• ilahi adalet tecelli etseydi sovyet esir kampında sürünerek ölmez serbest bir vatandaş olarak hayata gözlerini yumardı.

bu şekilde ölmeyi hak etmemişti.
  • birinci dünya savaşı'nda yaralanıp demir haç almış, savaş sonrası öğretmenlik yapıp ikinci dünya savaşında yeniden orduya katılmış alman subayı. ikinci dünya savaşı sırasında nazi almanyası işgali altındaki polonya'da görev yapmış ve yüzbaşı rütbesine kadar yükselmiştir. savaş sırasında onlarca polonyalı yahudiye yardım ederek hayatlarını kurtarmıştır. piyanist filmine konu olan wladyslaw szpilman da bunlardan biridir. savaşın son aylarında sovyet rusya'ya esir düşen hosenfeld, yahudiler için tüm yaptıklarına rağmen ruslar tarafından 25 yıllık ağır çalışma cezasına çarptırılmış, stalingrad yakınlarındaki bir kampta 1952 yılında 57 yaşında ölmüştür. piyanist filminde kendisini alman aktör thomas kretschmann canlandırmıştır. israil'de bulunan yahudi soykırımı kurbanlarına adanmış yad vashem anıtında, yahudi soykırımı sırasında yahudilere yardım eden ve yahudi olmayanları belirten 'diğer uluslardan adil kişiler' listesinde wilhelm adalbert hosenfeld'in de ismi vardır.
  • polonya'nın işgali sırasında düzinelerce yahudiye yardım eden alman subayıdır. sovyetlere esir düştükten sonra pek çok yahudi onun lehine tanıklık yapmasına karşın ikinci dünya savaşı sonrasında stalingrad yakınlarında kurulan esir kampında 25 yıllık zorunlu hizmet cezasına çarptırılmıştır.
  • "7 mayıs 1950 yılında varşova gettosundaki görevinden ötürü 25 yıl hapis cezasına çarptırılır. duruşma kararına “işlediği suçlardan ötürü, savunma hakkı yoktur” yazısı eklenmiştir."

bu dünya üzerinde ilahi adalet denilen şeyin niyeyse iyi insanlara işlemediğinin bir başka örneği olan yüzbaşı rütbeli nazi subayı.

ayrıca nazi subayı demişken;

"hosenfeld, 1935 yılında nazi partisine üye olmuş ancak nazi politikalarının gittikçe sertleşmesi sonucu parti ile fikir ayrılığına düşmüş bir subaydır. 2. dünya savaşı sırasında, lehlere karşı sempati beslemiş, hatta lehçe öğrenmeye çalışmış ve kendisi gibi düşünen birkaç arkadaşı ile birlikte, birçok yahudiye yardım etmiştir."

demek ki neymiş, takım tutar gibi parti tutmamak, tuttuğun partinin yanlışlarını görmek gerekirmiş, her vicdanlı insanın yapacağı gibi.
  • ilahi adaletin es geçtiği subay.
  • piyanist filmini yıllar sonra tekrar izleyişimde kötü sonu fena halde mutsuz eden adam.
  • gerçekte de filmdeki kadar karizma olan adam gibi adam diyebileceğimiz adaletsiz dünyanın alman subayı.
  • szpilman'ı kenara bırakıp bakarsak onun dışında da birçok yahudi insana da yardım eden onurlu alman subayı. adam hitler'i şeyine bile takmıyor ve önüne gelenin hayatını kurtarıyor.

savaş sırasında tuttuğu günlüğüne göre hosenfeld, polonya'nın pabiance kasabası yakınlarında bisiklet sürerken genç bir yahudi kadınla karşılaşmış. ona nereye gittiğini sorduğunda hosenfeld'e hamile olduğunu ve kocasının toplama kampında tutuklu olduğunu söylemiş. serbest bırakılması için dilenmek için kampa gidiyormuş.

hosenfeld kocasının adını not edip karısına, "kocanız üç gün içinde tekrar evde olacak" sözü vermiş. adam 3 gün sonra serbest bırakılmış.
    gel gör ki bu adam rus zindanlarında işkence görerek ölüyor. bu dünyada adaletin tecelli etmediğinin küçük bir kanıtı.

kaynak
  • 1952 yılında bir sovyet esir kampı'nda ölen alman yüzbaşı.
hesabın var mı? giriş yap