şükela:  tümü | bugün
 • amerikan iç savaşı sırasında georgia ve carolina eyaletlerini yakıp-yıkan kuzeyli general.
 • william tecumseh sherman, birlik'in manyak generali. bazı günümüz kuzeylilerine "o zamanlar atom bombası yoktu, biz de sherman'ı gönderdik." dedirtmiş bir askerdir. ünlü ingiliz askeri tarihçisi basil liddell-hart'a göre ilk modern general'dir. march to sea esnasında yürüttüğü topyekun savaş doktriniyle ve scorched earth taktikleriyle tanınır. georgia, kuzey carolina ve güney carolina eyaletlerinden geçtikten sonra konfederasyona savaşı sürdürecek pek bir şey kalmamıştır.
 • insan olanı gazetecilerden ve siyasetten nefret edermiş. gazetecileri askeri kamplarındaki tembel askerlerin uydurmalarını gerçekmiş gibi haber yaptıkları için casus muamelesine layık görürmüş. başkanlık için aday olması gerektiğini söyleyenlere "aday maday olmam. aday yaparsanız yarışmam. başkan seçerseniz yönetmem" demiştir.

  ulysses s grant gibi ohio'ludur. grant ile west point askeri akademisi'nden arkadaştır.

  amerikan iç savaşı'nın uzun ve kanlı olacağını öngörmüş, bu nedenle deli muamelesi görüp, bir süre görevden alınmış, bunalıma girmiştir. bunalımdan grant'in manevi desteği ile çıkmıştır. savaş ta kendisinin öngördüğünden daha uzun ve kanlı sürmüştür.

  kendisi amerikan iç savaşı'nda uyguladığı scorched earth yaklaşımı nedeniyle ilk modern general kabul edilir. yolu üzerinde düşmana yarayabilecek ne varsa yakmış ve yok etmiştir. "savaş asilerin (konfederasyon/güneyliler) tercih ettikleri bir çare. ben derimki istediklerini verelim" diyerek georgia ve özellikle south carolina'nın altını üstüne getirmiştir.

  iç savaş'tan sonra batıya kızılderililer ile savaşmak için gönderilmiştir. benim bildiğim kadarıyla kızılderililerden nefret etmediği gibi kendisini verdiği sözleri de tutmuştur.
 • tarihteki bazı bulgulara göre manik-depresyon hastalığı ya da bipolar kişilik bozukluğuna sahip olduğuna inanılan atlanta ve georgia'da zaferleriyle tarihe geçmiş kuzeyli generaldir
 • oldukça tipsiz fakat tipsiz olduğu kadar esaslı bir askeri komuta yeteneğine sahip olan birlik generali. konfederasyon kuvvetlerine virginia ve south carolina'da indirdiği ölümcül darbeler konfederasyon ordusunun çözülmesini sağlamış ve birleşik devletler'e zaferin kapılarını aralamıştır.

  sherman'ı komuta becerisi dışında askeri bir üne kavuşturan diğer bir unsur düşman güçlerinin savaşma azmini ortadan kaldırmaya yönelik hayata geçirdiği taktik yaklaşımlar olmuştur. sherman, halk desteğinin orduya güç veren ve onu takviye eden en büyük unsur olduğunun farkında olarak scorched earth yani yanmış toprak politikasını ilerlediği düşman bölgelerinde uygulamış ve konfederasyon kuvvetlerinin fiziki ve psikolojik altyapısını çökertmiştir. kendisine ilk modern general yakıştırmaları da işte uygulamaya koyduğu bu taktik yaklaşımlardan ileri gelir.

  kendi sözleriyle bu durumu şu şekilde ifade etmiştir; "beyler, savaşı benimkilerden daha acı kelimelerle tarif edemezsiniz. güneylilerin kalplerini değiştiremeyiz ama savaşı öyle korkunç bir hale getiririz ki bıkarlar. böylece nesiller geçene dek savaşı düşünmezler."
 • tecumseh ismini kızılderili kabile liderinden alan amerikan general. kuzey ordusu'nun atlantayı ele geçirmesinin ardından başlayıp , savannah,georgia'ya kadar süren sherman's march to the sea ile anılır. bu sefer sırasında geride güney ordusunun işine yarayacak hiçbir şey bırakmama amacıyla scorched earth(yakıp yıkma taktiği) uygulamıştır. ayrıca düşman hattına yaptığı derinlemesine bu harekatın başarı ile sonuçlanması kayda değer bir zaferdir.
 • bu şerefsiz , kızılderilileri ac bırakmak icin 60 milyon olan bizonları 2 sene gibi bir sürede 2binin altina düşüren hayvan katliamının mimarıdır. amk yankisi
 • "ben* çılgınlık yaptığım zamanlar grant* yanı başımda oldu. o sarhoş olduğu zaman ben onu bırakmadım ve artık hep omuz omuza yaşıyoruz." paul auster - leviathan
 • güneylilerin hala sövdüğü iç savaş'ta görev almış birlik* generali.

  eskiden sherman's march diye bir başlık vardı diye hatırlıyorum.

  general lee'nin savaşı kuzeye yayma stratejisi antietam'da* çökmüştü bilindiği gibi. işte general sherman o iş öyle olmaz, böyle yapılır dercesine asi georgia eyaleti'ne girmiş, ordusunun ikmalini sağladıktan sonra geri kalan her şeyi imha ettirmiştir.

  halen sövülmesinin nedenlerinden biri de güneyli sivil halkı işbirlikçi olarak görüp evlerinden sürmesidir.

  60.000 kişilik ordusu ile georgia eyaletini ve güney'in richmond'dan sonraki en önemli kenti atlanta'yı ele geçirmiş, atlanta'yı yakıp yıktıktan sonra deniz kıyısındaki savanna'ya ilerlemiştir.

  düşman bir bölgede, 300 mil yani 480 km boyunca savaşarak ilerlemiş, savaşırken de ordusunun iaşesini savaş alanından sağlamıştır.

  general grant'e* 9 ekim 1864'te yolladığı telgrafta "georgia'yı ulutacağım" demiş, sözünü de tutmuştur.

  ordusuyla birlikte yaptığı yürüyüşü anlatan şöyle bir belgesel de mevcuttur.
 • 10 ocak 1861 yılında birleşik devletler baton rogue cephaneliğine, louisiana eyaleti tarafından el konulup tüm mühimmat kendisine zimmetlendiğinde 18 ocak 1861 yılında vali thomas a. moore'a istifa mektubunu veren delikanlı general.

  istifa mektubunda ilkeleri gereği güneyli isyancılara destek vermeyeceğini ve birleşik devletler anayasasına sonuna kadar bağlı kalacağını yazmıştır, bir başka deyişle düşman toprağında safını açıkça belli etmiş ve delikanlılığına yakışır bir istifa kabul mektubu alarak saygın bir şekilde kuzey'e geçmiştir.

  "i will make georgia howl" demişliği vardır ve georgia'yı gerçekten ulutmuştur.

  (bkz: scorched earth)