şükela:  tümü | bugün
 • kendi ismini verdiği pennsylvania eyaletinin ve idealini gerçekleştirmek için philadelphia diye adlandırmaktan çekinmediği şehrin kurucusu, ünlü ingiliz amirali sir william penn'in başına buyruk ve zamanına göre çok libertine fikirleri olan, gençliğinde avrupa'yı gezmiş, quaker'lara katılmış, püritenleri kızdırmış ve nihayetinde eski kıtada kalırsa başına işler açmasından korkularak babasının gazı, ingiltere kralı ii. charles'ın torpili ile yeni kıtaya yollanan oğlu. iyi ki gitmiş, iyi ki cheesesteak gibi önemli bir buluşa, hershey's çikolatalarına, 1946 yılında ilk bilgisayara ve daha nelere, hatta kimlere ev sahipliği yapan bu memleketi kurmuş.

  24 ekim 1644 doğumlu bu mübarek insanla 334 sene arayla da olsa aynı doğumgününü paylaşıyorum, bu bir işaret olmalı.
 • memleketinde acilarin cocogu olarak lanse edilen bir nevi ahmet kaya durusuna sahip lider. sunca sene mapus daminda kaldi, oxforddan kovuldu yilmadi gibi duvarlara ismi cismi kazinmistir. quakerlarla geldigi amerikada ezikligin verdigi halden anlama hissiyati sebebiyle olsa gerek her turlu dislanmis kuruma kucak acmis, buyur etmistir.
 • 18 yasinda "dinim, imanim" diyerek mapus damlarinda curuyen bu kisi meczup degildir de nedir? yobaz essek sipasi iste. prezantabl sofu.
 • üstelik william (ki kendisine bu noktadan sonra bill demek istiyorum) gençliğinde başarılı bir askerlik dönemi geçirmesine ve hatta "her soylu asker doğar" mantığına tabi olarak orduda kariyer yapmayı bile düşünmesine rağmen esasen adı society of friends olan ve dalgaya alanların vik vik konuşuyolar diye quaker adını* taktıkları topluluğa katılmasından sonra pasifist olmuş, askerlik hayallerini geride bırakmış, "greatest lawgiver" falan gibi ünvanlara sahip olmak üzere welcome isimli gemisiyle okyanusun öbür tarafına açılmıştır. cadı davalarında kadınları çocukları yakan bir puritan olacağına, siyah koni gibi şapkalar giyeceğine böyle budist gibi, yogist gibi bir adam olmuş bill, city of brotherly love gibi bir isimle ilerde gay başkenti olması o günden tespit edilmiş bir şehri* kurmuş, daha ne olsun.
 • ibneye, serefsize, ayarmatore kucak acacigina kucagi kapanmadan kara toprakla dolmasi yeg olan, philadelphia city hall un tepesinden doguda bir yerleri isaret edip "buralar bi zamanlar dutluktu" der gibi bir tavra girmis adam. seni sevecegime fethullah hocaefendi hazretlerini severim dedigim kisi. bok yesin ve olsun. olduyse bok yesin.
 • bu amcanin ilk yerleşimini kurdugu bolgenin adi penn's landing yanlissam philadelphiali kardeslerim duzeltsinler bir zahmet.
 • sid meier's colonization oyunununda kıtasal kongre'ye (bkz: continental congress) katılmasıyla birlikte oyuncunun haç üretimini %50 arttıran kurucu baba/founding father.
 • "we must take care to do right things rightly: for a just sentence may be unjustly executed" demiş adam.

  inanır mısın okuyucu penn'imin bu sözünü okudum bir fena oldum, bir kötü oldum; dersin içim kıyıldı. bunun üzerine anladım ki beyaz perukta taksa yiğidin hasıymış.

  hep böyle efendi, hep böyle kadirşinas kal willam penn.
 • 30 temmuz 1718 yılında 73 yaşında ingiltere'nin berkshire kontluğunda ölmüştür.
 • "cinsiyet bir fark yaratmaz, zira ruhun cinsiyeti yoktur" diyen beybifeys lgbt üyesi. vakit buldukça feminist, lgbt, anonim travestiler derneği, ne kadar gereksiz kurum varsa onun aktivistliğini yapar. philadelphos belediye binasının tepesinde kartal gibi gözler gelen geçeni. derlerdi ki eskiden, "burada kimse penn'in heykelinden daha yüksek bir bina yapmayacak!" oldu canım. bir süre oldu, ama bir yerden sonra dayanamamışlar, gülen gökokulları açmışlar.