şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: billy milligan)

  (bkz: çoklu kişilik bozukluğu)

  (bkz: dissociative identity disorder)

  çoklu kişilik bozukluğu hastalığına sahip olan ve kişilik oluşturmada 24 farklı kişi ile bir rekora imza atan insandır.

  tek bir bedeni, farklı zaman dilimlerinde tam 24 ayrı karakter-kişilik kullanır. her biri diğerinin varlığından haberdardır ama diğerinin yaptıklarını ve yaşadıklarını hatırlamaz.

  çoklu kişilik bozukluğu hastalığına sahip bireyler, genelde çocukluklarında yaşadıkları ağır bir travma sonrası, savunma mekanizmaları ile o olayları kendilerinin değil de bir başkasının yaşadığına inandırmak isterken, o olaydan soyutlanmaya çalışırken, bir başka kimlik yaratırlar. kendi ismi karakteri kişiliği ve hayatı olan bir başka kimlik... o kimliğin kendi bedenlerindeki varlığından haberdar olsalar da, beden o karakterde iken yaşananları hatırlamazlar.

  1955 doğumlu olan william stanley milligan da, 8 yaşında cinsel istismara uğramıştır. bu travmadan kurtulmaya çalışırken de, hayatı boyunca milliyetleri, cinsiyetleri ve yaşları birbirinden farklı tam 24 ayrı kişilik oluşturmuştur. önceleri hafıza kaybı yaşadığı düşünülürken, daha sonrasında hiç kendi karakteri ile bağdaşmayan tutum ve tavırlar sergilemesi nedeni ile sorgulanmaya, yaptığını hiç hatırlamadığı hareketlerden suçlanmaya başlamıştır.

  1977 yılında ohio'da, tecavüz ve silahlı soygun suçlarından tutuklanmıştır. ilk aşamada, polisler, nasıl ve ne şekilde tutuklandığını bilmeyen william milligan'ın rol yaptığını ya da hafıza kaybı sorunu olduğunu düşünmüşlerdir. daha sonraları doktorların muayeneleri ve terapileri sonrasında, teker teker tüm kişiliklerle-karakterlerle tanışılmıştır. dava sürecinde, saldırıya uğrayan kadınlardan biri, kendisine saldıranın william milligan olduğunu, ancak onun alman aksanına sahip olduğunu söyler. olayı sorgulayan polis ise ne olduğunu anlayamadığını, farklı zamanlarda sanki farklı insanlarla konuştuğunu hissettiğini söylemiştir. tanıklar, her seferinde farklı tarzda konuşan, farklı dilde konuşan, ya da farklı aksanla konuşan, farklı yeteneklere sahip, farklı oturan yürüyen davranan kişiler gördüklerini söylemişlerdir.

  dava süresince, milligan'ın harika bir aktör olduğunu savunanlar olsa da, dava sonucunda, ilk defa bir kişi bu hastalıktan dolayı suçsuz bulunmuştur. hırsızlık ve tecavüz suçlarını işleyen william milligan olduğu kanıtlanmış, ancak bu suçlardan sorumlu tutulmamıştır.

  asıl karakter william milligan iken, hırsılık yapan kişi yugoslav olan ragen, kadınlara saldıran kişi ise 19 yaşındaki lezbiyen adalana'ydı. asıl karakter olan william ile diğer karakterler ise bu ikisinin yaptıklarından haberdar değillerdi. bu olaylara ait en küçük bir anıları yoktu.

  dava sonrası, milligan uzun süre tedavi edilmeye çalışılmıştır. sahip olduğu kişilikleri tek bir kişide toplamaya çalışırlarken, doktorlar farkederler ki, milligan bunu çoktan yapmıştır ve öğretmeni yaratmıştır : the teacher.

  the teacher, tüm kişiliklerin toplandığı karakterdir. ancak hayatının çok az zaman diliminde, the teacher tek başına varlık gösterebilmiştir. tedavilere rağmen diğer kişilikler sürekli olarak ortaya çıkmaya devam etmiştir.

  çok ilginç bir hastalık ve çok ilginç ve zor olan bir hayat...

  ve bu hayat 12 aralık 2014 tarihinde sona ermiştir.
 • cekilecek olan filmi ile leo'ya heykelciği getirecektir.
  at fava bekle.
 • 59 yaşında kanserden ölmüş olan kişi.

  http://en.wikipedia.org/wiki/billy_milligan
 • hayatını anlatacak olan filmi david fincher'ın yönetmesini istediğim, herhalde 20. yüzyılın en garip ve karmaşık psikolojik hastalığına sahip olmuş kişi.
 • filmi çekilmekte midir merak ettiğim kişi. leonardo dicaprio nun oynayacağı doğru mudur? oscar gelecek midir? bilen, duyan varsa yeşillendirirse sevinirim. ilginç bir psikolojik gerilim olacağına eminim. çekilirse pek bir sevineceğim.
 • bölündüğü 24 karakterle çoklu kişilik hastalığı konusunda çığır açmış adam.

  taşıdığı farklı kişiliklerin işlediği suçlar yüzünden yargılanmış ve mahkeme tarihinde de çeşitli ilklere imza atmış.

  babası komedeyen ve kumar hastası olan johnny morrison'ın intiharı ve annesininin de yaptığı sorun evliliklerin neticesinde billy, daha 5 yaşındayken 3 kişiliğini birden idare etmeye başlamıştır. “isimsiz çocuk”, “christiene” ve “shawn” kişiliklerine sahip olan billy yaşadığı aile travmaları devam ettikçe bu kişiliklere her geçen gün yenisini eklemeye başlamıştır.

  ikinci üvey babası olan chalmer, billy'e henüz 8 yaşındayken cinsel istismarda bulunmuş, sonucunda, zaten yolunda gitmeyen aile hayatının onun bünyesinde oluşturduğu psikolojik bozukluk artık son raddeye dayanmıştır. hatta hayatı boyunca bunu aşmak için verdiği mücadele sebebiyle bu kadar kişiliği kullandığı söylenir.

  ilk suçları 20 yaşlarındayken işlemeye başlar. gerçekleştirdiği silahlı soygun ve tecavüzden sonra ıslah evinde 2 sene kalır. şartlı tahliye edilen billy bundan 7-8 ay sonra bir kampuste bulunan 3 kadına tecavüz eder. kurbanlarından biri billy için “3 yaşında bir çocuk gibi davranıyordu” demiştir. billy’e bu olaylarla birlikte 3 çocuk kaçırma, 3 defa ağır soygun ve 4 kadına tecavüz suçlarından dava açılmış ve tekrar ıslahevine yatırılmıştır.

  şizofren ve çoklu kişilik bozukluğu teşhisleriyle beraber mahkeme “akıl sağlığını kazanıncaya kadar” cezayı ertelemeye karar vermiştir. savunmasını hazırladığı sırada bir doktor tarafından akut şizofreni teşhisi koyulmuştur. daha detaylı bir muayenede başka bir psikolog tarafından çoklu kişilik bozukluğunda karar kılınmıştır.

  akıl hastanelerinde kaldığı senelerde; 1 öz (kendisi), 10 adet istediği, 13 adet istemediği olmak üzere toplam 24 adet farklı kişiliğe sahip olduğu ortaya çıkmıştır. hastanelerde geçen 10 yılın ardından mahkeme ona ceza vermemiştir; çünkü suçları işleyen, çoğu birbirinden habersiz olan alternatif “kişilikleridir”. bu mahkeme kararı alanında bir ilktir.

  billy akıl hastanesinden ayrıldığında 36 yaşındaydı ve bundan sonra hiçbir suça karışmadı. mahkeme kararıyla serbest bırakıldıktan 5 sene sonra, california’da yaşarken, stormy life productions’la kısa bir film çekmek için yola çıktı. bu yolculuktan sonra kendisine uzun süre ulaşılamadı, hiçbir tanıdığı kendisiyle iletişim dâhi kuramadı. ve 2014 yılında, 59 yaşındayken, bir bakımevinde kanserden öldü.

  billy'nin hayatını konu alan the crowded room ismiyle çekilmesi planlanan film ımdb listesine dâhi yazıldı fakat daha sonra maddi sebeplerin de içerisinde bulunduğu çeşitli nedenlerle çekilemedi ve ımdb listesinden de silindi. fight club, se7en, the curious case of benjamin button filmlerinden de tanıdığımız david fincher’ın yönetmenliğini üstelendiği film de leonardo dicaprio oynayacak. bunun haricinde billy'i konu alan “the minds of billy milligan” isimli biyografi kitabı ve müzisyen wilber pan tarafından, “24 the story of billy' isimli şarkı yazılmıştır. hatta bu şarkı çin’de düzenlenen çin müzik grafik ödülleri’nde “yılın altın melodisi” ödülünü almıştır. şarkının içerisinde en çok geçen sözlerden biri de 'ben gerçekte kimim?'dir.

  bonus: billy’nin tüm kişiliklerini merak edenler için, birbirinden apayrı 24 kişiliği:

  --- spoiler ---

  1) billy: öz kişiliği.
  2) arthur: bilim ve sağlık konularında –özellikle hematoloji alanında- uzmanlaşmış, oldukça sofistike ve entellüktel bir ingiliz idi.
  3) ragen vadascovinich: ismi “rage again (yine öfke)” kelime grubundan gelen ragen, “istenmeyen kişilikler”i düzenleyen, tehlikeli zamanlarda arthur’u kontrol eden biriydi. bu nedenle “öfke tutucu” olarak da tanımlanmıştı. slav aksanıyla konuşup sırpça yazabilen bir yugoslav olduğunu söyleyen ragen, ailesini desteklemek amacıyla soygunları yaptığını ama tecavüzlerle alakası olmadığını itiraf etmişti.
  4) allen: tam bir dolandırıcı ve yönlendirici olan allen, dış dünyayla iletişimi de en yüksek karakterdi. bateri çalar, portreler çizerdi. yalnızca sağ elini kullanmasına rağmen olağanüstü güçlüydü ve kişilikler arasında sigara içen tek kişiydi.
  5) tommy: sık sık allen ile karıştırılan 16 yaşındaki tommy, zincirlerden kaçış gösterisi ustasıydı. elektrik konusunda bir uzmandı. allen ile en benzer yönleri, ressamlık yapıyor ve müzikle uğraşıyor olmasıydı. özellikle manzara resimlerine odaklanmış durumda olan tommy aynı zamanda tenor saksafon çalıyordu.
  6) danny: insanlardan ama özellikle erkeklerden korkan danny, yalnızca natürmort resimler çizen, asla manzara resimleri çizmeyen bir ressamdı. danny’e göre chalmer (taciz eden üvey babası) kendi mezarını kazdırtmış ve onu orada yakmıştı.
  7) david: 8 yaşındaki david, diğer kişiliklerin ağrı/acı duyduğu noktalarda, o ağrıyı almak için bulunduğundan “ağrı tutucu” olarak adlandırılmıştı.
  8) christiene: 3 yaşında ve disleksi rahatsızlığına sahip christiene, billy ne zaman başını belaya soksa, bir okul köşesine saklanmak isteyen bir kız çocuğuydu. ragen ile arasında özel bir bağ bulunan christiene’e arthur, okuma yazma öğretmişti.
  9) christopher: christiene’nin mızıka çalan erkek kardeşiydi.
  10) adalana: şiirler yazan ve diğer kişilikler için yemekler yapıp evi temizleyen adalana, bir lezbiyendi. milligan’ın avukatının iddiasına göre, tecavüzleri gerçekleştiren kişi adalana’ydı ve ne billy’nin ne de diğer kişiliklerin bu tecavüzlerden haberi yoktu.
  “istenmeyen” etiketli kişilikler:
  kişiliklerin “istenmeyen” olup olmadıklarına arthur ve ragen karar veriyordu.
  11) phil: brooklyn aksanı ile konuşan phil, zaman zaman küçük çaplı suçlar tasarlayan bir katildi. billy onu “suçlu” olarak işaretlemişti.
  12) kevin: kevin bir suç planlayıcısıydı ve bir eczaneyi soymaya yönelik planlar hazırlamıştı. o da “suçlu” olarak etiketliydi.
  13) walter: bir karga öldürdüğü için “istenmeyen” olarak işaretlenen avustralyalı walter, çok iyi yön duygusuna sahip, genellikle gözcü olarak kullanılan, büyük hayvan avı avcısıydı.
  14) april: üvey babası chalmer’ı öldürme düşünceleri içerisinde olan kişilikti. bunun için ragen’ı ikna etmişti ama arthur onunla konuşarak bu düşünceden son anda vazgeçirdi.
  15) samuel: bir yahudi olan ve kişiliklerin arasında tanrı’ya inanan tek kişilik olan samuel’in “istenmeyen” olarak işaretlenme sebebi; diğerlerinin kişisel resimlerini satmış olmasıydı.
  16) mark: her şeyin yükünü çeken biri gibi tanımlanmıştı, mark. aynen bir zombi gibi, hiçbir şey yapmıyor denebilirdi. sıkıldığı zamanlarda da dik dik duvara bakardı öylece.
  17) steve: milletvekili olduğunu hiç kabul etmeyen steve, bir düzenbaz ve taklitler yapan bir komedyendi. “istenmeyen” olarak işaretlenme sebebi; bu komedisinin aile problemlerinden kaynaklı olmasıydı.
  18) lee: ailesinin başını belaya sokacak kadar şakalar yapan lee’nin “istenmeyen” listesinde olmasının sebebi; yaptığı şakalardan biri yüzünden hücre cezası alması oldu.
  19) jason: basınç ayarlayıcısı olan jason, bunu ilk başlarda ailesi için kullansa da bu durum zamanla çok probleme yol açtığı için “istenmeyen” olarak işaretlendi.
  20) bobby: macera peşinde koşma ve dünya krizlerini düzeltme hayalleri olan bobby’nin bunları yapmak için herhangi bir hırsı yoktu. bu yüzden “istenmeyen” olarak işaretlendi.
  21) shawn: 4 yaşındaki shawn, kafasında, uğultulu seslerden kaynaklı titreşimler hisseden, işitme engeli olan bir çocuktu. “istenmeyen” olarak işaretlenme sebebi; işitme engelli olduktan sonra billy’nin ondan herhangi bir şekilde yararlanamayacak olmasıydı.
  22) martin: new york’lu martin, çalışmadan kazanç elde etmek isteyen züppenin biriydi.
  23) timothy: timothy, çiçekçi dükkânında çalışırken bir gayle flört etmeye başladı ve bunun ardından kendi dünyasına gitti.
  24) öğretmen (istenmeyen değil): bunu en sona yazmamızın sebebi; “öğretmen” denilen kişiliğin diğer tüm kişiliklerin birleşimi olması, hepsinin eylem ve düşüncelerini biliyor olmasıydı. billy’nin doktoru bu kişilik için, o ana kadar tanıdığı en akıllı ve en büyüleyici insan olduğunu söylüyor.

  kaynak: listelist

  --- spoiler ---
 • iyi bir yönetmen elinde en az 3 oscar'ı garanti olan bir hayat hikayesi olan adam.
 • tam olarak örtüşmese de split filminde shyamalan'ın ilham aldığı ilginçlikler insanı. hollywood'un halen hayatını filmleştirmemiş olması utanç kaynağıdır.
hesabın var mı? giriş yap