şükela:  tümü | bugün
 • 1813 - 1893 yillari arasinda yasamis olan leksikograf sir william smith klasik arkeoloji konusunda calismalar yaptiktan sonra, detayli bir klasik arkeoloji sozlugu yazmayi kafasina koymus. 1842 yilinda dictionary of greek and roman antiquitiesi, 1849 yilinda "dictionary of greek and roman biography and mythology"yi, 1857 yilinda da "dictionary of greek and roman geography"yi yayinlamis (tabii bu calismalarinda donemdasi diger arastirmacilardan da yardim almamis degil).

  hala onun calismalarindan daha detayli bir klasik arkeoloji sozlugu mevcut degildir..
 • william 'strata' smith, 1769-1839 yılları arasında yaşamış epeyce ünlü bir ingiliz jeologdur. “father of english geology” olarak anılır. gezdiği ve gördüğü yerlerin verilerini toplamış, notlar almış ve günümüzün jeolojik harita tekniklerini bünyesinde bulunduran 1815 tarihli o meşhur ingiltere-galler jeoloji haritasını yayımlamıştır. bu harita tüm ingiltere'yi kapsayan ilk jeoloji haritasıdır, yapımı yaklaşık 20 sene sürmüştür ve 'a memoir to the map and delineation of the strata of england and wales with part of scotland' adıyla bilinmektedir. stratigrafide katmanları tanımlamak için fosil kullanmayı başlatan kişi de bu şahıstır aynı zamanda*.

  ayrıca yoksul ve yetim olarak büyümüş ve kendisine hiçbir zaman bir kürsü verilmemiştir. bir dönem londra'da yaşamasına rağmen, 1807'de kurulan geological society of london'a dahi girememiştir bu şahsiyet.
 • 88 yaşında yaşama veda etmiş olan oyuncu.

  --- spoiler ---

  william smith, the action star who tussled with clint eastwood in any which way you can and was a regular on the final season of hawaii five-o, has died. he was 88.

  his wife joanne cervelli smith confirmed that her husband died july 5 at the motion picture & television country house and hospital in woodland hills, ca. no cause or date of death was given.

  smith was born in columbia, mo,in 1933 on his family’s cattle ranch where he grew up surrounded by many beloved horses. although the smith family moved to southern california before he was 10, it was his time spent on the ranch that influenced the roles he’d take during his more than seven decades-long career in tv and film.

  --- spoiler ---
 • sinema ve tv'nin kült figürlerindendi.türk izleyicisinin zengin ve yoksul dizisindeki falconetti karakteri ile ceyar'dan önceki kötü adam listesinin bir numarasıydı.nick nolte'un oynadığı tom jordache'i öldürdüğü bölümden sonra günaydın gazetesinde "ellerin kırılsın falconetti" manşeti atılmıştı görsel benim için kısa olarak gözüksede conan'ın babasıydı aynı zamanda görsel
 • zengin ve yoksul dizisindeki kötü karakter falconetti yi canlandıran aktor