şükela:  tümü | bugün
3835 entry daha
  • update sistemi nedeniyle bilgisayarımı ve evdeki internete bağlı her cihazı kullanılamaz hale getiren işletim sistemi.

güncelleme var gösterip yapmıyor sürekli indiriliyor diyor internet hızını yaprak kımıldamayacak
    kadar mahvediyor. ben ciddi anlamda çok pişmanım. neredesin windows7 :(
  • "nolur abi şu edge'yi bir dene" diye yalvaran işletim sistemi.

https://s7.postimg.org/a3ymh7dsb/screenshot_44.png
  • çıktığı günden beri bilgisayarımda yüklüdür ve göçme, çökme, ıvır zıvır sorunları da yaşamadım hiç ama hackintosh'umdan bile daha yavaş çalışıyor kendisi. hackintosh'u 3 senelik silicon power ssd'ye kurdum, windows 10 ise samsung 850 evo'da kurulu. açılış programlarının çoğunu kapatmama rağmen, bilgisayar kırk takla atıyor açılırken. bir de xubuntu yüklü bilgisayarımda. xubuntu'da power tuşuna basmamla, giriş ekranına ulaşmam arasında 4-5 saniye var. xubuntu'nun hızını görünce, windows'a dokunası gelmiyor insanın. xubuntu da silicon power'da kurulu.

kullandığım ide'ler için de aynı şey söz konusu. android studio, intellij idea, phpstorm, webstorm gibi ideleri windows altında kullanmak ölüm. o dev xcode bile çok daha hızlı yükleniyor, çalışıyor hackintosh altında. hatta deneme amaçlı android studio'yu kullandım hackintosh ile ve çok daha hızlı yükleniyor hackintosh'ta android studio. webstorm, android studio gibi ide'leri de xubuntu tarafında çalıştırıyorum artık.

bundan dolayı da windows 10'u 3-4 aydır doğru düzgün açmaz oldum. bilgisayarımda sadece oyunlar için tutuyorum, oyun manyağı da olmayınca windows 10'u unuttum diyebilirim. bazen grub ekranında yanlışlıkla windows 10'a tıklıyorum, dünyam başıma yıkılıyor. gerçekten çekilecek çile değil.

şu anki planım, güzelim samsung ssd'yi murdar eden windows'a silicon power'dan ufak bir yer ayırıp, hackintosh ve xubuntu'yu samsung'a taşımak ama hackintosh kısmı gözüme büyüyor çünkü kurup adam etmem 1 ayımı aldı. hayırlısı.

ek: allah kahretsin, çalışmalara başladım.
  • lanet bir işletim sistemidir. internete ihtiyacınız olur o anda güncelleme için tüm interneti kendi kullanır. bilgisayarı acil eczane doktor vs bilgisi için açarsın, güncelliyorum kendimi der 15 dakikada açılır.

bugün film izleyim dedim abartmıyorum 1 saat oldu hala güncelliyor. windows 11 nerdesin ya
  • son büyük güncellemesi olan "fall update"ini toplamda 10 dakikada kurup hazır hale gelmiş işletim sistemi. güncelemeleri tamamen kapatılabilir istenirse, ya da istediğiniz zaman yükler. evet inanılmaz değil mi her şeyi sizin istediğiniz şekilde yapar ve hızlı da yapar. yeter ki biraz güncel donanıma sahip bir bilgisayarınız olsun ve windows 10'un ayarlarına bir göz gezdirmiş olun, ya da google diye bir site var, orayı da kullanabilme yeteneğiniz olsun.
  • microsof'un windows 7 sonrası işletim sistemleri ssd ile kullanılmak üzere programlandığından bir çok kişi sorun yaşıyor.beklemek istemiyorsanız paraya kıyıp ssd alacaksınız.
  • bazı çok bilmiş bilgisayar kurtlarını laf çakmak için getirmiş işletim sistemi.

herkes sizin gibi herşeyi araştıracak zamana sahip olmayabilir, illa en güncel donanıma sahip olmaya gerek duymayabilir. ama bu bilgisayar windows 10 ile gelmişse bunun iyi çalışmasını beklersin. iphone'dan biraz ders alsınlar. iphone cihazının içinde ne malzeme kullanılmış bir gün olsun merak etmedim. hızlı mı hızlı o an iş görüyor mu görüyor bitti gitti.

ama bunu beceremiyorsa başarısızsın kardeşim. heyecanlı gençler yarın müşterilerinize de dersiniz googledan araştırsaydın, kendin takip etseydin diye. sonra bekler durursunuz.
  • güncellemelerden yakınan sevgili yazarlar, "settings - update & security - advanced options - pause updates" basamaklarını takip eder ve güncellemeleri duraklatma seçeneğini aktif hale getirirlerse bilgisayar 35 gün kadar güncelleme almaya çabalamayacak, internetinizi sömürmeyecektir, ayda bir gün bu basamakları tekrar takip edip duraklatma opsiyonunu kaparsanız sistem o zamana kadar olan tüm güncellemeleri kuracak ve yaklaşık 20 ile 40 dakika arasında kendini hazır hale getirecektir, siz de ne işinizden olacaksınız ne de film keyfiniz aksayacak. ama 35 gün bitince manuel olarak duraklatmayı kapatıp güncellemeleri yapmazsanız sistem otomatik olarak güncelleme moduna geçer haberiniz olsun.
  • ''herkes sizin gibi herşeyi araştıracak zamana sahip olmayabilir''

ne zamanı? 5 dk bile sürmez sorunu google ile arayıp bulmanız, ne zamanından bahsediyorsunuz siz? üşengeçim demiyorlar da zamanımız yok diyorlar. daha geçen salağın teki eleştiriyordu, windows.old klasörü diye birşey var diye, adam google a klasör adını yazsa ne olduğunu öğrenecek ancak kendisi yapmayıp bu windows.old neki diye windows 10 u eleştiriyordu burada, gözünüzü seveyim az kafanızı kullanın.

windows 10, 4,5 senelik 5200rpm hdd li laptopumda kullanıyorum çatır çatır çalışıyor, açma tuşuna basmam ile şifre girme ekranını görmen 5-6 saniye sürüyor. bugüne kadar aynı laptoda sırf denemek için ubuntudan tutun adını sanını duymadığınız distrowatchdan bulduğum tonla linux sürümü kurdum onlar bile bu kadar kısa sürede açamadı aleti. benim bu kıytırık donanımda bile verimli çalışıyorsa ssd li daha yeni sistemlerde gayet makul bir şekilde çalışır bu sistem.

güncelleme işine gelince, madem güncelleme yapmak istemiyorsunuz, gidersiniz ayarlardan internet bağlantılı tarifeli bağlantı seçeneğine geçirirsin bilgisayarın güncelleme vs yapmaz, hiç öyle internette olan kayıt defterinden şuna gir şunu yap şeklinde işlemlere gerek yok güncellemeleri kapatmak için. ben şahsen böyle kullanıyorum, ayda bir gün tarifeli bağlantı ayarını kapatıp güncellemeleri yapıp tekrar açıyorum.

edit: imla.
  • vw golf başlığına aşırı derecede benzetiyorum bu başlığı. elmayla armut kıyaslaması yapmıyorum elbette ama win10'a da vw golf'e de ya sevgi ya da nefret duyguları hakim orta nokta yok*.

şahsen başarılı bulduğum bir işletim sistemi pratikliği win7'yi bence aratmıyor alıştıktan sonra(win8 ve win8.1 bence win10'dan daha başarısızdı bu konuda) ancak bazı yazar arkadaşların da dediği gibi bilgisayarında ssd olan kullanıcıların şikayet sayıları daha az gibi. bilinçli bir kullanıcıysanız 4-5 yıllık ve hdd barındıran bir bilgisayarda da pekala sorunsuz çalışabilir tabii. ancak ne olursa olsun hater ya da bandwagoner tavırlarına girmemek lazım zira gelip geçici bir işletim sistemi neticede, bundan 10 yıl sonra unutulmaya yüz tutacak.

başlığa asıl yazma amacım ise; bu akşam bana ait olmayan bir bilgisayarda karşılaştığım problem ve çözümü, belki 1 kişiye bile olsa faydası dokunur diye paylaşmak istedim.

eğer bir şekilde sistem size herhangi bir güncelleştirmeden sonra "windows10 lisansınızı etkinleştirmeniz gerekiyor" gibi bir uyarı veriyorsa yapılması gerekenler:

1) win tuşu(pencereli tuş)+r tuş kombinasyonuyla çalıştır komutunu getirip "cmd" yazıp enter tuşuna basıyoruz.
    2)açılan yere "wmic path softwarelicensingservice get oa3xoriginalproductkey" bunu kopyalayıp yapıştırıyoruz ve yine enter tuşuna basıyoruz.
    3)çıkan kodu bir yere kaydediyoruz.
    4)yeniden win+r kombinasyonuyla çalıştır komutunu getirip "slui 3" yazıyor ve enter tuşuna basıyoruz.
    5)etkinleştir deyip kodu gerekli yere yazıyoruz ve işlem tamam.

tanım: bir işletim sistemi.
19 entry daha