şükela:  tümü | bugün
 • söğüt
 • ayni zamanda bir jj72 sarkisinin ismidir.by the bright leaves
  in the garden
  of my saviour
  as the parasol
  gently shades her

  i can't see you
  when i want to
  where i am now

  with our old lives
  left behind us
  we are new now
  oh yeah

  only way i want to be
  only thing i want to see
  only way i want to live
  only one i want to love

  only way i want to be
  only one i want to see
  only way i want to live
  only one i want to love

  by the old wood
  burning
  in the garden
  as the moths fly
  through the flames
  like our little haarlem

  i can't see you
  when i want to
  where i am now

  with our old lives
  left behind us
  we are new now
  oh yeah

  only way i want to be
  only one i want to see
  only way i want to live
  only one i want to love

  only way i want to be
  only one i want to see
  only way i want to live
  only one i want to love
 • george lucas'in aslinda star wars disinda fantastik film gurusu olmadigini kanitlayan vasat sinema yapiti.
 • tatlı bir cadı
 • çocukken seyredip çok beğendiğim, val kilmerı hayatımın aşkı olarak tescilleyen 1988 yapımı fantastik macera filmi. sonradan öğrendim ki george lucas yazmış, ron howardyönetmiş. val kilmerın oynadığı karakterin adı madmartiganmış. konusunu bile hatırlamıyodum tam, bi bebek vardı, kötü kraliçe vardı sanki falan derken imdb onayladı beni. bi daha seyretsem ne güzel olur
 • (bkz: pussy willow)
 • (bkz: evil willow)
 • val kilmer'ın ilk filmlerinden bir tanesi.
 • george lucas'ın öyküsünden uyarlanmış ron howard tarafından yönetilmiş 1988 yapımı fantastik film. ünlü ewok warwick davis ile ona eşlik eden val kilmer, joanne whalley ve sürpriz bir şekilde kevin pollak* var. acayip bir şekilde eski türk tarihi filmlerinden ve az biraz da lord of the rings'den esinlenilmiş konusu şöyle:

  çook eski zamanlarda böyle cüceler develer troller topraklarda gezer iken, büyüler etrafta dolaşır iken kötü kraliçe bavmorda dünyanın ebesini sinkaf etmektedir. bir gün kahinlerinden biri yeni doğmuş bir kız bebenin kraliçenin hükümdarlığını yıkacağını, yerine barış, huzur, vergisiz bir ortam getireceğini filan söyler ve kızın kolunda takım işaretler olacağını belirtir. kraliçe de dopan her kız çocuğunu inceleyip beğenmediklerini filan öldürtür. lakin bizim kız çocuğu doğunca onu doğurna bebe kim olduğunu fark eder ve onu kraliçeden kaçırır, fakat kendisi yakalanınca bebeği nehirin akıntısına bırakır.. nehir de tam bizim cüce willow'un evinin oradan geçmektedir.. willow bebeği bulur, ama köyü onun orada kalmasına izin vermez ve willow'a onu gidip bir insana teslim etmesini söylerler.. willow da bu amaç ile köyden ayrılır fakat ne kızın bu fantastik özelliklerini ne de kendisine yüklenmiş koruyuculuk görevini bilmektedir...olaylar geliştikçe bu görevlerini öğrenir ve kötü kraliçeyi yenmek için bir savaşçı hırsız olan madmartigan*'ın desteği ile yola koyulurlar..

  belli ki lucas bizim dünyayı kurtaran adamı izleyip türk sinemasından etkilenmiş, "bana bu adamın eski filmlerini getirin" diye buyurmuş skywalker ranch'tan, karamurat, battal gazi, karaoğlan gibi filmlerin temasından etkilenmiş..

  her ne kadar birçoklarının hafızasında hoş bir fantazi olarak yer alsa da gişede filmin bütçesini zar zor -20 milyon dolarcık- kapatarak yapımcılar için hayal kırıklığı olmuş ve lucas'ın üçleme hayalleri suya düşmüştür. warwick davis'in performansı sürpriz bir şekilde etkileyicidir, val kilmer fena değildir, özel efektleri yapan kişiler arasında dennis muren ve phil tippett gibi efsanelerin adını görürüz, sesler tabii ben burtt tarafından halledilmiştir. bir efsane ya da mihenk taşı olmasa da gerek efektleri gerek de izleyeni eğlendirmesi ile hatırlanan bir yapımdır.