şükela:  tümü | bugün
3849 entry daha
  • aşağılık 10 saat update yaptı.
  • yıl olmuş neredeyse 2018 hala sürücülerle falan uğraşmak gerekiyor. fall creators update ile gelen intel ekran kartı sürücüsü benim alet* için bozuk (laptop 3-4 monitör bağlı olduğunu düşünüyor ama takılan ekranı görmüyor vs), intel'in otomatik güncelleme aracı son sürümün olduğunda ısrarcı, elle intel'den sürücüyü indirince lenovo izin vermediği için yüklenmiyor, lenovo'nun sitesindeki sürücü sıkıntısız çalışsa da windows ilk fırsatta "hop bu eski bende yenisi var" diye silip kendi versiyonunu yüklüyor. en son sürücü güncellemelerini yüklemeyi group policy editor ile kapattım, pro sürüm olmasa regedit'e key falan eklemem gerekecekti. yarın öbür gün olası bir güvenlik açığında oturup sürücüleri elle güncellemem gerekecek -haberim olursa o da.

sürücülerden kaynaklanan başka ufak sıkıntılarım da var, nvidia ekran kartı sürücüsü yüzünden 2-3 haftada bir mavi ekran görüyorum, harici klavyede kazayla sesi kapama tuşuna basarsam veya arada bir kablosuz kulaklığı kapadığımda ses kartı kaldırıp geri ekleyene kadar çalışmıyor. ki zaten bu bilgisayara 5-6 ayda bir farklı bir sebepten ötürü format atmam gerekiyor (sanırım en sinir bozucu olanı durduk yere başlat menüsünün kendisini imha edip bir daha düzelmemesiydi), hadi hepsi değil ama onlar bu bilgisayarın mallığı diyelim, iş yerinde kullandığım surface pro 2 de creators update sonrası kullanılamaz hale geldi (ses sürücüsü düzelmemek üzere göçtü, windows update çalışmıyordu, ayarları sadece bildirim barındaki kısayoldan açmak mümkündü vs) ona da bi format atıldı, başka bir dell bilgisayarda da usb sürücüleri çalışmıyor. her türlü donanımı desteklemeye çalışmak zor ve karmaşık bir iş anlıyorum ama son kullanıcı olarak bu benim sorunum değil.

sürücü kısmı dışında da kullanıcı deneyimi hala yerlerde. mesela fall creators update'de bilgisayarı kapatırken açık olan uygulamaları bilgisayar tekrar başlatıldığında otomatik olarak yeniden açmak gibi bir özellik gelmiş, amaç bilgisayarı yeniden başlatmak gerekirse hemen verimli olmaya devam edebilmekmiş ki macos da çok uzun süredir olan bir özellik. ancak bu niyeyse tüm uygulamalar için çalışmadığı gibi* microsoft bunun gerekmeyeceği durumları görmezden gelmiş ve macos'un aksine kapatılabilir yapmamış, önerdikleri çözüm bilgisayarı kapatmadan önce tüm uygulamaları kapatmak. alternatif üretilen çözüm de shutdown.exe'ye parametre falan ekleyip normal menüden değil kısayolla kapamak.

he bir de 3-4 kere tüm windows store uygulamaları kendini sıfırladı, çözüm olarak hololens ve netflix dışındakileri sildim çünkü ain't nobody got time for that.

çok kişisel sıkıntı ve bikbikbik oldu ancak doldum. çok iyi, stabil vs. hıhı, macos veya ubuntu kullanmamış olsak inanacağız.