şükela:  tümü | bugün
 • hollanda'da yaşıyor, 'buz adam' olarak anılıyor. buzun altında yüzebiliyor ve buz dolu bir varilin içinde saatlerce kalabiliyor. mt blanc dağına bile çok kısa bir sürede tırmanan 48 yaşındaki wim hof, bu konuda dünya rekoruna imza attı.

  http://www.youtube.com/watch?v=madodvtkees
 • fact or faked* serisinde de incelenen 'the ice man'. real superhumans gibi programlarda pek çok defa kullanılan, genetik mühendislerinin iştahını kabartan real life superhuman.

  http://www.youtube.com/watch?v=zz2h0dohsks
 • 1959 doğumlu. everest dağına şortla çıkmayı deneyip başaramamış. eleman hipotalamusta* bulunan vücut sıcaklığını bizden bağımsız olarak kontrol eden bir yeri, kendi kontrol etmeyi öğrenmiş. vücut ısısını bir yere kadar kendi kontrol ediyor yani. belli bir derece/süre'den sonra kontrol filan hak getire tabi. "acı yok üşümek yok" diyerek yıllarca meditasyon filan yapmış. soğuk özneli antremanlar yapmış bir nebze başarılı olmuş.

  eleman esasında belgeselcilerin deneme tahtası. alıyorlar "wim buzlu suya gir, wim dağ tepe çık, oha wim süpersin lan" diyorlar. wim'in vücudunun değerlerini alıyorlar. düz insanla* karşılaştırıp "şöyle olur, böyle olur" diyorlar. yoksa kimse yapamıyor değil. kutupta 19 dakika yüzenler var. misal sibirya'da bebekleri sokuyorlar buzlu suya. ortodokslar her sene yapıyor.

  vücut, ne kadar meditasyon yaparsan yap, hipotalamustaki o ince noktayı ne kadar kontrol edersen et eninde sonunda ısısını kaybeder. eninde sonunda hipotermiye girersin. wim sadece bu süreyi geciktiriyor. bunun için eğitmiş kendini. buz adam, ice man filan gibi gereksiz ünvanlar vermişler adama, o da sağolsun gereğini yapıyor. düz kare vücuduyla "buraların kralı benim" pozları veriyor. bir anlamda pr yapıyor*. soğuk, ice man filan demişken inuitlere ayıp, adamlar buzda yaşıyor.
 • eşini intihar nedeniyle kaybettikten sonra şu an girdiği yola girmiş adam.

  kendisinin en sevdiğim yönü, kesinlikle kendisini üstün bir insanmış gibi göstermemesi. aksine, sıklıkla, bu yaptığımı herkes yapabilir diyip duruyor. adamın tek farkı, önerdiği nefes sistemini senelerdir yapıyor olması.

  bu açıdan kendisinin pr kastığını düşünmüyorum. zaten adam huzurlu mu? mutlu mu? ona bakmak lazım. bu arada bu mevzunun yaygınlaşmasını sağlayanlardan biri de yine kendisi değil, oğludur.

  ek olarak, 30 kere nefes al ver ve sonra nefesini tut mevzusunda da gözle görülür artışa gidiliyor. elbette kendi icadı değil, ancak bunu uygulamış ve bir yerlere varmış. çok büyük bir ihtimalle, bu kadar uzun süre herhangi bir nefes meditasyonu yapan herkes belirli şeylerin farkına varıp, aşmış olacaktır.

  bunun yanında; kendisi gerçekten anlattığı gibi "bilimselliğin" içinde. belirli üniversiteler bu adamla araştırmalar yapıyorlar, birden fazla da araştırma var. geyik değil ciddi. örneğin bu abinin kanına mikrop veriyorlar ve kanın mikrobu yendiğini falan görüyorlar, aynı şey kendi öğrencilerinde de gerçekleşiyor. yanılmıyorsam hepsinde.

  ayrıca; burundan nefes almanın gereksiz olduğunu ve nereden alırsan al düsturunda olduğunu da belirtelim. ancak burada dikkatten kaçan bir şey var. bu adamın olayı, adrenalin salgılamak. burundan nefes alanlar ise sakinlik için alıyorlar ki bunlar 2 farklı mevzu.
 • kendisinin nefes egzersizini açıkladıktan sonra uygulama sonucunu söyleyecegim.

  derin nefes alıyorsunuz, sonra da nefes veriyorsunuz (zorlamadan)
  bunu 30 kere yapıyorsunuz ve 30. nefesi verip kronometreyi çalıştırıyorsunuz. nefesinizi tutabildiğiniz kadar tutun. bu 1 cycle.

  3 cycle yaptım, nefes tutuş sürelerim:
  1:15
  1:47
  2:08
 • bahsettiği nefes tekniği aslında yeni bir şey değil ve dalış yapanlar tarafından sıkça kullanılır.
  (bkz: hyperventilation)
 • elliott hulse ile yaptıkları video'da yine şaheser ortaya çıkaran, bir gün mutlaka tanışmak istediğim insan üstü varlık.

  https://www.youtube.com/watch?v=uzoasucujoy
 • (bkz: soğuk duş)