şükela:  tümü | bugün
 • seven'daki akıllı, bilgili, tecrübeli, görgülü dedektif. büyük oyuncu morgan freeman tarafından oynanmış olup, tarafımdan çok beğenilmiş bir karakterdir.
 • 1527 ingiltere'de dogmuş (koordinatlarını bilmiyorum) kimi kaynaklara gore 1583'de bir diger kaynaklara goreyse 21 subat 1589 da olmus. (ben 1589'u daha mantıklı buluyorum, nedenini birazdan paylaşacam) galler'de raglan kilisesinde gomülü.
  3. kuşak worcester
  ha şimdi kim bu amca... efendime soyliim, bir garter sovalyesi (1570 yılında bu unvanı almış, olene kadar da hakkını vermiş ). henry grey'in (suffolk) kızı olan bir lady jane grey yardımcılıgını ve yalakalıgını yapmış. edward vi, mary ive elizabeth i donemlerinde çeşitli mahkemlerde gorev almıs bu asil kontumuz. ozellikle elizabeth i doneminde kralice adına birtakım yurtdışı gorevler yollanmış... (ozdemiroglu osman pasa ile earl somerset of worcester adlı birinin remsi yazışmaları ingiliz kraliyet arsivlerinde vardır. ve fakat osmanlı arsivleri zamanında bir bulgar kagıt fabrikasına satıldıgı için bizde pek birşeye rastlanamamaktadır* osman pasanın bu yazışmaları ancak veziriazamken yapabilecegini dusunursek ve paşanın sadece 1584'de bir yıl suren bir veziriazamlık yaptıgını göz onune alırsak. william'ın 1583'te olmus olamayacagını cıkarabiliriz) (yazışmaların ne oldukları an itibariyle tarfımdan bilinmiyor ve fakat arastıtılıyor.)

  iki evlilik yapmış ilki sir henry newton'un kızı teophila newton'la; ikincisi kendisi gibi bir worcester olan christian north'la. (ocak 1549/50)
  edward somerset (4. kuşak worcester) adında bir oglu var. edward besinci cocuguna babasının adını (william somerset) vermiş. bu demek oluyor ki bu başlıga yazacak bir entrym daha var.
 • emekliliğine sayılı günler kala belkide kariyerinin en unutulmayacak cinayet dosyasına bakan se7en'daki dedektif. tam emekli olup ziraat bankası'ndan maaşını çekip cuma'dan sonra torununa çukulata almalık bir hayat düşünüyordu.
 • "kayıtsızlığın fazilet gibi kabul edildiği bir yerde; daha fazla yaşayabileceğimi sanmıyorum.." sözlerinin sahibi, "über" dedektif..
 • önsezileri fazlasıyla güçlü bir dedektiftir. öyle ki daha ilk cinayet işlendiğinde bu cinayetlerin devamının geleceğini öngörmüştür. sakin ağırbaşlı bir polistir. her şeyden de önemlisi bıkkındır. işlenen suçlardan, insanların kayıtsızlığından usanmıştır. dedektif mills'e bardaki konuşmalarında kahramanlığı bırak insanlar evlerinde cipslerini yiyip kolalarını içiyorlar minvalinde şeyler söylemiştir. belki kendisi de gençliğinde mills gibi dünyayı kurtarmak için yola çıkmıştır fakat gördükleri yaşadıklarından sonra ağırbaşlı olmuştur. tecrübeli bilge biridir. az ama öz konuşur.
 • bir insan aç olduğu için değil, hırsız olduğu için çalar özlü sözünü yıllar öncesinden sanki bugünler için söylemiş ingiliz.