şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1852 ile 1922 yılları arasında yaşamış efsane cerrah. amerika'da cerrahinin babası olarak bilinir. bilinen bütün büyük cerrahların hocasıdır. (ör: harvey cushing, walter dandy vs. )
 • kokaini uyuşturucu olarak tıpta kullanmış. kendisinin ve asistanlarının da denemeye kalkmasıyla hepsi birer keş olup çıkmıştır.
 • ameliyat eldivenlerinin mucidi olarak bilinir.

  aslında ameliyat eldivenlerinin bulunması, bir aşk öyküsüdür.

  19 yy sonlarında tıpta anestezi sağlanması için çeşitli maddeler denenmeğe başlanmıştı. baltimore’da bulunan john hopkins tıp okulu’nun cerrahi öğretmenlerinden william stewart halstead, viyanalı bir göz hekimi olan koller’in gözde ağrı hissini giderdiğini bildirdiği kokaini sinir köklerine vererek acısız parmak ameliyatları yapmağa başlamıştı. yerel anestezi maddelerinin kullanımı, cerrahlara eskisi gibi acele etmeden rahat çalışabilme ve doğal olarak daha iyi sonuçlar elde etme olasılığını sağlıyordu.

  halstead, incinmiş, çevresine kan oturmuş dokuların kolayca mikroplanabildiğini, buna karşılık damarları itinayla bağlanmış, yıpratılamadan dikilmiş dokuların mikroplanmadığını kavradığından o çağ için alışılagelmiş tempodan çok daha yavaş çalışırdı. onun titizlikten kaynaklanan bu yavaşlığını,”halstead ameliyatını bitirinceye dek hasta iyileşip taburcu olur!”diyerek tiye alanlar az değildi.

  halstead, çeşitli fıtıkların ve anevrizmaların onarımı için bazı yeni teknikleri geliştirmiştir ama tıp tarihinde daha çok ameliyatlarda kullanılan eldivenlerin bulucusu olarak anılır.

  john hopkins’de çalışan hekim ve hemşireler arasında yaygın bir dedikoduya göre halstead’in ameliyatlarının böyle uzun sürmesinin asıl nedeni, ameliyathanesinde görevli olan caroline hampton adlı dünya güzeli ameliyat hemşiresiydi. caroline hemşire, halstead’in tüm ameliyatlarında ona yardım ediyordu.

  halstead aslında içine kapanık, sosyal yönü zayıf bir kimseydi. bu nedenle hastane dışında başka kadınlarla iletişimi zayıftı: bu, onun, caroline hemşire’ye eğilimini kuşkusuz arttıran bir özelliğiydi.

  günün birinde dr.halstead, caroline hemşire’nin ellerinde kızartıların, pullanmaların belirdiğini fark etti. güzel kadının ellerindeki lezyonlar, onda ameliyatlarda kullanılan aletleri mikropsuzlaştırmak için kullanılan solüsyonlara karşı alerji oluştuğunu yansıtıyordu.

  bu durumun caroline hemşire’nin ameliyat hemşireliğinden ayrılmasını gerektirecek kadar ciddileşince halstead önce depresyona girdi… ama bunun çözüm sağlayamayacağını kavrayınca araştırmalara koyuldu. sonuçta bir lastikçiye başvurdu, bir çift lastik eldiven yapmasını istedi.

  o tarihe kadar hiç kimse lastikten eldiven ısmarlamamıştı.. lastikçi, bu gün mutfaklarda çalışılırken, bulaşık yıkanırken kullanılanlar gibi kalın eldivenler üretti. ancak bunlar işe yaradılar: caroline hemşire bunları kullanarak çalıştığında ellerindeki lezyonlar kayboldu..

  1890 da ünlü cerrah, caroline hampton ile evlendi.
 • william osler'le beraber john hopkins üniversitesi tıp fakültesinin açılmasında büyük rolü olan şahıs. meme kanseri için geliştirdiği radikal mastektominin çok da işe yaramayışı sonucu meme kanserinin lokal değil sistemik bir hastalık olduğunu keşfetmesi bakımından çığır açmıştır. kokain bağımlılığının tedavisi için dönemin en önemli tıp merkezlerinden avusturya'ya gitmiş ve kokainin tedavisinin morfinle yapıldığı bu yerden hem kokain hem morfin bağımlısı olarak geri dönmüştür.
 • tıbba lokal anesteziyi getiren kişi olarak da bilinir.