şükela:  tümü | bugün
 • 1915 de gelibolu'da anzac ordusunun baş komutanlığını yaptı. iyı yonetomonden dolayı kendısıne anzac'ların ruhu (soul of anzac) ünvanı verildi.

  kasım 1938'de, atatürk'ün cenaze törenine ingiltere hükümetinin baş temsilcisi olarak katıldı. ayağı incindiği için töreni halkevi binası balkonundan izleyen birdwood, atatürk'ün naşını, bir miktar toprak getirtip üzerine basarak, türk toprağı üzerinden selamlamış ve böylece çanakkale'de karşılaşmış olduğu bir kahramana son hürmetini ifade etmişti.
 • 1865 yılında hindistan'da doğdu. önce, clifton college sonra, sandhurst'teki royal military college'de (kraliyet harp akademisi) okudu. mesleğinde yavaş yavaş yükselerek, 1917'de general, 1925'te feldmareşal unvanlarını aldı.

  hindistan'da, hazara (1891), isazai (1892), tirah (1897-98) seferlerine, chagra kotal, dargai, samphagha savaşlarına ve bazar valley'deki askeri harekatlara katıldı. güney afrika savaşı (1899-1902) sırasında, natal'daki atlı tugaya komutanlık etti, sonra başkomutan lord kitchener'in askeri katipliğini yaptı. 1908'de, mohmand seferinde kurmay başkan görevinde bulundu ve aynı yıl "distinguished service order" (seçkin hizmet rütbesi) nişanını kazandı.

  birinci dünya harbi'nde, akdeniz seferi kuvvetleri'nde görev aldı. önce avustralya ve yeni zelanda ordusu (anzak) komutanı olan birdwood, sonra bütün ordunun başkomutanlığına atandı. 1915 ve 1916'da gelibolu yarımadasının boşaltılmasında çanakkale ordusuna, sonra avustralya ve yeni zelanda askerlerine, arkasından da fransa'da 5. orduya komutanlık yaptı.

  anzak askerlerini iyi idare etmesiyle büyük bir şöhret kazandı. bu kuvvetlerin kendisine besledikleri güven, batı cephesinde elde edilen zaferin başlıca sebebi olarak adlandırıldı ve birdwood'a, "soul of anzac" (anzaklar'ın ruhu) unvanını kazandırdı. savaşın sonunda baronet olan birdwood, 10.000 sterlinlik bir para mükafatı da aldı.

  http://www.diggerhistory2.info/…s/birdwood-flag.jpg
 • bir ayağını çanakkale savaşı'nda kaybeden ingiliz mareşal birdwood, atatürk'ün ankara'da top arabası üzerinde etnografya müzesi'ne yol alan tabutu geçerken mareşallik asasını yukarı kaldırır, askerce selam alarak eski düşmanını selamlar.