• insanin garanti mini bankin muzigi esliinde willy wonka willy wonka willy willy willy wonka diyesini getiren isim.
  • bu karakteri nedense, fiyat kırarak piyasada tutunmaya çalışan kürt tekstilciye benzetirim ilk izlediğimden beri.

rakiplerle cebelleşme, sigortasız kaçak işçi çalıştırma (bkz: oompa loompa), çalıntı/kaçak malla üretim, lisanssız patentsiz makineler, hayvanlara eziyet, sizi bana düşmanlarım mı gönderdi tripleri, sen deliysen ben daha deliyim lan! tavırları vs. derken tam bir çakma livays pantul üreticisi pezevenk. baktı vergi işleri göte girecek, şirketi bir kerizin üzerine yapıp kodesten kurtarmaya çalışması da cabası.

yaşlandıkça lezzet alamaz oldum galiba bu işlerden. geçenlerde eski versiyonu tekrar izleyeyim dedim. fabrikayı kapattı! kimse girip çıkamaz dediği vakit; sağlık bakanlığı teftişe gelsin de nasıl açıyorsun kapıları mına koduğum diye ilendim durup dururken. cimer'e şikayet etmeme ramak kalmıştı.
  • tim burton & johnny depp ortakliginin perdeye 4.*****yansimasinda, depp'in oynadigi karakter. bu ikilinin almis basini gitmis sahane ortakliklarina guvenimiz neticesinde pek guzel bir willy wonka bekliyorduk ki sahsim ve pek cok elestirmene gore aradigimizi bulmus vaziyetteyiz. yapimcilar da isin basinda bu ortak fikre katilmis olacaklar ki;tim burton ilk kez bir rol icin birilerini ikna etmek zorunda kalmadigini belirtmis, willy wonka der demez aklina depp'in geldigini soylerken.
    tum bunlarin yani sira;depp'in willy wonka'sini gorur gormez micheal jackson'i akillarina getirmeden duramayanlar da bol(bkz: roger ebert).bunlara borton'un yaniti kabaca soyle; "boyle bir bag kurmam mumkun degil cunku ikisi cok farkli tipler. micheal jackson cocuklari sever, willy wonka ise onlari gormeye bile tahammul edemiyor.bir kere bence sirf bu bile cok buyuk bir fark.her ikisinin de sorunlu tipler oldugu soylenebilir belki ama ne olmus yani,hepimizin sorunlari var."
  • charlie and the chocolate factoryfilminde johnny depp'in marilyn manson'dan ilham alarak canlardıgı cikolata üreticisi.
  • tim burton'un yaratırken marilyn manson'dan ilham aldığı söylentileri dolaşan karakter. kamera arkası görüntülerindeki bir röportajında da johnny depp karakterin michael jackson'a benzetildiğini ama oynarken kesinlikle böyle bir benzerlik yaratmaya çalışmadığını, böyle bir benzetmenin doğru olmadığını söylemişti.
  • uranüs beyazı dişleri var bu adamın. hiç çikolata yememiş...
  • çocukluk aşkım.
  • fabrikasında çalıştırmak üzere oompa loompa'ların anavatanına gidip onlarla fabrikasında çalışmaları için anlaşmıştır. kakao çekirdeğine dayanamayan oompa loompa'lar ise teklifi hemen kabul etmişlerdir.

çikolata şelalelerinin, şekerden çimenlerin, ağaçların yaratıcısı ve tüm bunların arasında olabilme hayallerinin başlıca unsurudur willy wonka.

1971 yılı yapımında gene wilder
    2005 yılı yapımında ise johnny depp

canlandırmıştır bu karakteri.

jpg
  • willy wonka o bi çikolota kralı =)))) "charlienin çikolota fabrikası"
  • willy wonka and the chocolate factory filminde, haliyle, cikolata fabrikasinin sahibi, mor ceketli, tatli dahisi adam...
    (bkz: gene wilder)
hesabın var mı? giriş yap