şükela:  tümü | bugün
 • herhangi bir surucude veya surucunun icerisindeki klasorde dosyalarin ne kadar yer tuttugunu gorsel olarak gosteren sukela program. ayrica dosyalari turlerine gore de gosterebiyor. ucretsiz ve boyutu da kucuk.
 • anormal derecede hızlı çalışması, kendisine aşık olmak için diğer bir sebep.

  400 küsür gb veri olan partisyonu "la noluyo" demeye kalmadan tarayıp, tüm klasörleri boylarıyla orantılı kutular olarak çizip, her dosya türünün toplam ne kadar yer tuttuğunu listelemek, baya bi iş yani bence..
 • son derece kullanışlı olan, adı üstünde hard disk istatistik programı. tüm diski tarayıp, dizinleri boyutlarına; dosyaları ise dizinleri ve boyutlarına göre grupluyor ve pencerenin alt kısmında yer alan bir panele, bunları temsil eden ufak kutucuklar çiziyor. bir kutucuğa tıkladığınızda onun temsil ettiği dosya ile etkileşime geçebiliyorsunuz (sil, adını değiştir, görüntüle, özelliklerine bak, vs...).
  bununla da kalmayıp, pencerenin sol üst kısmında yer alan "ağaç gösteriminde" ise dizinlere tıklayarak, ilgili dizinin aşağıdaki panelin hangi kutu grubuna denk geldiğini görüntüleyebiliyorsunuz. kutular büyükten küçüğe olmak üzere, sol üstten, sağ üste doğru sıralanıyor. böylece en büyük dizin, en sol üstte yer alan kutu grubu tarafından teslim edilirken, belirli bir dizin içindeki en büyük dosyayı temsil eden kutu, ilgili dizini temsil eden kutu grubunda en üst sol köşede yer alıyor.
  daha da bitmedi tabii ki. dosya türleri, kendi türündeki dosyaların toplam boyutuna göre pencerenin sağ üst kısmında da listeleniyor. bu listeden bir dosya türü seçtiğinizde, aşağıdaki kutu panelinde ilgili dosyalar temsil eden kutucuklar işaretleniyor.

  programın örnek ekran görüntüsü şöyle: http://windirstat.info/images/windirstat.jpg

  bu ufacık program insanın o kadar işine yarıyor ki... diskinizi dolduran, gereksiz derecede büyük dosyaları rahatlıkla tespit etmenizi sağlamasının yanı sıra; zamanında kaydettiğiniz, fakat dosyalarınızın karışıklığı yüzünden bir türlü bulamadığınız, boyutuyla diğerlerinden ayrılabilen dosyalarınızı bile bulmanıza yardımcı oluyor. programı kullanarak, arkadaşlarınıza "olm bende 1287412940 tane resim var, vereyim sana?" demeniz ise sonuna kadar hakkınızdır; yapınız.

  "iyi, güzel de, nedir bunun adresi?" ya da "yok mu bunun linki yahu, illa google'a mı gireceğiz!" diyenler için ise,
  bkz: http://windirstat.info/
 • muadillerinden hızlı ve stabil şekilde çalışıyor. gerçi şu arkadaş da güzel ama çökmese daha iyi olacak: (bkz: spacesniffer)
 • sizi sabit diskinizin hakimi yapan program. bazen o kadar hızlı çalışır ki "la benimi yiyon keranacı" tepkisi verdirebilir.
 • her türlü ayni ve nakdi yardımı hakeden programdır. hörmetler, hörmetler.