şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
7021 entry daha
  • bana neden update gelmedi diyenlere ; windows’ta güncelleme işi diğer firmalar gibi değil , apple’da güncelleme geldi diyorsun pat girdin gelmiş , microsoft windows olayında bunu zamana yayıyor , yani 2004 güncellemesi resmî olarak sunuculardan çıktı ama sana gelmesi 1 hafta içinde olur
  • üst edit: son güncellemesi olan 2004 sürümü sayesinde eklenen yeni özelliklere şu iki kaynaktan erişebilirsiniz;
    ingilizce kaynak için
    türkçe kaynak için

an itibarı ile dün çıkmış olan sürüm 2004 güncellemesini yapıyorum. 1909 güncellemesinin üzerine eklenen özelliklerden fark edebildiklerimi güncelleme sonrası buraya eklerim. boyutu nedir, tahmini olarak ne kadar zamanda yükler vb. bilgileri de güncelleştirme tamamlandığı zaman not düşerim. güncelleme aşamalarını aşağıya not düşeceğim.

aşama 1: 09:15 gibi güncelleştirme başladı.

aşama 2: 09:23 gibi "hazırlanıyor" kısmını tamamladı. toplam 3.33gb indirme boyutu olduğunu belirtti. bu ekranda "indir" butonuna tıkladıktan sonra hazırlanıyor kısmında kaldı, 09:27 itibarı ile hâlâ hazırlanıyor kısmında ve ilerleme %0 görünüyor. görsel

aşama 3: 10:49 gibi "yükleniyor" kısmının %81'ini tamamladı. görev yöneticisi üzerinden bellekte ne kadar alan kaplayıp diskin yüzde kaçını kullandığını görebilirsiniz. ilgili görsel
    açıklama: bilgisayarda hard disk* vardır, ssd olsa disk kullanımı bu kadar fazla olmayabilirdi.

aşama 4: 11:15'te yükleme kısmı %100'e kadar tamamlandı, bilgisayar yeniden başlatıldı.

aşama 5: 11:21 gibi yeniden başlattıktan sonraki "ayarlarınız yapılandırıyor" ekranını geçti, bir kez daha yeniden başlattı bilgisayarı. 11:29'da %60'a kadar ilerledikten sonra ekran 2 kez gidip geldi. sonra tekrar %0'dan kuruluma devam etti.

aşama 6: 11:42'de "hoş geldiniz" ekranı geldi. bu ekranda 10 dakika kadar bekledikten sonra masaüstü ekranı geldi.

güncelleme tamamlandıktan sonra şu 3 güncelleme daha kalıyor geriye.

genel açıklama;
    -09:15'te güncellemeye başlamıştım, 11:50 gibi bitti. tahmini olarak 2 saat 35 dakika sürdü.
    -güncelleme öncesi c diskimde 433gb boş alan varken, güncelleme sonrası 426gb boş alan kalmış. yani 7gb kadar alan işgal etmiş toplamda.
    -güncelleme esnasında aktif olarak ram ve disk kullandığından, bilgisayarda yapılan işlemler kasmaya başladı.

güncelleme yapılan bilgisayarın özellikleri;
    marka/model: hp 250 g5
    ram: 4gb
    işlemci: intel core i5-7200u @ 2.50ghz ~2.70 ghz
    hdd: 500gb hard disk (5400rpm)

dipnot: daha hızlı bilgisayarlarda yükleme işlemi daha kısa sürebilirdi ve güncelleme esnasında bilgisayar kasmadan kullanılabilirdi. güncellemenin ne kadar süreceği, bilgisayarın özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir.
  • yeni güncellemesi için kendisine şans verip arch linux'tan geçiş yaptığım işletim sistemi.

öncelikle, en son bu kadar bloatware'i debian'ın nonfree paketinde gördüğümü söyleyebilirim. parayla alınan bir şeyin içinde, neden candy crush önyüklü olarak gelir? bunca insan bunlara isyan ederken, microsoft neden bu konuda bir şey yapmıyor anlamış değilim. sponsor olmuştur eyvallah, ama biz de sonuç olarak bu yazılıma bir meblağ yığıp alıyoruz, yeri geliyor insanlar farkında dahi olmadan 3000 lira değeri olan freedos laptop'ı 4000'e alıyor arkadaş, sırf içinde windows yüklü diye. gerçekten buna anlam veremiyorum.

buna neden mi isyan ediyorum, çünkü benim de varsayılan olarak windows 10'la gelmiş tablet bilgisayarım var. özel mesajla ssd al fakir mesajlarınıza şimdiden yanıt vereyim, bilgisayarın hafızası ve rami tümleşik amk!

üreticinin koyduğu disk 32 gb, windows kuruyorum, diyor ki" "hop kardeşim, ver bakayım oradan bir 26 gb!" e bana kalıyor buradan 8 gb, ne yapayım ben bu 8 gb'la? güncellemeleri, driverları kuruyorum, bana kalan 3-4 gb bir şey. kardeşim surfaceler satıyorsun sen, onların da zamanında 32 gb hafızası olanlar vardı aloo!!! kaç kişi böyle tablet pc kullanıyor, bunca insanı neden düşünmüyorsun?

sırf bu yüzden linux kullanıyordum, safkan bir linux fanıyım. ege üniversitesi iletişim fakültesi ege ajans'ın tüm bilgisayarına linux mint kuran kişi de benim bu arada.

bloatları elle kaldırmaktan yoran os kısacası. üstüne verilerin işlenip kişisel reklamları önüne koymaya yarayan, gelecekte bu verilerin daha da tehlikeli bir şekilde işlenip işlenmeyeceği muamma olan, kurarken zorla kabul ettirilen telemetry ile can sıkan os.