki noktada ima etmiş ya da ifade etmiş olabilir. o, olanlara, nasıl, yani, yaşam için toplam saygısızlığa öfkesini dile getirdi ve yani, o, kara panterlerin ne olduğunu düşündüğü hakkında kişisel görüşlerini ilk kez ifade ettiğini gördüm. yapıyor.panterler sıcağı aldı, çünkü jake winters bir kara panterdi ve bu noktayı geçtikten sonra, belki de bu memurun öldürülmesinden birkaç gün sonra, mitch - mitchell bunu yaptı, kendisiyle ilgili bu korkunç, ciddi bir atmosfer [sıc], ve özel bir şey aradığını söyleyebilirim, özel cezai ihlalleri istedi. devam edebileceği bir şey istedi ve bence bunu bir ya da iki noktada ima etmiş ya da ifade etmiş olabilir. o, olanlara, nasıl, yani, yaşam için toplam saygısızlığa öfkesini dile getirdi ve yani, o, kara panterlerin ne olduğunu düşündüğü hakkında kişisel görüşlerini ilk kez ifade ettiğini gördüm. yapıyor.panterler sıcağı aldı, çünkü jake winters bir kara panterdi ve bu noktayı geçtikten sonra, belki de bu memurun öldürülmesinden birkaç gün sonra, mitch - mitchell bunu yaptı, kendisiyle ilgili bu korkunç, ciddi bir atmosfer [sıc], ve özel bir şey aradığını söyleyebilirim, özel cezai ihlalleri istedi. devam edebileceği bir şey istedi ve bence bunu bir ya da iki noktada ima etmiş ya da ifade etmiş olabilir. o, olanlara, nasıl, yani, yaşam için toplam saygısızlığa öfkesini dile getirdi ve yani, o, kara panterlerin ne olduğunu düşündüğü hakkında kişisel görüşlerini ilk kez ifade ettiğini gördüm. yapıyor.kendisiyle ilgili ciddi bir atmosfer [sıc] ve belirli bir şey aradığını söyleyebilirim, özel ceza ihlalleri istedi. devam edebileceği bir şey istedi ve bence bunu bir ya da iki noktada ima etmiş ya da ifade etmiş olabilir. o, olanlara, nasıl, yani, yaşam için toplam saygısızlığa öfkesini dile getirdi ve yani, o, kara panterlerin ne olduğunu düşündüğü hakkında kişisel görüşlerini ilk kez ifade ettiğini gördüm. yapıyor.kendisiyle ilgili ciddi bir atmosfer [sıc] ve belirli bir şey aradığını söyleyebilirim, özel ceza ihlalleri istedi. devam edebileceği bir şey istedi ve bence bunu bir ya da iki noktada ima etmiş ya da ifade etmiş olabilir. o, olanlara, nasıl, yani, yaşam için toplam saygısızlığa öfkesini dile getirdi ve yani, o, kara panterlerin ne olduğunu düşündüğü hakkında kişisel görüşlerini ilk kez ifade ettiğini gördüm. yapıyor.kara panterlerin ne yaptığını düşündüğü hakkında kişisel görüşlerini ilk kez ifade ettiğini gördüm.kara panterlerin ne yaptığını düşündüğü hakkında kişisel görüşlerini ilk kez ifade ettiğini gördüm.
    soru 16

muhabir: tamam, şimdi odaklanmak istiyorum. kasım 1969, bana mitchell'e ne hakkında bilgi verdiğinizi, neler olup bittiğini anlatabilir misiniz?
    wıllıam o'neal: o başladı, mitchell o sırada daha belirgin oldu. silah önbelleklerinin yerlerini bilmek istiyordu, patlayıcı olup olmadığını bilmek istiyordu. ihtiyacı vardı, kimin hangi yerde kaldığını, geceyi nerede geçirdiğini bilmesi gerekiyordu. daha fazla ayrıntı istediği için bilgileri çok fazla değişmedi. ve nedenini biliyordum: güney tarafındaki çatışma, parti içinde, kara panterler içinde vakıf kurmuştu, polisin bir şekilde tepki vereceğini biliyorduk. [1] görüşme gözler ödülü ıı bir parçası olarak toplandı: amerika, 1965-1985 ırk kavşağı'nda; bölüm 206-19 hızlandırılmış sürveyansı hissedebildik. tüm baskıyı hissedebiliyorduk ve kötü bir şeyin olacağını biliyorduk ve bence hepimiz buna hazırlandık. bu süre zarfında,fred oldukça az sayıda konuşma yapıyordu, ama kara panter partisi içinde tutumu bile biraz değişmişti. o, gittikçe azalmaya başlamıştı, konuşma nişanlarına, bu dış görünüşleri yapmaya daha isteksiz hale geliyordu. daha saklı, kendini daha fazla korudu [sıc]. çok nadiren kendi başına bir yere gitti [sıc] ve onunla birlikte beş ve altı koruma aldı ve ben de hissettim. ayrıca hapse girecekmiş gibi hissetti. soygun mahkumiyetinin onu oyundan çıkaracağından emindi, bu yüzden diğer üyeleri rolünü almaya hazırlamaya başladı, um, hemen hemen.bu dış görünüşleri yapmak için. daha saklı, kendini daha fazla korudu [sıc]. çok nadiren kendi başına bir yere gitti [sıc] ve onunla birlikte beş ve altı koruma aldı ve ben de hissettim. ayrıca hapse girecekmiş gibi hissetti. soygun mahkumiyetinin onu oyundan çıkaracağından emindi, bu yüzden diğer üyeleri rolünü almaya hazırlamaya başladı, um, hemen hemen.bu dış görünüşleri yapmak için. daha saklı, kendini daha fazla korudu [sıc]. çok nadiren kendi başına bir yere gitti [sıc] ve onunla birlikte beş ve altı koruma aldı ve ben de hissettim. ayrıca hapse girecekmiş gibi hissetti. soygun mahkumiyetinin onu oyundan çıkaracağından emindi, bu yüzden diğer üyeleri rolünü almaya hazırlamaya başladı, um, hemen hemen.
    soru 17

muhabir: monroe caddesinde dairenin bir kat planı var ve tespit etmediğimi gördüğüm fbı notları var, ancak bunun anlamı, silahların bulunduğuna dair raporlarda bazı bilgilerin sizden gelmesi oldu. monroe caddesi. bu bilgiyi mitchell'e verdin mi? ve eğer öyleyse, bunu benim için tarif edebilir misin?
    wıllıam o'neal: fbı'a rutin olarak kat planları ya da diyagramları verdim. bu, haziran 1969'da başladı. yani, bir kat planı ve kara panter karargahının anahtarları vardı. monroe'daki özel dairede o kat planyny verdim. belki gördüğünüz kişi değil, ama mitchell ile bir noktada buluştuğumu ve dairenin bir şemasını çizdiğimi hatırlıyorum. mahkemede gördüğüm, bilirsiniz, çizdiğimden biraz daha ince ayarlanmıştı.
    soru 18

muhabir: mitchell'e bilgi vermeyi hatırladığınız toplantıyı bana açıklayın.
    wıllıam o'neal: toplantı, yaptığımız diğer toplantılardan farklı değildi. her zaman aynı yerdeydi. gündüz hep gündüzdeydi ve rutindi. burada yine aklımda bir baskın planlandığını biliyordum. aklımda biliyordum. ayrıca, bilgi türünden, muhtemelen lider, yani liderin dairelerinden biri için bir, bir, en büyük baskın olacağını biliyordum. ayrıca en savunmasız noktanın hampton'un evi olduğunu biliyordum çünkü içinde tüm silahların bulunduğu yerdi. silahlı, silahlı olan buydu. diğer dairelerin çok azında o dairede sahip olduğu silahlar vardı. yani benden diyagram istediğinde beni şaşırtmadı. baskının planlanacağını biliyordum. kendimi o noktada hissettim,yapmak istedikleri onu silahlarla yakalamak ve mahkumiyetini kapatmaktı. temyiz sırasında silahlarla yakalanmış olsaydı, doğrudan hapse girerdi. ve ben, bilmiyorum, ifade edildiğini hatırlayamıyorum, mitchell ile baskın hakkında yaptığım belirli bir konuşmayı hatırlayamıyorum, ama tabiri caizse, çabalarımız temelde biriydi. neler olduğunu anladım. bana söylemesine gerek yoktu. bana, öldürülen iki polis memurunun cenaze törenine gideceğini anlattı ve ben de öyle olduğunu anladım, bundan incindiğini biliyordum ve emniyet müdürlüğünün hakkında bir şeyler yapmasına yardımcı olmak için elinden geleni yapacağını biliyordum. o.baskın hakkında mitchell'le yaptığım herhangi bir özel konuşmayı hatırlayamıyorum, ama böyle bir akıl birliğimiz vardı, tabiri caizse çabalarımız temelde biriydi. neler olduğunu anladım. bana söylemesine gerek yoktu. bana, öldürülen iki polis memurunun cenaze törenine gideceğini anlattı ve ben de öyle olduğunu anladım, bundan incindiğini biliyordum ve emniyet müdürlüğünün hakkında bir şeyler yapmasına yardımcı olmak için elinden geleni yapacağını biliyordum. o.baskın hakkında mitchell'le yaptığım herhangi bir özel konuşmayı hatırlayamıyorum, ama böyle bir akıl birliğimiz vardı, tabiri caizse çabalarımız temelde biriydi. neler olduğunu anladım. bana söylemesine gerek yoktu. bana, öldürülen iki polis memurunun cenaze törenine gideceğini anlattı ve ben de öyle olduğunu anladım, bundan incindiğini biliyordum ve emniyet müdürlüğünün hakkında bir şeyler yapmasına yardımcı olmak için elinden geleni yapacağını biliyordum. o.polis departmanının bu konuda bir şeyler yapmasına yardımcı olmak için elinden geleni yapacağını biliyordum.polis departmanının bu konuda bir şeyler yapmasına yardımcı olmak için elinden geleni yapacağını biliyordum.
    soru 19

muhabir: aralık gecesi, üzgünüm, bir saniyeliğine durmalıyız.
    soru 20

muhabir: ne kadar ödedin , ne kadar ödedin?
    wıllıam o'neal: genel olarak, bana ödeniyor, nakit olarak ödeniyordu ve normal miktarlar ihtiyaçlarıma bağlı olarak üç ila beş yüz dolar arasında değişiyordu. belirli bir miktar talep etsem, alabileceğimi biliyordum. ama ödemeler çok seyrekti, yani mitchell belirledi, mitchell bile oyunda çok erken, para harcamanın kapağınızı patlatmanın en hızlı yolu olduğunu belirledi. ayrıca, panther ortamında yaşıyordum, beşik dedikleri bir panther evinde yaşıyordum, onlarla birlikte yemek yiyordum ve onlarla birlikte uyuyordum ve günde 24 saat onlarla beraberdim, bu yüzden çok az ihtiyacım vardı para için, bu yüzden her zaman paramın güvende tutulduğundan ve hazırlandığım zaman çekebileceğimden, çektiğimden ya da güvenliğimden ödün vermeyeceğim meşru bir ihtiyaç duyduğumdan emin oldum .herhangi bir noktada fbı'dan bin veya iki bin dolara ihtiyacım olsaydı, elde edemezdim.
    soru 21

muhabir: mitchell ile ne sıklıkta görüştün?
    wıllıam o'neal: seyahat programıma bağlı olarak ve daha sonra kara panter partisi içinde hampton'a karşı bir koruma olarak çok şey dolaşıyordum ve gittiği her yere gittim. böylece toplantılar faaliyetler arttıkça seyrek geldi. normalde haftada bir kez. 1969 sonbaharında haftada bire düştü. ve bu noktadan sonra, sadece telefon temasıydı.
    muhabir: hala ilerliyor muyuz?
    muhabir: evet.
    soru 22

muhabir: üçüncü aralık akşamı olaylarda bana doğru yol göster. ne yaptın, neredeydin.
    wıllıam o'neal: 3 aralık. o gün hava soğuktu. gerçekten yavaş bir gündü. ofisteydik. hampton vardı; rush oradaydı. genel personel vardı ve hava çok soğuk olduğu için caddeye gidiyor çok fazla aktivite yoktu. melankolik bir gündü. sadece geldi ve gitti. akşam aşağı indi, hepimiz blok ofisten hampton'ın evine yürümek ve akşam yemeği yemek karar verdi. kadınlar akşam yemeği pişiriyorlardı, büyük bir akşam yemeği, büyük, sanırım biber ve büyük bir spagetti vardı ve o gün ofiste çalışıp çoğumuz oraya gidip akşam yemeği yiyip okumayı dört gözle bekliyorduk ve sadece birlikte olmak. sadece yavaş bir gündü. bu, son bir gündü, bilirsiniz, bir şey olacağını düşündüğümüz son gün türüdür. çok sessizdi,hiçbir şey olmuyordu. tamamen kapalı.
    soru 23

muhabir: fred hampton'un uyuşturulmuş veya uyuşturulmamış olabileceği konusunda çelişkili otopsi raporları vardır. fred hampton'a yiyecek veya içecek getirip getirmediğinize dair hikayeler var. uyuşturucu alıp almadığı hakkında bilginiz var mı?
    wıllıam o'neal: fred hampton uyuşturucu mıydı? fred'i hiç tanımıyordum, onu yaklaşık olarak tanıyordum, 16 aydır, birçok farklı durumda onunla birlikteydim. birlikte oteldeydik, dışarıdaydık, o ve ben sadece arabada, fred'i uyuşturucu kullanacağını hiç bilmiyordum. ve bir adım daha ileri götürmek için fred, etrafında esrar içen kimseye bile tahammül etmezdi. ve, kara panter partisi'nin hiyerarşisindeki hiçbirimizin sarhoş olmaya ya da içmeye cesaret edeceğini sanmıyorum, bu yüzden alkol ve uyuşturucu hayır. o gece uyuşturulduğu söylentilerine göre, bir çeşit ilaç kullanmadıkça, sadece retorik olduğunu düşünüyorum. sanırım uyduruldu. kendim veya evdeki bir başkasının frank - ah, fred hampt - fred hampton'a ilaç vereceği imalara göre, satın almıyorum. sadece yolu yok.fred, yine de uyuşturucu kullanmak zorunda kalmadığın türden biriydi. fred hep yorgundu. bir arabaya binebilirdi ve onu dozer olmadan iki blok atamadık. demek istediğim, o, sadece, çok az yakıt tüketen yüksek enerjili bir insandı ve oturduğu her yerde iyi dinlenmişti. asla, hiç inanmadım, yani--
    soru 24

muhabir: 3 aralık'tan önceki günlerde, mitchell'e monroe street apartmanındaki silahlar hakkında özel bilgi verdiniz mi?
    wıllıam o'neal: pekala, birkaç konuşmamız olduğunu hatırlayabilirim, ama ona temelde çeşitli dairelerde ne olduğunu söyledim ve evet, monroe'daki daire ofis ve benzeri şeylerden farklı değildi. silahların nerede olduğu, hangi silahların olduğu vb. muhtemelen ikinci ya da üçüncü olarak bazı silahların hala daha önceki raporlarda olduğu gibi hala önceki gibi olduğunu doğrulayabilirim. evet, silahlar hakkında bir iki sohbet ettiğimi hatırlıyorum.
    soru 25

muhabir: monroe street dairesine baskın yapan polis hakkında nasıl bilgi edindin?
    wıllıam o'neal: ertesi gün doğrudan ofise gittim ve ofis boştu. alışılmadık şekilde boş. masanın arkasında oturan bir kız vardı ve telefondaydı ve orada hiç kimse yoktu. ve içeri girdim ve sanırım sabah saat onlarla ilgiliydi ve içeri girdim ve telefondan inmesini bekliyordum, bilirsin, ne olduğunu ve ben bir _sun-times_ gördü, _sun-times_'ın bir kopyası orada yatıyordu ve üzerinde bu resmi vardı ve üzerinde "panther leaders slain" vardı. ve oğlum kendimi kötü hissettim. sadece, oh, yani. ofisten çıkmayı ve uhm, monroe st. adresinin hemen önünde olan ve orada çok sayıda polis arabası gördüğünü bir sonraki blokta biraz temizleyerek baktığımı hatırlıyorum. ve, o zaman, bobby rush ofise geldi,oradan yeni gelmişti, ya da belki de koronun ofisi, ve her halükarda oraya yürüdük ve uhm, ikimiz de suskunuz. sadece evin içinde yürüdük ve nerede gerçekleştiğini ve nerede öldüğünü gördük ve şok ediciydi. [2] görüşme gözler ödülü ıı bir parçası olarak toplandı: amerika, 1965-1985 ırk kavşağı'nda; bölüm 206-21
    soru 26

muhabir: ne, ne oldu?
    wıllıam o'neal: şey, bilirsiniz, sanırım, sanırım o sabah hissetmeye başladığım, gerçekten yaptığım her şeyin benden önce parladığını hissettim. başladım, hemen hemen bir araya getirmeye, bir araya getirmeye başladım. ve inanamadım. demek istediğim, sadece şok ediciydi ve o da ölmüştü.
    soru 27

muhabir: ne pişman olmaya başladın?
    wıllıam o'neal: baskına yol açan bilgiler, tutumlar ve her şey, yani, sadece rüzgarda hissettiniz. kötü bir şey olacağını biliyorsun, olacak. bir baskın olacağını hissettim, yani bir baskın olacağını biliyordum, yani iki polis memuru öldürülmüştü. bunun baskın olacağını biliyordum, ama kimsenin öldürüleceğini hissetmedim, özellikle fred değil. evet, şok oldum, biraz hissettim--
    soru 28

muhabir: yaptıklarınız hakkında pişmanlık duydunuz mu?
    wıllıam o'neal: hiçbir şey yapmış gibi hissetmedim. orada silahlarla yürümedim. onu vurmadım. fbı yapmadı. biraz ihanete uğramış gibi hissettim. birisi o sabah baskın olacağını biliyor olmalıydı, ben de bilmeliydim gibi hissettim. bu baskına yakalanmış olabileceğimi hissettim. o gece oradaydım, ve eğer bırakmış olsaydım muhtemelen bir kurban olurdum, bu yüzden ihanete uğramış hissettim, hissettim, harcanabilir gibi hissettim. belki de yanlış tarafta olduğumu hissettim. evet, evet, benim üzüntülerimi yaşadım. yapmayacağım, ben, hayır, şimdi burada oturmayacağım ve baskın sorumluluğunu üstlenmeyeceğim, bilirsiniz, bunu yapmayacağım. tetiği çekmedim. varanty ben vermedim. silahları daireye koymadım. yani ben'bunun sorumluluğunu üstlenmeyeceğim, ama ihanete uğramış gibi hissediyorum. baskının düşmekte olduğunu bilmem gerektiğini hissettim. muhtemelen aşırı olduğunu hissettim. bilirsiniz, bunun bir cerrahi grev olduğunu hissettim, biliyorsunuz, ve birkaç gün boyunca gerçekten kızgındım. birkaç gün. bu noktada roy mitchell ile herhangi bir temas kurmayı reddettim. ama bence o da oldukça iyi anladı. bir araya geldik ve birkaç içki içtik ve o da bunun için herhangi bir sorumluluk almadı. temel olarak, bunun gerçekleşeceğini bilmediğini söyledi, bu noktada inanmam zor oldu. sadece 16 aydır oynadığımız oyunun ne kadar ciddi ve ölümcül olduğunu anlamaya başladım, yaptığımız şeyin gerçekliği, o sabah bize çıplak geldi. sanırım üyelik bence,otomatik olarak 300 üye azaldı, bu gerçekleştiğinde bir daha asla ortaya çıkmadı. kara panter partisi'nin düşmanlarının hepsinin, tüm düşmanlarımızın, durumdan yararlanmak için ağaç işlerinden çıktığını düşünüyorum. bobby rush, oyunun başında oturmayacak ve onlarla bir konferans yapmayacak olan kara panterlere destek vermek için ortaya çıkan tüm ulusal liderler hakkında birkaç gün boyunca kızgındı. fred hampton'ın cenazesi ve tabutuna baktı, hayatta olduğu zaman on dakika vermedi.bobby rush, oyunun başında oturmayacak ve onlarla bir konferans yapmayacak olan kara panterlere destek vermek için ortaya çıkan tüm ulusal liderler hakkında birkaç gün boyunca kızgındı. fred hampton'ın cenazesi ve tabutuna baktı, hayatta olduğu zaman on dakika vermedi.bobby rush, oyunun başında oturmayacak ve onlarla bir konferans yapmayacak olan kara panterlere destek vermek için ortaya çıkan tüm ulusal liderler hakkında birkaç gün boyunca kızgındı. fred hampton'ın cenazesi ve tabutuna baktı, hayatta olduğu zaman on dakika vermedi.
    wıllıam o'neal: fbı tarafından işe alınmam gerçekten çok verimli, çok basitti. bir araba çaldım ve eyalet sınırını aşmaya başladım ve bana karşı potansiyel bir davaları vardı ve bunu halletmek için bir fırsat arıyordum. ve birkaç ay sonra bu fırsat, fbı ajanı roy mitchell, kara panter partisi'nin yerel ofisine gitmemi ve üyelik kazanmaya çalışmamı istediğinde ortaya çıktı. [3] görüşme gözler ödülü ıı bir parçası olarak toplandı: amerika, 1965-1985 ırk kavşağı'nda; bölüm 206-09 bunu yaptım ve kara panter partisi'ne üye oldum.
    soru 29

muhabir: özellikle coıntelpro adlı bir programın veya karşı istihbarat programının mitchell aracılığıyla farkında mısınız?
    wıllıam o'neal: o zamanlar hayır. panter'leri almak için herhangi bir ulusal program hakkında hiçbir fikrim yoktu. hiç bir fikrim yoktu. geriye dönüp baktığımda, muhtemelen büyük katkıda bulunduğum bilgi türünü belirledim.
    soru 30

muhabir: sen, daha önce hikayeyi anlattın, bunu tekrarlamanı istiyorum, mitchell'in sana bilgi veren başka ajanları olduğunu ve nasıl, nasıl yaptığını, biliyorsun, nasıl olduğunu biliyorsun kontrol ediliyordu.
    wıllıam o'neal: oyunun başlarında bana, bana verdiğim bilgilerin çoğunun zaten kadrosunun zaten hazırlamış olduğu ya da geliştirmiş olduğu bilgiler olduğunu bildirdiğini düşünüyorum. o, verdiğim bilgilerin diğer muhbirlerle çapraz referans edildiğini belirtti, bu yüzden her zaman onunla konuşurken kendi yöntemlerine sahip olduğu gerçeğini söylemenin en iyisi olduğunu hissettim. ona verdiğim, şaşırmış göründüğü çok az bilgi vardı. tamam, sadece fbı'ın hiçbir şey için fbı olmadığını varsaydım, biliyor musun?
    soru 31

muhabir: baskın, fred hampton'un ölümü veya bobby rush'la birlikte dairede yürürken öğrendiğin zaman sana duygularını sormak istiyorum.
    wıllıam o'neal: bir daha yapamam. ben, yapamam.
    muhabir: kes.
    wıllıam o'neal: sadece öyle olmayacak ... muhabir
    : kes.
    wıllıam o'neal: - jelleşmeyecek .
    soru 32

muhabir: tamam, bu önemli. o sabah ofise gittin ve başlığı gördün ve sonra su - ve sana vurdu. sana ne vurdu?
    wıllıam o'neal: peki, o zaman bana gerçekten vurmadı. o eve girdikten sonra bana vurdu. hava soğuktu ve her yerde kandı ve duvardaki deliklerdi ve sonra, bilirsiniz, o ana kadar vermiş olduğum bilginin bunu kolaylaştırdığını fark ettim. baskın. dolaylı olarak katkıda bulunduğumu biliyordum ve bunu hissettim ve bu konuda kendimi kötü hissettim. ve sonra delirdim. biliyor musun, uh ve sonra o duyguları gizlemek zorunda kaldım, bu da durumu daha da kötüleştirdi. rolü oynamaya devam etmek zorunda olduğum hiçbir şey söyleyemedim. [4] görüşme gözler ödülü ıı bir parçası olarak toplandı: amerika, 1965-1985 ırk kavşağı'nda; bölüm 206-21 ve sanırım o noktada kaybettim, bir şey kaybettim. bir şey kaybettimyani suçla savaşmak için yaptığımızı düşündüğüm her şeyin bundan sonra farklı bir mesajı vardı, bilirsin, bu bir darbe oldu. bununla yapabileceğim en iyi şey bu.
    soru 33

muhabir: hareketin, sivil haklar hareketi'nin, panterlerin ne yaptığını hiç düşündünüz mü? bunun hakkında hiç konuştular mı?
    wıllıam o'neal: evet, yaptım. ama daha sonra benim için geldi. hareket daha sonra geldi. harekete bakan kara panter partisi içinde olduğumu anlamalısınız. burnumda bir şey mi var?
    muhabir : hayır, ama bana bak
    wıllıam o'neal: oh. muhabir
    wıllıam o'neal: fotoğraf makinesini bir dakika durdurun, lütfen.
    wıllıam o'neal: hareketi daima martin luther king'in bakış açısıyla anladım. bana göre hareket buydu. panterler, bakış açıları siyah devrimciler, siyah milliyetçiler gibiydi. bu hükümeti gerçekten istemediler. bu hükümeti devirmek istediler. bu hükümeti utandırmak istediler. sistemde delik açmak istiyorlardı. eksikliklerini araştırmak ve göstermek istediler. amaçları buydu. onlar öncü biriydi. parti üyeleri bir noktada huey p. newton'un yazılarını benimsedi, devrimci bir intihar teorisiydi; işlerinin oraya çıkmak ve temelde bir örnek oluşturmak için ölmek olduğunu hissettiler. tamam, insanlar için kurban kuzulardı. onların pozisyonu buydu. bu bir aşamaydı. onlar,bence onlar aslında ana akım sivil haklar hareketi içinde değildi.
    soru 34

muhabir: bana fred hampton hakkında bir insan olarak ne düşündüğünü söyle.
    wıllıam o'neal: fred hampton'un oldukça idealist olduğunu düşündüm. siyah mücadelesine oldukça adanmıştı. çok şey verdiğini hissettim. hayatını verdi ve onu tanıdığım 16 ay boyunca, onun hakkında söyleyecek kötü bir şeyim yok. ben, onun gibi öldüğü için üzgünüm. bence chicago polis departmanı tarafından öldürüldü ve bu konuda kendimi kötü hissediyorum. inandığı için ölen bir kişi olduğunu hissettim. bugün yaşasaydı, muhtemelen bir politikacı, başarılı bir politikacı olurdu.
    soru 35

muhabir: onun hapisten çıktıktan sonra ölebileceğini hissettiğini söyledin.
    wıllıam o'neal: hayır. sanırım haksız yere bir hedefmiş gibi hapisten çıktıktan sonra hissetti. sanırım alıyormuş gibi hissetti, beş yıl hapse girecekti ve hiç kimse yoktu ve yaptığı tek şey temelde konuşma nişanları vermekti. sanırım kullanıldığını hissettim, sanırım yerel bölümlerin ödediği fiyat ile ulusal liderlerin aldığı ihtişam ve eldridge cleaver gibi kötü şöhretler arasında her zaman bir sürtünme, biraz kıskançlık vardı ve huey newton ve o adamlar. ben, biz ödüyormuşuz gibi hissettim, panterler de panter olmak için ağır ve ağır bir bedel ödüyormuş gibi hissettim. ve sanırım fred bir noktada onu almak için ulusal bir ajansın odak noktası gibi hissetti ve onu bir şekilde ele geçireceklerdi. ve beş yıl içinde oyundan çıktığını hissetti.bence istifa etti, hapishaneye gitti, artık panter olmamasına istifa etti. ben--
    soru 36

muhabir: size chicago polisi ve fbı hakkında sorayım. ikisini birbirinden ayırıyor musunuz?
    wıllıam o'neal: evet. kesinlikle yaparım.
    muhabir: ne yapmalı ?
    wıllıam o'neal: fbı ve chicago polisi arasında kesinlikle bir ayrım yapıyorum. birkaç fbı ajanı tanıyordum ve son beş veya altı yıldır onlarla birlikte çalıştım ve benden asla ahlaklarımı veya ilkelerimi tehlikeye atmamı istemediler. kamuoyunun aksine, bana suç işlemem, suçları kışkırtmam, hırsızlık yapmam ya da insanlara uyuşturucu enjekte etmem ya da cinayet işlemem talimatı verilmedi. ben gitmedim. eğer bir şey olursa, fbı ile ilişkim beni daha iyi bir insan yaptı.
    soru 37

muhabir: size nasıl davrandılar? mitchell ile dinlenirken, orada başka ajan var mıydı? akran muamelesi gördün mü?
    wıllıam o'neal: sadece tedavi etmekle kalmadım , mitchell'in evine de gitmiştim , çocuğunu bir yaşındayken ellerimde, kollarımda tuttum. fbı'ın ofislerinde spor ayakkabılar ve mitchell ile kirli bir tişört giydim. panter olduktan üç ya da dört ay sonra onunla birlikte arabasında dolaştım. masasında, yemek masasında yedim. bir noktada, ihtiyacım olduğunda benim için bir rol modeliydi. yani o zamanlar çok az rol modelimiz vardı; malcolm x vardı, martin luther king vardı, muhammed ali vardı ve bir fbı ajanım vardı.
    soru 38

muhabir: polis olmak ister misiniz?
    wıllıam o'neal: artık değil, hayır, polis değil. hayyr. asla polis olmak istemedim. bence fbı, polislerden çok daha fazla, çok daha verimli, çok daha etkili bir organizasyon. evet. chicago polisi bir şey, fbı başka bir şey. evet, bir ayrım görüyorum.
    muhabir: tamam, bir saniye kesin.
    soru 39

sunucu:
    wıllıam o'neal: bir kayıp oldu mu? evet. fred hampton'un öldürülmesinin, genel olarak siyah insanlar için kesinlikle bir kayıp olduğunu düşünüyorum. bir para cezası verirdi, o zaman iyi bir liderdi ve daha iyi bir lider olurdu. sadece o zaman olgunlaşıyordu, yani 22 yaşındaydı. ve tıpkı herkes gibi onu itibarsızlaştırmaya çalışmak için olumsuz bilgiler geliştirmeye çalıştık. fbı'ı kastediyoruz. uyuşturucu ya da bir şey yaptığını ve asla yapamayacağına dair işaretler bulmaya çalıştım. temizdi. kendini adamıştı. onunla özel görüşmeler yaptım. çok iyi anlaştık [5] röportaj ıı: amerika'nın ırksal kavşakta gözler ödülü kapsamında 1965-1985; bölüm 206-12. yedi ay boyunca onun kişisel koruyucusuydum. bensiz bir yere gitmezdi. size gerçeği söylemek için fred hampton'u herkesten daha iyi tanıyorum.kendini adamıştı, söyleyebileceğim tek şey bu.
    soru 40

muhabir: kendinizi yaptığınız şey için bir kahraman olarak mı düşünüyorsunuz?
    wıllıam o'neal: kesinlikle hayır. ben kahraman değilim, hayır, kendimi yaptığım şeyin kahramanı olarak düşünmüyorum. ama aynı zamanda utanç duymuyorum. o zamanlar rolüm buydu. çok farklı roller, çok farklı pozisyonlar vardı. aslında vietnam'da, orada olması gerektiği gibi hissettiği ve orada olmaktan, ülke için savaşmaktan gurur duyan birçok siyah vardı. sokakta bir savaş varmış gibi hissettim ve erken işe alındım ve erken taraflara katıldım ve çitin üstüne binmedim. hepsini verdim, yapabildiğim kadarıyla. ve sonra artık veremeyeceğimi hissettiğimde, ayrıldım. kendimi affettim. birine ihanet etmiş gibi mi hissediyorum? kesinlikle hayır. panterlere bağlılığım yoktu. katıldığımda ne hakkında olduklarını bile bilmiyordum.çok az bilgiye sahip olduğum fbı'ın kışkırtılmasına katıldım. yani, hayır, kimseye ihanet etmiş gibi hissetmiyorum. kahraman olduğumu hissetmiyorum. gurur duyuyorum mu? yaptığım bazı şeylerden gurur duyuyorum. çok fazla şiddeti engelleyen bazı şeyler yaptık. çete üyeleri arasında daha fazla çatışma olabilirdi. kara panter partisi içinde her zaman şüpheli bir muhbir ortaya çıkarılacak veya tespit edilecek ve bu muhbiri oyundan çıkarmak için bilgi aktardık. ve böylece orada şiddetten kaçındık. ben, ah--çok fazla şiddeti engelledi. çete üyeleri arasında daha fazla çatışma olabilirdi. kara panter partisi içinde her zaman şüpheli bir muhbir ortaya çıkarılacak veya tespit edilecek ve bu muhbiri oyundan çıkarmak için bilgi aktardık. ve böylece orada şiddetten kaçındık. ben, ah--çok fazla şiddeti engelledi. çete üyeleri arasında daha fazla çatışma olabilirdi. kara panter partisi içinde her zaman şüpheli bir muhbir ortaya çıkarılacak veya tespit edilecek ve bu muhbiri oyundan çıkarmak için bilgi aktardık. ve böylece orada şiddetten kaçındık. ben, ah--
    soru 41

muhabir: sence o dönemde siyah cemaat üyelerinin yaptıklarını nasıl algılayacağını düşünüyorsun?
    wıllıam o'neal: kara panter partisi'nin üyeleri, toplumun muhbirleri olmayan üyeleri, eminim ki anlamayacaklardı, ama o zamanlar çok az muhbir vardı. epeyce. yani, ne yapmam gerekiyor? şu anda bu konuda suçlu musunuz? o zaman kendimi suçlu hissetmedim, incindim çünkü fred hampton öldü. yaralandım çünkü panterlerde bir sürü insan öldü. şikago'da ölen, gereksiz yere ve anlamsızca öldürülen bir sürü panter vardı. bu noktada kara panter partisi'nin tüm amacını sorguladım. çok fazla insanın canı acıdı, yaptı, çok az şey yaptı. yani, kara panter partisi'ni sivil haklar hareketi ile ilişkilendirirseniz, bu bir hatadır. benim düşünceme göre, onlar gerekliydi.beyaz amerika'nın, tıpkı siyahlar'ın beyaz adamların silahla koştuğunu gördüğü gibi silahlarla koştuğunu görmek şok edici bir tedaviydi. evet, bu bir şok tedavisiydi. o ölçüde iyiydi. ama çok fazla siyah insanın canı acıdı. [6] görüşme gözler ödülü ıı bir parçası olarak toplandı: amerika, 1965-1985 ırk kavşağı'nda; bölüm 206-01
    soru 42

muhabir: kişisel masraflardan pişman mısınız? o dönemde ev veya arkadaşlarla ilişkiler açısından kişisel bir maliyet var mıydı?
    wıllıam o'neal: hayır, parti olduğu için kara panterler komünistti. temelde sahip olduğumuz her şey parti'nin içindeydi. kara panter partisine katıldığımda arkadaşlıklar geliştirdim. parti içinde yeni arkadaşlar edindim. yaptıkları şeye çok yakındım. fbı'ı ilgilendiren sadece belirli kişilerdi. fbı bana asla çocuklar için kahvaltı programı hakkında soru sormadı. bana hiç ücretsiz tıp programı hakkında soru sormadılar. kara panter gazetesi ile alaydan başka bir şey söylemediler. ateşli silah hakkını hiç sorgulamadılar. sadece başka şeyler yapan panterler ile ilgileniyorlardı, panthers o zamanlar sds ve weathermen'larla hizalanmıştı, şehre silah katan panterler. arada sırada c4 kompozisyonuyla dolu bir dolap alırdım,ve fbı, biliyorsunuz, nereye gideceğini bulmak için, bu tür bir silahı izlemek istiyordu. sadece temel olarak, diğer militan bölünmelerle yaptığımız iletişim, şehir dışında, şehir dışında kıymık grupları ile ilgileniyorlardı. bana hiç çocuklar için bedava kıyafetler ve bunun gibi şeyler sormadılar, hayır.
    soru 43

muhabir: panterlerin sds veya weathermen'larla koalisyona karıştığına dair herhangi bir sert kanıt geliştirdiniz mi?
    wıllıam o'neal: panterlerin sds ile halka açık bir koalisyonu vardı, ancak weather underground'ın altında farklı bir top oyunu vardı. ama bernadine dohrn ve bu insanları daha önce sdsers olduklarında weathermen olmadan önce biliyordum ve o zamanki ilişkilerimizi biliyordum. ve ilişkiler oldukça sıkıydı, her zaman, hayır, kesin bir kanıt yoktu, ama kimin kanıta ihtiyacı vardı? ihtiyacım yoktu. fbı'ın buna ihtiyacı yoktu.
    soru 44

muhabir: oğluna o zaman ne yaptığını söylerdin?
    wıllıam o'neal: sanırım belgeselinizin bu hikayeye bir başlık koymasına izin vereceğim. ona mücadelenin bir parçası olduğumdan başka ne söyleyeceğimi bilmiyorum. sonuçta bu. ben koltuk devrimcilerinden biri değildim. şimdi arkanıza yaslanmak ve insanların yanlara yaslanıp hiçbir şey yapmadıklarında eylemlerini veya hareketsizliklerini yargılamak isteyen insanlardan biri. en azından bir bakış açım vardı. kendimi adamıştım. ve sonra oraya çıkıp hatta koyma cesaretim vardı. ve yaptım. sanırım merhaba izin vereceğim - tarihin benim için konuşmasına izin ver.
    soru 45

muhabir : şöyle--
    wıllıam o'neal: evet. muhabir
    : - chicago polisi yapacak ... - muhabir
    :: gonna sana baskın yaptı mı?
    wıllıam o'neal: hayır hayır hayır. chicago polisinin bize baskın yapmasından endişe duymadık. dediğim gibi, silahlarımız vardı, silahımız olduğunu biliyorlardı, ofiste olduğumuzdan beri silahlarımız vardı ve hiç kimse chicago polisinin sadece oraya açıkça gelmesini beklemiyordu. ve elbette, pencereden falan vuracak olsaydık, ya da birisi oraya koşar ve sıcak peşindeler, evet, ama polis bölümünün sabah saat 4'te gelmesini beklemiyorduk ve daire baskın. yani, silahların orada olduğunu biliyorlardı. hampton temyizde kaldı ve sanırım muhtemelen devletten ya da başka bir şeyden kaçmaya çalışacağından şüpheleniyorlardı. bu yüzden sürekli üzerinde araba vardı. yani sürekli kuyrukluydu. ama dediğim gibi bu bir oyundu. bu bizim oynadığımız bir oyundu - deri ceketler, bereler, askeri format,gerçekten de insanları etkilemekti. hükümeti devirmek için asla polis departmanını almayı düşünmedik. kara panterler bununla ilgili değildi. retorikti. dediğim gibi, beyaz amerika için şok tedavisiydi.
    soru 46

muhabir: bunun ne zaman ciddileştiğini biliyordun?
    wıllıam o'neal: bunun ciddi olduğunu biliyordum. onu gördüğümde, fred hampton'un cesedini gördüğümde oyun gerçeğe dönüştü. evet, o evde yürüdüm ve o kurşun deliklerini ve yatağına kan döktüğünü görünce. evet, o zaman eve geldi, biliyordum ki, gerçek dünyadaydık ve orada bizi öldürecek insanlar vardı. sonuçta bu buydu. gerçekti. ama o zamandan önce, bilirsiniz, etrafta dolaşıyorduk. yani, yedi, sekiz ay boyunca her gün iki silah taşıdım. ıllinois üniversitesi kampüsünde, kampüste, dostum bir konuşmada yürürdük.