şükela:  tümü | bugün sorunsallar (8)
 • macbook pro kullananların sikinde olup olmamasının sikimizde olmadığı işletim sistemi. gelmiş burda macbook da macbook. git başlığında sevgini anlat o zaman.

  start8 gibi programlara ihtiyaç duymadan start menüsüne kavuşacak olmamız güzel. bir de clover'a gerek duymadan tabbed windows explorer olsaydı, tadından yinmezdi.
 • işlevselliği arttıracak bir kaç kısayolu paylaşmak istiyorum.

  windows tuşu + prtsc: bir ekran görüntüsü almak istiyorsunuz ancak onu painte ctrl+v yapıp görsel olarak kaydetmek size çok uğraştırıcı geliyorsa bu kısayol sayesinde aldığınız ekran görüntüsü resimler>ekran görüntüleri klasörüne resim olarak kaydediliyor.

  windows tuşu + nokta (.): emoji kısa yolu, online oyunlarda falan insanlar şaşırabiliyor.

  windows tuşu + v: bir şey kopyaladınız, sonra üstüne bir kaç şey daha kopyaladınız ve öncekileri kaybettiniz. aslında tam kaybetmediniz, bu kısayol sizin ctrl+v geçmişinizi gösteriyor. sabitleme özelliği sayesinde adresinizi sabitleyip her seferinde tekrar yazmakla uğraşmayabilirsiniz.

  edit: windows + shift + s: windows +prtscr benzeri bir işlevi var, kırparak ekran görüntüsü almanızı sağlıyor. serbest biçimli kırpma özelliğini baya beğendim ben. aldığınız ekran görüntüleri windows+v tuşuyla girdiğiniz panoya kaydediliyor. alıntı ve taslaklar uygulamasının kısayolu sanırım. dm'den bildiren arkadaşlara teşekkürler.

  edit 2: windows tuşu + 1,2,3,4,5,... kombinasyonu ile görev çubuğundaki kısayollara erişebilirsiniz. burada da anlatılmış.
 • ben derim ki: (bkz: iki sene bekleyelim 11'i alalım)
 • bi bitmediniz amk.

  lan adam tek bir tane donanıma tek bir tane yazılım yazmış; gitmiş onu 3 katı fiyattan fanboylara kakalamış. bu fanboylar da gelmiş onu binlerce tane farklı donanımın oluşturabileceği milyonlarca farklı kombinasyon için işletim sistemi yapan microsoftla karşılaştırıyor.

  neymiş efenim adam tek tuşla update ediyormuş sıkıntı çıkmıyormuş uyumsuzluk çıkmıyormuş bla bla.

  lan bi zahmet çıkmasın zaten fanboy efendi. sen piyasada kaç farklı tür/seri/model anakart var biliyor musun? bu anakartlara takılan kaç farklı ram, ekran kartı, işlemci çeşidi var ve bunların kombinasyonlarından haberin var mı? amk windows "aga ben sadece asus x-99 deluxe anakartı, gskill fury ram, nvidia gtx 970 ekran kartı, i7 5820k işlemcisi olan sistemleri otomatik güncelleyeceğim ve destekleyeceğim" demeyi bilmez mi? bak bakalım o zaman nasıl tak diye indirip şak diye kuruyor. dünyadaki her 100 bilgisayarın yaklaşık 95'i windows. bu kadar farklı türde ve sayıda bilgisayara apple şöyle şiir gibi os update çıkarsın da görelim gençler.

  neyse bu adamlara ne desek boş.

  edit: kırıcı, üzücü kelimeler çıkartıldı.
 • çözümü çok basit sorunları çok büyütüp bu işletim sistemini beğenmeyen arkadaşlara rehber olabilecek bir yazı hazırlamaya karar verdim. merak etmeyin, genel yaşanan tüm windows 10 sorunlarını kapatıp açmakta hatta silmekte zorlandığınız fonksiyonları genelde tık tıkla yapabileceğiniz bir rehber hazırlıyorum. rehberde olmayan şeyleri veya yaşadığınız sıkıntıları yazın sizi sonuca en çabuk ve etkili şekilde ulaştıracak araçları paylaşırım.

  önemli not: entry'nin debe'ye girmesinden rahatsız olan arkadaşlar olmuş. her zamanki gibi meyve veren ağaç taşlanıyor maalesef. indirdiğiniz dosyaları virustotal.com aracılığıyla gönül rahatlığıyla taratabilirsiniz.

  windows update'yi kapatıyorum ama yine yine açılıyor. bir şekilde güncelleme geliyor. her şeyi denedim "x" yazılımı da denedim "y" yazılımı da denedim olmadı diyenler çoğunlukta. bunu indirip disable update deyip alttaki tik işaretli olacak şekilde ayarları uygulayın bir daha windows güncellemelerini unutun. açmak için ise enable updates seçeneğini kullanabilirsiniz. en garanti ve %100 çalışan uygulama budur.

  https://www.sordum.org/…indows-update-blocker-v1-6/

  windows defender ile boğuşanlar da çok. çözüm çok basit. disable windows defender dediğinizde defender komple devre dışı kalır hiçbir şekilde dosyalarınıza salça olmaz. açmak için ise enable seçeneğini kullanmanız yeterli.

  https://www.sordum.org/9480/defender-control-v1-9/

  evlat olsa sevmem denilen windows cortana'yı kapatmak için.

  https://www.mediafire.com/….remove cortana.vbe/file

  sistem geri yüklemeyi kapatamayanlar için.

  https://www.mediafire.com/…m restore kapat.reg/file

  lanet uac kapanmıyor diyenler için.

  https://www.mediafire.com/…0my/0.uac kapat.reg/file

  dünya'nın en yavaş kağnı arabası ödülünü alan windows fotoğraflar'ın yerine eski windows fotoğraf görüntüleyicisini kullanmak isteyenler. (varsayılan uygulama ayarlarından windows fotoğraf görüntüleyicisini seçmeniz gerekiyor.)

  https://www.mediafire.com/…i aktifleştirme.reg/file

  windows 10 yavaş açılıyor diyenler için.

  https://www.mediafire.com/…/0.hızlı başlat.reg/file

  windows 10 otomatik driver güncellemesini kapatmak istiyorum diyenler.

  https://www.mediafire.com/…emelerini kapat.reg/file

  windows 10 beni izlemesin, istatistiklerimi toplamasın, kişisel verilerimi işlemesin, benim sistem kaynaklarımı gereksiz yere ispik etmesin, casusluk, teröristlik ve peşmergelik yapmasın diyenler için. (kullanımı çok basit)

  https://www.oo-software.com/en/shutup10

  lanet olası onedrive hiçbir şekilde kaldırılmıyor diyenler.

  https://www.mediafire.com/…ninstaller v1.4.bat/file

  windows 10 veya office aktif edemiyorum diyenler için en iyi aktivasyon aracı.

  (bkz: microsoft activation scripts)

  office 365, 2003, 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 kalkmıyor veya tekrar kurduğumda hata veriyor diyenler için.

  https://www.mediafire.com/… & uninstallers.rar/file

  windows 10 için adam gibi tüm kalıntılarıyla temizleyecek program silici/kaldırıcı bulamıyorum diyenler için.

  http://www.hibitsoft.ir/uninstaller.html

  daha bir sürü şey eklemek istiyorum fakat aklıma şimdilik gelenler bunlar. şikayetlerinizi belirtirseniz sizi sonuca en çabuk ve etkili şekilde ulaştıracak araçları paylaşabilirim. bu entry sürekli güncellenecektir.
 • sayesinde çok önemli bir genetik araştırma yaptığım işletim sistemi.

  eğer windows 10 tamamen yüklendikten sonra ''alet bi kendine gelsin, iyice bi toparlasın'' deyip bilgisayarı yeniden başlattıysanız, siz de %100 saf ve temiz anadolu insanısınız demektir. tebrikler.
 • ya bi siktirin gidin dediğim işletim sistemi. microsoft'a değil, her boku bu başlığa yazanlara diyorum. insanlar bu başlığı takip ediyor. niye? yeniliklerden vesaire haberdar olsun diye. adamın aklına bilmem ne almak geliyor gelip buraya yazıyor. bize ne? git istediğini al. senin bunu buraya yazman sana, bana ya da başkasına ne katacak? bir de facebook kullanıcılarına laf atmazlar mı, ne farkınız var amk. bugün 50'den fazla entry girildi içinde işe yarar, bilgi veren 5 entry yok. hepsi çöp. en berbatı da "bir iyi-bir kötü" diyen. evet bugün 21 ocak 2015'te hala bunu yazan var. he amk bir sen biliyorsun zaten.

  edit: bu entry benim sanırım tek küfürlü entry'm olarak, yüz karam olarak burada durmaktadır.
 • bu hayatta bazı şanslı insanlar vardir.kimisinin bütün işleri rast gider,kimisi yese bile kilo almaz,bir diğeri kafasını yastığa koyar koymaz uyur.cok var yani.bunlardan biri de windows 10 kullanıcıları.cıktıgı ilk andan beri 0 sorun ve problem ile kullanmaktayım.ne format attım ne updateler sonrası temiz kurulum.hatta işi ileri götürerek ne yaptığını bilen adam için en iyi işletim sistemlerinden biri diyeceğim.
 • her yerden her türlü güncellemeleri kapatmama rağmen hala "abi dur güncelleme var yapıp geliyorum" diyor. lan diyorum kapattım ben güncellemeyi "olsun abi lazım olur" diyor.

hesabın var mı? giriş yap