• kevin andersona açık mektup:

bak koçum, sen sabah akşam didiniyorsun. beslenmene, uykuna dikkat ediyorsun. profesyonel bir sporcusun. en büyük hedefin grand slam almak. ama sırf federer, nadal, djokovic hayranları üzülmesin diye bir ömürlük emeğini, çalışmanı kenara atıp maçları bilerek kaybetmen gerekir. yoksa gelip burada ağlarlar. senin hayatın, ailene ve ülkene yaşatacağın gurur önemsiz onlar için. 18-19 tane grand slam kazanıp çoktan efsane olmuş ve 1-2 seneye emekli olacak birinin en fazla 2 saat konuşulacak yeni bir grand slam kupası senin bir ömürlük mutluluğundan daha önemli. ha bir de orospu çocuğusun. sus konuşma. bir de cevap veriyor it..
  • rüzgar gibi geçen, yer yer fırtınaya dönen bir haftayı geride bıraktık. kelimenin tam anlamıyla bir seribaşı kıyımı yaşandı ilk haftada. wimbledon'da ilk hafta yaşanan sürprizlere alışıktık ancak bu yıl sanki bir başka seviyeye ulaştı olaylar. geçmiş yıllara bir bakayım dedim ancak daha ilk anda altından kalması zor bir iş olduğunu anlayıp vazgeçtim. sel gitti kum kaldı. hem sele ve etkilerine hem de kalan kuma bir bakayım dedim elimden geldiğince. bunu da çeşitli başlıklar halinde yapayım ki hem bana yazması kolay olsun hem de size okuması.

-- seribaşı kıyımı --

tek erkeklerde son 16'ya kalan isimler arasında seribaşı olmayan 6 isim var.

eşleşmeler şöyle:

(1) federer (zor kurası kolaya, kışı yaza döndü deyim yerindeyse. yolundaki zorlu isimler birer birer elendiler ki bunların en önemlisi cilic oldu tabii. zaten favoriydi ancak finale neredeyse elini kolunu sallayaracak gidecek ve alt taraftan kim gelirse gelsin fed karşısında işi çok zor olacak. 21. slami hayırlı olsun kutlamalarına başlayanlar var... cilic'in elenmesi sonrası yazdığım eseri sizlerle buluşturmaktan onur duyarım...)
    (22) mannarino (iki kez 4. tur gördüğü turnuvada bu başarıyı tekrarladı. görece kolay rakiplerle oynadı ancak ilk turda coric'i 3 sette geçen medvedev'i 5 setlik mücadelenin sonucunda elemesi etkileyiciydi. ancak federer ile merkez kortta oynayacak ve bu da turnuvanın ona, bu da turnuvanın ona ayrılırken hediyesi olsun... bu arada tatlı bir insan olduğunu da not düşeyim)

monfils (wimbledon'da ilk kez 2005'te katılan ve hiç 4. tur görmeyen monfils kariyerinde bir ilki başardı ve turnuvada 2. haftayı gördü. hem de ilk turda no 23 gasquet'i, 3. turda da no 11 ve geçen yılın yarı finalisti querrey'i yenerek. iki çimciyi yenmek özgüvenini parlatmıştır illaki ancak anderson karşısında şansı daha az olan isim. onu geçerse büyük iş olur)
    (8) anderson (burada daha önce hiç çeyrek görmeyen bir isim de anderson. oldukça garip doğrusu. seppi ve koşrayber gibi iki iyi çim oyuncusunu yendi. çeyrek için şanslı isim)

mcdonald (23 yaşında, çelıncırcı ve ilk kez katıldığı wimbledon'da 4. tur gördü. 2. turda setlerde 1-2 gerideydi jarry karşısında. oradan kazandı. bir önceki turda da cilic'i eleyen pella'yı rahat geçti. mucize olmazsa hikayesi burada bitecek. biraz daha bilgi lazımsa buyrun şurada da bir analiz var jarry maçına dair. link)
    (13) raonic (federer'in final yolundaki en önemli rakip. varın gerisini siz düşünün :) 2016 finalisti, geçen yılın çeyrek finalisti. broady, novak (cokoviç olan değil) ve millman gibi servisçileri yendi. çeyrek için favori)

(9) isner (garip bir biçimde wimbledon'da yüzü gülmemiş isner'in. ne acayip cidden. tarihin en uzun slam maçının kazananı ve o burada gerçekleşmişti ancak 3. turdan ötesini göremedi. bu kariyerinin ilk wimbledon 4. turu... henüz yanlış hatırlamıyorsam servis kırdırmadı. kurasının da yardımı oldu tabii bunda zira çok da önemli isimlerle oynamadı)
    (31) tsıtsıpas (düşe kalka ve çok terleyerek geldi buraya. öyle ya da böyle kariyerinin ilk slam 4. turuna yükseldi genç yunan. turnuvada karşılaşacağı ilk ciddi rakip isner olacak. şansı abd'liye göre az. ancak enerjisi ile hantal isner'i zorlayacağını düşünüyorum. kazanır mı? şu ortamda olmaz diyemem)

haçanov (geçen yıl ilk kez katıldığı turnuvada 3. tur görmüştü. bu yıl o derecesini geliştirdi ve 4. tura yükseldi. ilk turda 4, son iki turda da 5 setlik maçlar oynadı. tiafoe önünde setlerde 0-2 gerideydi. yoruldu ve 4. turda rakibi djokovic. çok da umutlu bir manzara görünmüyor ufukta rus için)
    (12) cokoviç (sakatlık sonrası en iyi performansını gösteriyor. ancak 3. turdaki edmund dışında ciddi bir rakiple oynamadı ki britanyalı karşısında da ilk seti kaybetti. ancak yine de çeyrek ve hatta yarı final görecek gibi duruyor. dünkü maç çok gergindi. kalabalık edmund'u desteklerken cılkını çıkardı, hakemin hatalı kararı vs derken gerildi de gerildi. o kadar ki maç bittiğinde o alışık olduğumuz kükremesiyle noktayı koydu)

(24) nişikori (o da sakatlıktan döndüğünden beri en iyi turnuvasını geçiriyor diyebiliriz. en kötü karnesi olan slamde bunu yapabiliyor oluşu etkileyici. bu yıl beklentilerin yüksek olduğu kyrgios'u rahat geçerek şaşırttı. önceki üç maçlarını da kazanmıştı ancak çimde kyrgios'u böyle yenmesi etkileyici cidden. ondan önce bir diğer belalı isim tomic'i malup etti. oyununu çime iyi uyarladığı çok belli bu yıl. ana tablonun alt kısmı ne yazık ki yukarıya göre oldukça zorlu. 4. turu geçerse çeyrekte olası djokovic eşleşmesinde neler yapacağını merakla bekliyorum. ama önce zorlu gulbis maçını haleltmesi lazım. gulbis de dengesiz olduğu için bu japon'un şansına tabii. yalnız onu da yenerse arka arkaya üç denyoyu yenmiş olacak ki misler gibi istatistik olur :)
    gulbis (bunun burada ne işi var ya???!!! hahahaha ay gulbis işte ya, karabatak... yine geldi, eleme oynadı, ana tabloya kaldı ve bir baktık ki 4. turda. turnuvadaki en derecesini bu yıl elde etmesi, hem de tenisten bu kadar uzak ve alakasız kaldıktan sonra bunu başarması acayip. zverev'i iki günde biten maçta, final setinde oyun dahi vermeden elemesi çok acayip. ana tablodaki üç maçının da üç sette bitmesi da ayrıca acayip... nişikori'yi yenebilir mi? evet. peki gulbis'e bel bağlanır mı? ben yapmam... şu da şurada dursun)

(5) del potro (paire ve lopez gibi tehlike yaratacak iki ismi de rahat geçti. servisleri çok iyi, forehand'i çok iyi, backhand'i bile iyi şu ana kadar maşallah. şimdi 5 setlerin oyuncusu simon var önünde. onu da geçer gibi geliyor. şu ana kadar işler delpo için yolunda gidiyor. olası nadal çeyrek eşleşmesi iki isim için de kritik... gerçekleşirse yine karın ağrılı yine gergin yine sonunda üzülmekle sevinmek arasında kalacağım bir maç olacak. bu olası maçı izlersek bu kez roladn garros'nun aksine delpo favori olur)
    simon (biraz kurasının da yardımıyla buraya geldi. yoksa kötü bir sezon geçiriyor ve hiç tahmin edilebilir biri değildi. ama işte simon böyle bir isim. belli olmuyor nerede ne yapacağı onun da. delpo en ciddi rakibi olacak turnuvada. çimde iyi oynayan ebden'i yenmiş olması özgüvene katkı sunmuştur illaki. delpo'yu koşturmayı başarabilirse maç için şansı var. çimde oynadıkları üç maçı da delp kazandığı için ibre arjantinliden yana ancak yine de bir simon şerhi koyayım buraya...)

vesely (bir kura şanslısı daha... daha önce 2. turdan ötesini göremediği turnuvada toprakçılara denk geldi ve hem diego'yu hem de fognini'yi geçerek nadal'a rakip oldu. solak, servisçi ve söz konusu nadal olunca tehlikeli. maçı kazanabilir mi emin değilim ama set alma olasılığı var)
    (2) nadal (şu ana kadar iyi gidiyor maşallah nazar değmesin. ama kurası da biraz yardımcı oldu ona tabii. çok tehlikeli servisçilerle filan karşılaşmadı ilk hafta. son 7 yılda buradaki karnesi malum. solak bir servisçiyle oynayacak ve sıkıntı yaşaması muhtemel gibi duruyor. ancak hava koşulları şu ana kadar yanındaydı. böyle devam eder, imparatorluğun güneşi batmazsa bu lehine işleyecektir. çok fazla konuşup nazar etmeyeyim ama 3. tur maçındaki o tweener neydi birader!!! hey maşallah)

tek kadınlarda ise manzara daha da acayip.

hsieh (kariyerinin 3. slam 4. turu. bir önceki turda no 1 halep'i maç puanı kurtararak yendi)
    cibulkova (serena'nın seribaşı olmasıyla 32 numarayı kaybetti, buna sinirlendi filan. o sinirle sanırım kötü giden sezonun en iyi derecesini elde etti)

(12) ostapenko (son şampiyon olarak çıktığı roland garros'ya ilk turda veda etmişti. geçen yıl çeyrek gördüğü wimbledon'da aynı başarıya bir maç uzakta)
    sasnoviç (24 yaşındaki tenisçinin ilk slam 4. turu)

van uytvanck (son şampiyon muguruza'yı ve no 28 kontaveit'i yendi. roland garros 2015'teki çeyrek finalinden sonraki en büyük slam başarısı. ülkesinin milli takımı dünya kupası'nda yarı finale yükseldikten sonra o da 4. tura yükseldi. belçika için şu sıralar işler iyi gidiyor. ayrıca kendisi yakınlarda lezbiyen olarak açılmış, bilmiyordum. sevgilisiyle kutluyor galibiyetleri. çok tatlılar. cesareti aklışlık!)
    (14) kasatkina (turnuvaya katıldığı ilk yıl 3. tur oynayan rus tenisçi, ikinci katılımında 4. turu gördü. herkesin burada başarılı bir derece elde edeceğinden emin olduğu, bu sezon çimde turnuva kazanan barty'yi eledi)

(11) kerber (2016 finalisti, serena ve ostapenko ile birlikte son 16'daki üç slam şampiyonundan biri. osaka'yı rahat geçerken, geçen yılın gençler şampiyonu liu karşısında ilk seti kaybetti)
    bencic (sakatlıktan döndüğünden beri aldığı en iyi slam derecesi. 2015'te burada yine 4. tur görmüştü. no 6 garcia, riske -ilk seti kaybettikten sonra harika bir tiebreak oynayıp sonrasında maçı kazandı- ve no 28 navarro'yu yendi)

(7) pliskova (daha önce burada 2. turun ötesini görememişti. bu yıl ana tabloda kalan ilk 10'daki tek isim)
    (20) bertens (toprakçı ve wimbledon'da daha önceki en büyük başarısı 3. tur. bu yıl son finalist venus'ü epik bir maçla geçti)

(13) goerges (güçlü servisleriyle çim için ideal bir oyuncu olmasına rağmen son beş yılda burada maç dahi kazanamadı. üst üste beş yıl ilk turda elendikten sonra bu yıl son 16'da. görece kolay rakiplerle oynaması da yardım etti buraya gelmesine)
    vekic (çimde hep iyi oynayan ancak wimbledon'da bir türlü yüzü gülmeyen vekic nihayet şeytanın bacağını kırdı ve 2. turun ötesini gördü. bu yıl kariyerinin en iyi wimbledon derecesini elde etti. ilerlemesi de muhtemel. ilk turda no 4 stephens'e göz açtırmadı)

(25) serena (sıralaması yetmemesine karşın hamilelik ve wimbledon başarıları dikkate alınarak seribaşı yapıldı. tartışma sürerken herkes bunun hakkını verecek mi diye soruyordu. ilk maçında zorlandı ancak daha sonra bir şekilde ritmini buldu. son iki maçında da çok iyi servisler atıp kritik puanları iyi oynayarak -kiki maçına dair şunları dikkat çekici örneğin- 4. tura yükseldi. önemli isimlerin birer birer elenmesiyle şampiyonluk iddiası da gündeme geldi. özgüveni her maçta yükseliyor ki böyle bir serena wimbledon'da her zaman tehlikelidir)
    rodina (son 16'daki sürpriz isimlerden biri de rodina. ilk kez katıldığı 2008'de 3. tur oynamış, sonrasında 2. turun ötesini görememişti. dünya 120 numarası elemeler de dahil olmak üzere tolam 6 maç oynadı, 3. turda no 10 keys'i mağlup etti. ana tabloda oynadığı üç maç da üç sette bitti. ilk iki maçı geriden gelerek kazandı)

giorgi (her slam'de patlama yapması beklenen ama bir türlü bunu başaramayan italyan, iyi bir çimci olmasına rağmen burada muvaffak olamamıştı. 2012'deki 4. tur başarısını tekrarladı ve ilerlemesi de olası. ilk turda no 21 sevastova'yı yendi; üç maçın ikisi 3 sette bitti)
    makarova (turun bir türlü olduramayan isimlerinden biri makarova. üç slam yarı finali var ancak hepsi sert kortta. buradaki en iyi derecesi 2014'teki çeyrek. ancak wimbledon pek istediği sonuçları aldığı yer değil. o da üç tane 3 setlik maç yaptı. wozniacki, safarova ve martic'i yendi)

turnuvayla ilgili iki ilginç detay var. onlardan da bahsetmek istiyorum biraz.

ilki wimbledon öncesindeki çim turnuvalarının manasızlığı. zira bu yıl wimbledon öncesi çim turnuvası kazanan isimlerin federer hariç hiçbiri 2. haftayı göremedi. toprak sezonunda rg'den önceki turnuvalar az çok fransa açık'ın nasıl geçeceğine dair fikir verirken, wimbledon öncesindeki turnuvalarda alınan sonuçlar genelde daha ilk haftada tuzla buz oluyorlar.

bu yıl çimde turnuva kazanan isimler şunlar:

krunic - elendi
    kvitova - elendi
    maria - elendi
    wozniacki - elendi
    barty - elendi

gasquet - elendi
    cilic - elendi
    coric - elendi
    dzumhur - elendi
    m. zverev - elendi
    federer (2. hafta gören tek isim)

öte yandan wimbledon'ın oynandığı hava koşullarına (normal koşullardan, yani yağmur, kapalı hava vs. bu yıl güneş tepede maşallah ama britanya bu değil!!!111) en uzak turnuva olan antanya'da yarı final gören üç isim şu an turnuvaya devam ediyor. bu da diğer ilginç nokta idi. küresel ısınmanın hayatın her alanını etkilemesi olarak da okuyabiliriz bunu tabii.

wimbledon öncesi çim turnuvalarının yarı finalistleri ve slamdeki durumları tablosu için bakınız.

bu arada mert ertunga bu yıl wimbledon'da çok güzel işlere imza atıyor, geçmiş yıllara göre daha fazla yazı yazıyor. okumak isterseniz diye şuraya bırakayın sayfasını.

tenisnot hesabı da turnuvayla ilgili ilginç bilgileri, maçlara dair ayrıntıları geçiyor. takip edin derim.

turnuvanın sosyal medya hesapları/ekibi çok iyi çalışıyor. slamler içinde açık ara birinciler. takip edin, pişman olmazsınız. twitter

ilk haftanın güzel maçlarını ve puanlarını da derleyeyim dedim ama cık, yoruldum. hiç dermanım yok buna. bu kadarıyla idare ediverin artık.

turnuva hakkında sohbet etmek, fikir alış verişinde bulunmak isteyenleri twitter'a beklerim.

herkese iyi seyirler...
  • dün kuralar çekildi ve artık farazi değil, net bilgilerle konuşabilecek durumdayız. ilginç bir kura olduğunu söylemek lazım.

tek erkeklerle başlayayım.

dünya 2 numarası federer wimbledon'ın kendine has seribaşı sisteminde 1 numara olarak mücadele edecek. nedir bu sistem? wimbledon, erkeklerde tenisçilerin çimdeki başarılarını/istatistiklerini baz alarak seribaşlarını belirliyor. bu nedenle son şampiyon ve aktif oyuncuların içinde çimde en iyi istatistiklere sahip federer no 1 olarak açıklandı. geçen yılın finalisti, bu yılın queen's şampiyonu dünya 5 numarası cilic de no 3 oldu. zverev 4, delpo da 5'e düştüler.

isviçrelinin kurasının kolay mı zor mu olduğu konusunda biraz kafam karışık doğrusu. onun servisçilere karşı istatistiklerini düşününce kağıt üstünde en azından yarı finale kadar zorlansa da hepsini geçer gibi geliyor. onun çeyreğinde oynaması muhtemel isimler şöyle:

r1: lajovic
    r2: lacko
    r3: leo mayer
    r4: coric
    qf: anderson/querrey
    sf: cilic/dimitrov
    f: djokovic/nadal/zverev/del potro

her ne kadar halle finalinde coric'e yenilmiş olsa da arka arkaya iki turnuvada coric'e kaybedeceğini sanmıyorum federer'in. ancak o maç eğer beklediğinden fazla sürer, örneğin 5 sete giderse, sonrası federer için biraz sıkıntılı olmaya başlayabilir. zira anderson (2015'te burada djokovic'e 5 sette kaybetmiş ama çok iyi oynamıştı) veya querrey (2016'da djokovic'i 3. turda elemişti ve geçen yıl burada yarı final oynadı) çimde tehlike yaratabilecek isimler.

federer'in querrey'e karşı karnesi 3-0. abd'li set dahi alamamış ve son maç 2015'te wimbledon'da oynanmış.

anderson'a karşı da üstün: 4-0... çimde hiç maç yapmadılar ve güney afrikalı set dahi alamadı.

bu psikolojik etkenleri düşününce federer kazanır demek kolay. onun final yolundaki en zorlu rakibi cilic. turnuva boyunca hırvat'ın erken elenmesi için totem filan yapar kanımca. zira, cilic üst üste iki slam finali kaybettiği federer'e karşı bilenmiştir diye düşünüyorum ve queen's'te oldukça etkileyici bir performansla şampiyon oldu. finalde djokovic karşısında geriye düştü ancak, o maçı çevirerek özgüvenini parlattı. gerçekleşirse federer-cilic maçı turnuvanın kaderini belirleyecektir gibi geliyor bana.

isviçrelinin 2013'te bu turnuvada yenildiği stakhovsky, karlovic gibi isimler de bu çeyrekteler. bir şey yaparlar mı sanmıyorum ama baş ağrıtabilirler. geçen yıl nadal'ı epik bir maç sonunda eleyen muller, çimde iyi oynayan ve federer'i bir kerecik de olsa yenmeyi başarmış seppi de yine buradalar.

turnuvada 9. şampiyonluğunu arayan federer'den sonra bana göre en büyük favori de zaten cilic. geçen yılki acıklı finalden sonra, burada başka bir motivasyonla oynayacaktır. queen's'de devşirdiği özgüveni de yanında getiriyor. çimde neler yapabildiğini ve yapabileceğini biliyoruz. tek sorunu önemli anlarda yaşadığı kırılmalar. federer'i yenmesi halinde finalde kimle karşılaşırsa karşılaşsın turnuvayı kazanma şansı daha çok olan isim o.

cilic'in ilk 3 turda işi kağıt üstünde kolay görünüyor. 4. turdan sonra ciddi isimler bekliyor: pouille ve raonic'ten biri (kuvvetle muhtemel raonic) 4. turda; dimitrov da çeyrekte olası rakipler.

kanadalıya karşı 2-1, fransıza karşı da 1-0 önde. bulgar'a karşı karnesi de 3-1...

bu üç isimden onu çimde en çok zorlaması muhtemeli raonic tabii ki. ama zor olsa da geçecektir. yarıda işte yukarıda da dediğim gibi federer olacak gibi görünüyor.

isner, çimde fena oynamayan kudla (ilk turda pouille'i eleyebilir), çok beklentim olmasa da tsitsipas buradaki dikkat çekici isimler.

dimitrov'dan da pek fazla beklentim yok (çimde nasıl oluyor da bir türlü başarılı olamıyor sorum hala baki) ama çeyrek görmemesi için hiçbir neden yok. ilk turda stan'i çekti ama stan bildiğimiz stan değil. o nedenle rahat kazanmazsa ayıp o maçı.

zverev de biraz zorlu kura çekti diyebiliriz. özellikle de slam performansı düşünülünce burada yine erken bir veda söz konusu olabilir.

thiem'le yine aynı çeyreğe düştüler ancak avusturyalı çimde bir tehlike değil. ancak, çimde form tutan djokovic (queen's'te final oynadı, kupanın ucundan da tutmuştu ama cilic'e kaybetti), beklentim çok olmasa da gulbis (tersi kötü malum), edmund, haase gibi çimde ters gelebilecek isimler var. ancak djokovic'le birlikte yine de buranın favorisi. favori derken finale yürür demiyorum tabii. 2. slam çeyreğini görmesi olası diyorum. zverev ve slam deyince, beklentileri törpülemek lazım malum :)

alman'ın çeyreğinin kaderini belirleyecek isimse kyrgios! ilk turda istomin'i çekti ancak geçer diyorum. avustralyalının ne yapacağına göre değişecek burada işler. zira şu an çimde iyi oynuyor ve zverev'den daha fazla favori olmalı normal şartlarda. ancak işte sağı solu belli olmuyor beyefendinin. kaçanov'dan bahsetmek gerekir mi pek emin değilim. birkaç maç kazanınca ciddiye alırım sanırım. şimdi değil.

bu arada djokovic'in de final yolunu şuraya ekleyeyim:

r1-sandgren
    r2-zeballos/andreozzi
    r3-edmund
    r4-thiem/khachanov
    qf-zverev/kyrgios
    sf-nadal/del potro
    f-federer/cilic

ve geldik herkesin en merakla beklediği isme: nadal!

2011 finalinden sonra wimbledon'la arasına kara kedi giren rafa, geçen yılki 4. tur dışında turnuvadan hep erken elendi. her elenmesi şok olarak karşılandı. herkes şaşırmaya devam etti.

2012'de rosol'a (o maçın ardından rosol sözlük'te geleceğin 1 numarası ilan edilmişti. şu an 32 yaşında ve dünya 263 numarası. öngörü gibi öngörü!!!)

2013'te ilk turda darcis'e kaybetti 3 sette. 2014'te kyrgios'a (4. tur), 2015'te 2. turda brown'a yenildi. 2016'da katılamadığı turnuvaya geçen yıl geri döndü ancak 4. turda muller'e o efsane maçla yenildi.

bu serüvenin en belirgin özelliği nadal'ın sürkeli yenilmesi ve çeyrek finali görememesi. gördüğünüz gibi çok zeki ve acayip bir tespit yaptım. alkışlar bana!

daha büyük mevzu ise (büyük oyun is coming!!!) nadal'ı wimbledon'da yenen hiçbir ismin turnuvada daha sonra yüzünün gülmemesi. kim nadal'ı yendiyse istisnasız bir biçimde bir sonraki turda kaybetti!!! bu nedenle nadal'ın çeyreğindeki isimleri uyarıyorum: aklınız varsa nadal'ı yenmeyin! skahskasjdhsfksjhfksdjfhd

gelelim bu seneki kuraya. final yolu (nadal söz konusu olunca çok iddialı bir hedef oluyor tabii bu da usuldendir yazalım) şöyle:

r1: sela
    r2: kukushkin/pospisil
    r3: cecchinato
    r4: schwartzman
    qf: del potro/goffin
    sf: thiem/djokovic/zverev
    f: federer

2012'den beri nadal'ı erken turlarda yenen isimlerin (muller ve brown hariç) bir diğer ortak özelliği daha önce hiç karşılaşmamış olmalarıydı. oyunlarını bilmediği, daha önce karşılaşmadığı isimlere yenildi. muller ve brown ise çimde iki kez yenildiği isimler. bu ikilinin neredeyse çim dışında tenis oynamadıkları gerçeği de cepte (ilk argümanım çökmesin diye biraz kasıyorum şu an idare edin).

bunu dikkate alınca bu yılki çeyrek öncesi rakipleriyle çekinato hariç daha önce karşılaşmış:

-- sela 2-0
    -- kukuş 3-0 (2014 wimbledon'da kukuş ilk seti tiebreakle almış, sonraki üç set 6-1 bitmişti)
    -- diego 6-0 (nadal'dan bu yılki rg'de set alan tek isim olarak tarihe geçti arjan :)

çekinato da çimde karnesi iyi olmayan biri. ancak, şu dörtlüde en kapalı kutu o. djokovic'i rg'de elemesi, thiem'i zorlaması filan daha hafızalarda. bu sezon çimde de maç kazandı, eastbourne'de yarı final oynadı... nadal'ı zorlayabilir mi bir soru işareti. söz konusu çim ve nadal olunca olmayacak iş değil. eğer çekinato bir sürpriz yapmazsa çeyrekte delpo olası. ancak arjantinlinin yolu pek kolay gözükmüyor:

ilk turda gojowczyk, 2. turda olası lopez (çimci), 3. turda paire (ilk turda murray'i çekti ama yenecektir. sağı solu belli olmayan biri ve federer'i halle'de çok zorladı bu sene), chardy (bu sezon çimdeki en başarılı isimlerden biri)ya da shapo'dan (sürpriz yumurta) biri, 4. turda da goffin ile oynaması muhtemel. bu maçların bir ya da ikisi uzarsa, delpo-nadal çeyrek maçı nadal lehine dönebilir. malum yorgunluk ve delpo iki düşman kardeş.

ha bi de abi zverev var bu çeyrekte ama onu da 2 kez yendi. bir de alman bugün final maçına çıkacak filan. yorgunluk faktörüyle gelecek wimbledon'a. sanmıyorum ki bir tehlike olsun.

yani demem o ki, nadal, geçmiş yıllara göre çok daha kolay bir kura çekti. artık burada da erken elenirse wimbledon'ı pas geçmeyi düşünsün, bizi de kurtarsın bu ızdıraptan por favor!

ilginç bir kura oldu demiştim (bkz: tanımın girişi, 2. cümle). daha ilk turdan keyif verici eşleşmeler izleyeceğiz. mesela;

medvedev-coric
    querrey-thompson
    monfils-gasquet
    pouille-kudla
    broady-raonic
    bedene-norrie
    jaziri-donaldson
    wawrinka-dimitrov
    thiem-baghdatis
    benneteau-fucsovıcs
    tiafoe-verdasco
    edmund-bolt
    sandgren-djokovic (vur ağzına ağzına şu nazinin novak!!!)
    kyrgios-istomin
    paire-murray
    chardy-shapo
    ebden-goffin
    çekinato-de minaur

kısa bir molanın ardından tek kadınlar ana tablosuna bakacağım. ayrıca turnuva boyunca twitter'da laflamak isterseniz, şuraya beklerim.

türkiye'de eurosport 2'den yayınlanacağını da belirteyim maçların. eurosport 1'e boşuna bakmayın. kanalın doğu avrupa'daki ülkeler ve yayıncılarla yaptığı anlaşma gereği maçlar sadece e2'de...

şimdiden herkese iyi seyirler...
  • eylül'de doğum yapan ve daha tenise döneli şunun şurasında 3-4 ay olan, neredeyse 37 yaşına girmiş serena'nın hala milleti tokat manyağı yaptığı turnuva. kadınlar turu komedi resmen...
  • petra kvitova gibi bir seribaşının ilk turda aliaksandra sasnovich'e 6-4 4-6 ve son sette bagel yiyerek 2-1 elendiği turnuvadır. allah seni ne yapmasın kvitova. yazık günah ya. sen onca çim turnuvası kazan belki de en formda isim olarak şu turnuvaya gel, ilk turda çim fakiri olan bir kadına yenil. ne diyeyim. yazık.
  • geldik tek kadınlar ana tablosuna. öncesinde, eğer yukarıdaki tek erkekler ana tablosuyla ilgili yazdıklarımı okumadıysanız sizi önce bir oraya alayım. orası şurası.

kadınlar kurası malumunuz daha çekilmeden sansasyon yarattı. zira, serena seribaşı olacak mı/olmalı mı tartışması öncesinde biraz su götürdü. tartışma serena'nın 25 numaralı seribaşı olarak açıklanmasıyla daha da alevlendi. cibulkova ve birçok erkek durumdan memnun değil. uzun uzun buraya yazmak niyetinde değilim. serena'nın kendi başlığına, wimbledon'ın verdiği kararın kadın tenisçiler için ne kadar önemli olduğunu, bu tarihi kararın bundan sonraki süreçte birçok kadın tenisçinin işine yarayacağını yazacağım. sadece bu spoiler'la rengimi belli edeyim.

serena 20 haftalık hamileyken kazandığı avustralya açık'tan sonra tenise ara verip doğum yaptı bildiğiniz gibi ve bir kız çocuğu oldu. allah bağışmasın şeker gibi bir bebek. sosyal medya fenomeni bile oldu.

hamilelik ve zor geçen doğumdan sonra kortlara bu yıl indian wells'de dönen serena orada 3. tur gördü. miami'de ilk turda (osaka'ya) elendi. ardından toprak sezonunda sadece bir turnuva (roland garros) oynadı. indian wells ve miami'den çok çok daha iyi bir görüntü çizdiği rg'de 4. tura (goerges ve barty gibi seri başlarını da yenerek) yükseldi. o beklenen sharapova maçına sakatlık nedeniyle çıkamayınca hevesler kursaklarda kaldı. neyse, konumuz bu değil elbette. konumuz serena'nın dünya 183 numarası olmasına rağmen, wimbledon'a iddialı geldiği ve birçok tenis otoritesi yarafından da favorilerden biri olarak gösterildiği...

7 kez kazandığı wimbledon'da 2015 ve 2016'da şampiyon olmuştu hatırlarsanız. 2017'deki aradan sonra londra'ya 14 maçlık galibiyet serisiyle geliyor. öte yandan, serena'nın servis ve winner tenisine en uygun zemin de burası. rg'deki servis performansını izleyenler/bilenler/hatırlayanlar için, o performansın üzerine bu arada biraz daha koyduğunu hesap edersek, favorilerden biri sayılması da normal. iyi servis attığı bir günde serena her zaman, sıralamada nerede olursa olsun wimbledon'da favoridir.

ingilizce bilenleri martina navratilova'nın serena'yı neden favori olarak gördüğünü anlattığı söyleşiye alalım.

serena, seribaşı olunca en çok hangi top 8 tenisçinin yoluna çıkacağı merak konusu oldu. o konuda da şanslı günündeydi ki herhal, çimde ve slamlerde kötü oynamasıyla ünlü svitolina'yı çekti. o sekiz isim içinde en tercih edilebilecek isimdi serena açısında. allah gönlüne göre verdi :)

ama oraya geçmeden önce ana tablonun en üstünden aşağı doğru inelim ki ayıp olmasın.

roland garros'da ilk slamini -nihayet- kazanan halep 1 numara. çeyreğine düşen seribaşları şunlar:

30 pavluçenkova
    22 konta (halep'le geçen yılki maçları hala hafızalarda. hafızası kuvvetli olmayanlar için özet)
    15 mertens
    13 ostapenko
    24 sharapova
    26 gavrilova
    8 kvitova

biraz ölüm grubu gibi durmuyor değil. halep'in çimde maç yapmadan geldiğini de düşünürsek, işi biraz zor. çeyreği görebilir ancak, orada da işte kvitova ile oynaması çok muhtemel eğer öncesinde petra şuurunu kaybetmezse. ostapenko bir tehlike çimde elbette. geçen yıldan hatırlıyoruz ancak, kvitova gibi güçlü servisleri ve inadı olan birini çimde yenmesi biraz zor gibi geliyor.

bu arada halep'in ilk turda nara'ya, 2. turda da muhtemel wang/zhang ikilisinden birine yenilmesi de olası tabii. ilk iki maçı pek de kolay sayılmaz.

sharapova da kura kurbanlarından. turnuvada 2. haftayı görmesine ihtimal vermiyorum. zira, onun bölüm sonu canavarı büyük ihtimalle 2011 finalinde 2 sette kaybettiği petra olacak.

konta çok uzun zamandır formsuz, korkunç oynuyor, sürekli yeniliyor. burada 4. tur görmesi bile iyi sonuç. 2. hafta ise mucize.

serena'nın seribaşı yapılamasıyla 32. sıradaki yerini kaybeden cibulkova talihsizi de bu çeyreğe düştü. ilk turda da cornet'yle eşleşti. fransız 4 yıl önce serena'yı burada, 3. turda yenmişti. çimde sürprizlere imza atıyor. cibulkova'yı da yenebilir. çok küfür edecektir slovak. serena'ya büyü yaptırmaz inşallah.

peng, sakkari, collins ve flipkens de bu çeyreğin her şeyi yapabilecek isimleri. iyi günlerinde zorlu rakipler olabilirler çimde.

(bana göre) turnuvanın favorilerinden biri olan son şampiyon muguruza halep'in tarafına düştü tıpkı roland garros'da olduğu gibi. bu çeyrek de zor mu kolay mı karar vermek zor. zira, çimde iyi oynayan, ama sağı solu belli olmayan isimlerle dolu.

28 kontaveit
    17 barty
    14 kasatkina
    11 kerber
    18 osaka
    27 navarro
    6 garcia

hangisine kötü diyebilirsiniz? hiçbirine... hangisine kesin çeyrek görür diyebilirsiniz? hiçbirine... buranın kaderini kimin maç günü naısl uyandığı belirleyecek gibi duruyor resmen. bir de kahvaltısını iyi yapıp yapmadığı :)

tahmin yapmakta zorlanıyorum ancak muguruza-kerber en makul çeyrek final eşleşmesi gibi geliyor.

kerber'in ilk tur rakibinin eski finalist vera, 2010'da turnuvaya 21 numaralı seribaşı olarak katılmış, sırasıyla flipkens, 15 numara wickmayer, 4 numara jankovic, 8 numara clijsters ve çimci, bir önceki turda venus'ü yenen pironkova'yı yenmiş ve finale yükselmişti. finalde serena'ya kaybetti ancak aynı yıl abd açık'ta da final görmüştü.

evlilik, hamilelik derken tenise uzun bir ara veren vera, bir süredir dönüş yolunda. 2015'ten bu yana ilk kez bir slam ana tablosunda mücadele edecek. bunu da bileğinin hakkıyla aldı. zira eleme turu oynadı. kerber'i çekti ne yazık ki ilk turda ancak yine de onu wimbledon'da yeniden izlemek güzel olacak.

son üç slamin birini (and açık) kazanan, birinde de (roland garros) final oynayan stephens 4 nolu seri başı olarak mücadele edecek. dört seri başından en kolay kurayı çeken o gibi.

7 pliskova
    20 buzarnescu
    20 bertens
    9 venus
    13 goerges
    23 strycova
    31 zhang
    4 stephens

buradan kesin çıkar diyemem tabii ancak 2013'te burada çeyrek gördüğünü, rg'deki performansı gibi kriterleri ve çimin aslında tenisine uygun olduğunu da hesaba katarak neden olmasın diyorum. son finalist venus ile çeyrekte eşleşmesi olası. ancak venus de formsuz. burada geçen seneki gibi ışıldayabilir mi emin değilim. pliskova desen çimden nefret ediyor, bertens meh... goerges belki, strycova bu sene fena değildi çimde falan filan da hiçbiri çeyrek göremez gibi geliyor. goerges belki diyeyim. ama buradan buzarnescu çıkarsa hiç şaşırmam. çimde iyi maçlar yaptı bu yıl. zhang stephens'i eleyebilir şerhimi de koyayım.

son çeyrek 2 numara caro'nun. burası da biraz zor.

4 svitolina
    25 serena
    19 rybarikova
    10 keys
    16 coco
    21 sevastova
    32 radwanska
    2 caro

caro çim sevmiyor. ama bugün eastbourne'de kupa kaldırdı. hem de yarı finalde kerber'i yenerek.

radwanska geri döndü ve eastbourne'de yarı final oynadı. çim seviyor. wimbledon'ı seviyor. finali ve yarı finalleri var.

rybarikova çimi seviyor. geçen yıl yarı oynadı.

coco çimi seviyor. sevastova mallorca'da geçen yıl kupa kaldırdı, bu yıl final oynadı.

keys servisleriyle tehlike...

serena da serena işte.

bu kadrodan serena çıkar en başta söylediğim durumlarda. o çıkamazsa herkes çıkar :)

çimci çeyreği biraz yorum yapılamaz, tahmin edilemez halde. servisi, volesi iyi olan kazanacak. orası kesin.

ana tablo şurada

ilk turun kadınlarda dikkat çeken eşleşmelerini de yazayım ve sonra istiklal marşı ve kapanış.

hsieh-pavluçenkova
    konta-vikhlyantseva
    collins-mertens
    watson-flipkens
    kenin-sakkari
    gavrilova-diyas
    peng-stosur
    sasnoviç-kvitova
    mugu-broady
    kerber-zvonareva
    konjuh-liu (liu geçen yılın junior şampiyonu)
    niculescu-osaka (zavallı osaka)
    navarro-wıtthoeft
    bencic-garcia
    sabalenka-buzarnescu
    larsson-venus
    goerges-puig
    tsurenko-babos
    kuznetsova-strycova
    vekic-stephens (vekic geçen yılki konta maçı gibi efsane bir maç izletir mi bize acaba? hadi inşallah)
    rus-serena :)
    giorgi-sevastova
    bondarenko-safarova
    tomljanovic-keys

istiklal marşı ve kapanış... herkese iyi seyirler :)
  • tek kadınlarda çeyrek final eşleşmeleri belirlendi:

cibulkova v ostapenko (12)

- 2016 (eastbourne/çim) ve 2017 (indian wells/sert) olmak üzere iki kez karşılaşmışlar. iki maçı da cibulkova almış.

kasatkina (14) v kerber (11)

- altı maçta 3-3 beraberlik var. çimdeki tek maç bu sezon, eastbourne'de. alman zorlansa da kazandı: 6-1 6-7(3) 7-6(3)

bertens (20) v goerges (13)

- biri 2016 biri de bu yıl olmak üzere iki maç oynadılar, ikisi de topraktaydı ve tabii ki toprakçı bertens kazandı.

serena (25) v giorgi

- 2013, 2015 (fed cup) ve 2016'da oynadıkları üç maç var. giorgi set dahi alamamış. çimde hiç karşılaşmamışlar.
  • tek erkekler yarı final

(bkz: 13 temmuz 2018 novak cokoviç rafael nadal maçı)

tek kadınlar final

(bkz: 14 temmuz 2018 a. kerber s. williams maçı)

olmak üzere iki efsane maçın bizleri beklediği turnuva.
  • gecen seneki rezaletten sonra, buyuk teniscilerin cogunun saglik sorunlarini da atlatmis olmasiyla cok iyi ilerleyen turnuva.

fedex'in onu acik. finale kadar sadece servebotlarla oynayacak. arada biraz zorlanir falan ama finali net gorur.

asil olay diger bracketta. delpo simon maci yarina sarkti, 3. seti kotu verdi delpo ama hala favori. uzatmayip alirsa sayet, oradan bir nadal delpo ceyrek finali cikacak demektir ki tadindan yenmez.

novak sessiz ama derinden muthis geliyor. bugun 3 setin tamamini izledim karen'a karsi, tabii ki top formunda degil hala ama ona oldukca yaklasan bir oyun sergiledi. eger tahmin ettigim gibi cam adam nishikori'yi de dagitirsa, nadal-delpo galibiyle oynayacak ki o mac bildigin salya akitir.

bir de bunlarin galibi fedex ile oynayacak. aman aman diyorum, son yillarin en keyifli wimbledonlarindan birini gormemiz isten degil.

keske fedex'in bracketta bir de formda murray olsaydi da, orada da saglam bi yarifinal izleme sansimiz olsaydi. kismet degilmis, ne yapalim.
  • simon'a karşı iki günlük bir maç yapıp, üçüncü günde de nadal karşısına çıkacak olan delpo'nun artık pek şansının bulunmadığı turnuva. en iyi performanslarından birini ortaya koymadığı takdirde, topların daha fazla sektiği ikinci haftada nadal'dan set alma ihtimali bile oldukça düşük.

cokoviç bu turnuvada dört ayak üzerine düştü; çeyreğinde zverev ve kyrgios gibi başına çok büyük işler açabilecek adamlar vaken bir şekilde hep en kolaylarıyla oynadı, khachanov bile üst üste iki beş setlik maçın ardından pestil olmuş şekilde geldi karşısına. nişikori de sakatlıktan yeni dönüyor, bakalım nasıl bir maç olacak.

federer henüz pek test edilmedi, ama açıkçası milletin kendisini test etmesine de pek izin vermeye niyetli görünmedi. büyük servisçilerin wimbledon motivasyonu çok farklıdır, son iki yılda gösterdiği performansla anderson sorun yaratabilir.

raonic-isner maçı için de "en az üç tie-break" diyorum.
hesabın var mı? giriş yap