şükela:  tümü | bugün
 • hollanda'da yaşıyor, 'buz adam' olarak anılıyor. buzun altında yüzebiliyor ve buz dolu bir varilin içinde saatlerce kalabiliyor. mt blanc dağına bile çok kısa bir sürede tırmanan 48 yaşındaki wim hof, bu konuda dünya rekoruna imza attı.

  http://www.youtube.com/watch?v=madodvtkees
 • fact or faked* serisinde de incelenen 'the ice man'. real superhumans gibi programlarda pek çok defa kullanılan, genetik mühendislerinin iştahını kabartan real life superhuman.

  http://www.youtube.com/watch?v=zz2h0dohsks
 • 1959 doğumlu. everest dağına şortla çıkmayı deneyip başaramamış. eleman hipotalamusta* bulunan vücut sıcaklığını bizden bağımsız olarak kontrol eden bir yeri, kendi kontrol etmeyi öğrenmiş. vücut ısısını bir yere kadar kendi kontrol ediyor yani. belli bir derece/süre'den sonra kontrol filan hak getire tabi. "acı yok üşümek yok" diyerek yıllarca meditasyon filan yapmış. soğuk özneli antremanlar yapmış bir nebze başarılı olmuş.

  eleman esasında belgeselcilerin deneme tahtası. alıyorlar "wim buzlu suya gir, wim dağ tepe çık, oha wim süpersin lan" diyorlar. wim'in vücudunun değerlerini alıyorlar. düz insanla* karşılaştırıp "şöyle olur, böyle olur" diyorlar. yoksa kimse yapamıyor değil. kutupta 19 dakika yüzenler var. misal sibirya'da bebekleri sokuyorlar buzlu suya. ortodokslar her sene yapıyor.

  vücut, ne kadar meditasyon yaparsan yap, hipotalamustaki o ince noktayı ne kadar kontrol edersen et eninde sonunda ısısını kaybeder. eninde sonunda hipotermiye girersin. wim sadece bu süreyi geciktiriyor. bunun için eğitmiş kendini. buz adam, ice man filan gibi gereksiz ünvanlar vermişler adama, o da sağolsun gereğini yapıyor. düz kare vücuduyla "buraların kralı benim" pozları veriyor. bir anlamda pr yapıyor*. soğuk, ice man filan demişken inuitlere ayıp, adamlar buzda yaşıyor.
 • bahsettiği nefes tekniği aslında yeni bir şey değil ve dalış yapanlar tarafından sıkça kullanılır.
  (bkz: hyperventilation)
 • elliott hulse ile yaptıkları video'da yine şaheser ortaya çıkaran, bir gün mutlaka tanışmak istediğim insan üstü varlık.

  https://www.youtube.com/watch?v=uzoasucujoy