şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
6289 entry daha
  • güncellemeleri sıkıntılı olmaya başlayan işletim sistemi. güncellemeyle çöken bilgisayar içerisindeki bilgileri, içini açmadan (garanti)alayım derken ebeni ağlattılar yeminle. sürüm çıktığında hemen yüklemeyin araştırın ilk. ne hala düştük şaka gibi geçen sene övüyordum arkadaşa.
  • binlerce insanin basini agritan, formattan sonra ortaya cikan "hdmi kablosundan ses alamama" sorununun, guncellemeyle ya da suruculerle alakasi olmadigi isletim sistemi. kendi ugraslarim sonucu problemin bios'dan kaynaklandigini kesfettim.

    bios'da boot sekmesi altinda launch csm diye bir secenek var. varsayilan olarak "disabled" seklinde geliyor. usb'den format atarken, boot options'da usb'yi gorebilmek icin o secenegi "enabled" yapmistim. format attiktan sonra da degistirmedim ve ses problemini ben de yasadim. gunlerce ugrastim, servislere gidildi gelindi, internet alt ust edildi ama sorun cozulemedi. bugun gozumu karartip bios ayarlarina gireyim dedim. butun secenekleri tek tek degistirip, cihazi baslatip degisiklik var mi diye bakarken bu "launch csm" zimbirtisini varsayilan haline yani "disabled" secenegine alip cihazi baslattiginda sorunun cozuldugunu gordum.

    benim cihaz casper marka, i7 islemcili, insydeh20 bios'lu bir cihaz. mutlaka her cihazda ayni sekilde olmaz ama bu sacma sapan hdmi'dan ses alamama sorununu yasayanlarin, bios ayarlarini bir kurcalamasini tavsiye ederim.
978 entry daha