• ks. windows amp. bir dönemin fenomen dijital müzik oynatıcısı.

  ismini unix işletim sistemlerinde olan amp isimli bir mp3 çalma motorundan alır. sonradan nullsoft'u kuracak olan justin frankel bu kodu windows'a aktararak* winamp'ı geliştirir.

  zamanına göre devrimsel bir yazılımdır. bunun sebebi öncelikle düzgün görünen ilk mp3 çalıcı olması. ondan evvel ekranda en az yer kaplayan mp3 çalma programı fraunhofer'in geliştirdiği winplay'di. çok ilkel sıradan görünürdü. üstelik işlevsizdi de. (play, pause dışında bir şey yoktu).

  o dönem bir mp3 çalıcı daha vardı ama ekranı kaplayacak kadar büyüktü sürekli ekranda playlist gösterirdi. özellikle 90'larda gayet düşük çözünürlükte (1024x768 falan) pencerelerle cebelleşen bizler için olacak gibi değildi.

  winamp çıktığında ortalığı kasıp kavurdu. diskte ve bellekte kapladığı alan diğer mp3 oynatıcılara göre çok daha azdı. daha hızlı çalışıyordu. o dönem mp3 çalmaya işlemci gücü yetişmekte zorlanan 486 sahipleri için bir yığın optimizasyon seçenekleri barındırıyordu ("22khz mono çal" gibi vs). parçanın uzunluğunu biliyor ve parça içinde gezinmeye izin veriyordu. o dönem bunları yapan ilk program olabilir. ekranda derli toplu duruyor yer kaplamıyordu. gayet basit ve kullanışlı bir arabirimi vardı. kısaca o dönemin mp3 çalma yazılımlarına göre gökten inmiş melek gibiydi.

  ayrica ilk skin desteği sağlayan programlardan biriydi. ilk sürümünde bu özellik yoktu sonradan gelmişti ama anında sevilmişti. "skin destekli medya oynatıcı" konseptinin yaratıcısı bile olabilir.

  aol tarafından satın alındıktan sonra elini atıp kuruttuğu her proje gibi winamp de çıkmaz bir yola girmiştir. "çok aşmış skin destekli" fakat çok yavaş bir sürüm olan "winamp 3" üstünde yıllarca çalışmışlardı. kullanıcılar sevmeyince nullsoft ekibi winamp 5 ismiyle 2 motoruna geri dönüş yapmış ancak rakipleriyle başedemeyen winamp projesi sonunda komple rafa kaldırılmaktan kurtulamamıştır.
 • gecen sene aol tarafindan satin alinan nulsoft firmasinin urettigi program.
 • şu anda 2.65 sürümü olan bi ton desteği olan (plugin türleri, skinler) ses çalıcı program. litestep'in pluginleri ile beraber kullanmak acayip zevklidir.

  (bkz: mp3 players)
 • 2.666 versiyonunu 25 ekimde piyasaya surdu. plugin olarak oyunlar da eklendi.
 • şu ara winamp 2.74 sürümü mevcut. id3 tag editor genişletilip geliştirilmiş. credits bölümünde de gereksiz bi atraxyon mevcut..
 • (bkz: olmassa olmaz)
 • "yok cd'yi de ben calicam, au'yu da ben calarim, wav'lar zaten benim heheyt" zihniyetiyle her seyi kendine register eden, bir de utanmadan bunlarin file type descriptionlarina "winamp media file" yazan, arada bir kendi kendine shuffle ve repeat olan, user interface guideline'larina kesinlikle uymayan ama bunu kitlelere benimsetmisligin rahatligina kendini vermis programcilarin yazdigi program.
 • bi grup lama kici tekmeleme manyagi herifin yazdigi mp3 (mepetri, empiuc, empeuc empitri..) player iste..ayni zamanda program calistirildiktan sonra sirasiyla n,u,l, esc ,l, esc ,s,o,f,t (hadi ya birlestirince nullsoft mu oluyo harbi) tus kombinasyonuna basildiginda tepesindeki winamp yazisi "it really whips the llame's ass!"e donusuyo (ciddi bi sorun war bu adamlarda)
 • graphic equalizerindaki keyboard mappinge hasta oldugum program , sirasiyla
  `1234567890 tuslari ekrandaki cibiklari yukariya
  tabqwertyuiop tuslari da asagiya kaydiriyor.
 • coderlarinin "easier to use than a virgin on prom night" diye nitelendirdigi, edindigim gunden beri degi$tirmedigim mp3 dinleme programi.. bi nevi standart.. (bkz: amp)
hesabın var mı? giriş yap