şükela:  tümü | bugün
 • genelde asemptomatiklerdir. iki gün önce düğünde eğlenen bebeklere,iki gün sonra wilms tümörü tanısı koyulabilir.
  (valla bizim pediatri hocası böle anlattı, hatta çocukların düğünde çekilmiş fotoğraflarını da koymuştu slayta.)
 • böbreğin malign embriyonal tümörüdür. çoğu olguda sporadiktir ancak %1-2 hastada otozomal dominant kalıtılan familyal şekilde gözlenir.
 • nöroblastom'la sürekli karşılaştırılır ve ben de tus ve usmle sınavlarına hazırlananlar açısından güzel bir karşılaştırma vereyim. genel bilinen karşılaştırmaların yanına bunu da eklemenizi öneririm:

  wilms: solunumla hareket etmez, polisitemi yapar, hematüri yapar, en sık akciğere metastaz yapar, prognostik faktörleri; boyut, histoloji ve evredir.

  nöroblastom: pansitopeni yapar, hematüri yapmaz, en az akciğere metastaz yapar en çok kemik iliğine. prognostik faktörleri; schwanian stroma, grade, büyük nükleolus, mitoz-karyoreksis indeksidir.
 • böbreğin çocukluk çağı en sık görülen tümörüdür. bütün çocukluk çağı kanserlerinde ise altıncı sırada yer alır sıklık bakımından.

  prognoz bi hastalığın seyrini ifade eder ve eğer nefroblastoma yakalanan çocuk 2 yaşının altında ise bu iyi bir prognozdur. böbrek kapsülüne invaze -yerleşen- olanlar ise kötü prognoz işaretçisidir.
  tedavide cerrahi ve radyoterapi, kemoterapi kullanılır. sağ kalım yüksektir.
 • doğumsal, yüksek derecede kötü huylu böbrek tümörüdür.wilm’s tümöründe en sık karşılaşılan klinik belirti büyüklüğü farklı olabilen karın içi kitledir.kc büyümüş ve nodüllü olarak ele gelebilir.vakaların yaklaşık %30 ‘unda hipertansiyon görülür.bunun dışındaki belirtileri ise yüksek ateş, ağrı ve iştahsızlıktır.
 • orta hattı geçmez, ki ve sss met. sevmez, ac coin lx, 11p13 del wagr wt-1gen, 11p15 del bws wt-2 gen, denys wt-1 gen, trifazik histo, pns sever, familyal aniridi ilişkili, ras artar-ht, epo artar- sitemi, hiperca(belki de d vit sebebi), gk artar-cushingoid, vci sendromu yapabilir vs vs.