şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
  • render için boxx renderpro2 kullanıyorum. windows 10 nereden ne güncelleştirmesi aldıysa artık, vray ramleri azıcık zorlayıp, paging'e asılınca, windows 3ds max dummy'i kapatıp, mevcut açık oturumdan log out yapıyor. kabul, hadi bu abukluk kısmen low thread priority özelliğini komple kaldıran vray next kaynaklı. windows 10'u güncelledikten sonra, windows'un grafik sürücüleri yüklenemedi deyip, kafasına göre uzak masaüstü bağlantısının görüntüsünü karartmasına ne demeli? sürücüyü yükleyemez tabi. makinede grafik kartı yok?

öte yandan vray, gpu ve cpu'yu render işlemleri için artık birlikte kullanabiliyor. bir küsür aydır chaos group forumları son güncellemeler sonrası hybrit render alma teşebbüsleri mavi ekranla sonuçlanan kullanıcıların şikayetleriyle dolu. herifin 256gb ram'i bilmem kaç tane grafik kartı varmış mesela, cayır cayır çalışan makine son windows güncelleştirmesiyle mavi ekran verir olmuş.

ha kötü işletim sistemi mi? bana göre şu anda windows 7'den çok daha iyi. çünkü windows 7 aldığı son güncellemeyle paylaşım sorunu yaşatıyor. inanmayan windows answers'in windows 7 /network başlığına baksın. dosya paylaşmayan mı ararsınız, paylaştırdığı yazıcıya ulaşamayan mı... güncelleştirme kaldırarak ben sadece map'lediğim driver'lara ulaşabildim. bilgisayara ağdan erişim hala yok. windows 10 enazından bu kadar saçmalamadı henüz.
  • (bkz: yapacağınız işi sikeyim)

senin network ıvır zıvırını yazanın kafasına hipopotamlar bukkake yapsın.
  • wındows 10 pro ınsider preview build 18312 prerelease * surumu ile cilgin atan isletim sistemi.
    burada bok atan teknoloji cahillerinin yazdiklarina bakmayin.
  • windows store'a sövmek için geldim, baktım eskiden bir entry yazmışım ve yollamayı unutmuşum. neyse önce gelmişken store'a söveyim, entry'nin kalanı 2 yıllık ama okudum hala bir şey değişmemiş.

gördüğüm en boktan uygulama yükleme aracı sanırım windows store. xbox pass aylık 5,9tl olmuş bir aylık alıp birkaç oyun kurcalayayım dedim, lanet olsun. 8mbit'lik sikko bağlantımla 50gb oyun indirmeye çalışmanın yanına windows store'un saçmalığı da eklenince delirdim. (karşı binaya 2 ay önce 50mbit bağlantı geldi, arkadaş tarifeler güncelenmeden önce geçebildi ne güzel. binanın karşısında hayvan gibi fiber kutuları dizili, bana hala maksimum 8mbit verebiliyorlar.)

windows store'dan dün bir oyun indireyim dedim 50gb, gece bıraktım download'a sabah kalktım hala indiriyor, 55gb olmuş hala indiriyor, ulan hani 50gb'dı, bekledim bir saat daha, 60gb oldu hala indiriyor ulan bu ne. download çubuğu %20 civarında duruyor ama. resmen download bozulmuş gece, haybeye veri indiriyor ama oyunu yüklemiyor. yapılcak tek şey iptal edip baştan indirmek.

dedim aynı oyun arkadaşta da var, external hdd'yi alıp gideyim oyunun backup'ını koyarız evde yüklerim. fakat netten bir baktım bu mümkün değilmiş. oyunun backup'ını almamıza izin vermiyor windows store. el mahkum küfür ede ede 50gb veri indireceğiz. forumlardan okuduğuma göre 20gb indirip downloadı baştan başlayanlar varmış, oyun 3gb update yapacak diye bütün oyunun yanlışlıkla baştan indirilmesi sorunları varmış. ulan bu nasıl bir amatörlük.

neyse windows 10 genelinde de söyleneyim.

sanırım en nefret ettiğim windows sürümü bu. zorunlu olmasa kullanmayacağım, fakat el mahkum. bu microsoft denen gudik firmanın yöneticilerinin hepsine citadel'de walk of shame yaptırıp yüzlerine tükürme üstlerine bok atma imkanımız olsa keşke.

- güncelleme yapıyor ve güncelleme ekranında yeniden başlatmalısınız yazısı çıkıyor. bilgisayarı yeniden başlatıyorsunuz fakat yüklemesi tamamlanması gereken güncelleme hala orada bekliyor, neden? çünkü başlat menüsünden bilgisayarı yeniden başlata bastınız, oysa yapmanız gereken update ekranında ki yeniden başlata tıklamaktı. bu nasıl bir geri zekalılık.

- bilgisayar başlatıldığında genellikle default olarak num lock açık olur. açık değilse de bios'tan açarsınız ve bir daha ellemezsiniz. fakat windows 10 denen işletim sistemi oturum açma ekranına geldiğinizde num lock'u kapıyor. manuel olarak açmak zorunda kalıyoruz. fakat bugün farketttiğime göre parola yerine pin ile oturum açmayı seçerseniz num lock'u kapamıyor açık bırakıyor. neden ulan neden? niye kapıyorsun ayarlanılan şeyi, daha önce yoktu böyle bir şey, neden şimdi var, olmayan mantığınızı sikeyim.

- windows kuruyorsunuz, internetten sürücü yükleyeceksiniz download'a başlıyorsunuz fakat o da ne, internet kağnı hızında. update penceresine bakıyorsunuz ortada bir şey yok. windows hiçbir şey yapmıyor gözüküyor, oysa sizden gizli sürücü güncellemesi yapmaya çalışıyor. indirmekte olduğunuz yeni ve whql onaylı olan sürücüyü yüklemek yerine eski bir sürücü bulmuş indirmiş ve kurmuş. ya bir işi tam yap, ya hiç yapma. yardım edeceğim diye bilgisayarın ağzına sıçma. windowsu kurduğumuz an koşa koşa otomatik sürücü yüklemeyi devre dışı bıraktırmaya çalışıyorum bu embesillik yüzünden.

- yeni kurulan windowsta masaüstünde neden sadece çöp kutusu var. bunun mantığı nedir? yepyeni ve bomboş windowsta kullanmamız gereken ilk ve önemli şey çöp kutusu mu? denetim masası ve bilgisayarım ikonunu masaüstüne koymak için neden 5 adım atmak zorundayım.

- 3 nesildir windows yeni bir arayüze sahip fakat hala eski arayüzü kullanan pencereler ve uygulamalar var. seçeneklerin bazılarına yeni arayüzden, diğerlerine eski arayüzden ulaşıyoruz, 3 nesildir yeni arayüze tam entegre olamadılar.

- bu karmaşıklık yüzünden aranılan şeye ulaşmak gereğinden uzun sürüyor. kesinlikle kullanıcı dostu değil. en basit ve en çok kullanılan ayarlara ulaşmak ortalama 5 adım sürüyor. gereksiz bir bürokrasiyle cebelleşiyormuş hissi var.

- bir işetim sistemi, büyük güncellemelerden sonra neden kullanıcının yaptığı bütün ayarları değiştirip bozar. güç seçeneklerini, dosya görünümlerini, sürücü ayarlarını itinayla değiştiriyor. atıyorum ayarlarımı 1 sene önce yapmışım bitmiş artık unutmuşum, sen bunları değiştirdiğinde benim bütün akşamım ulan bilgisayar niye garip davranıyor diye windowsu kurcalamakla geçiyor.

- artık spam haline gelen update yap bak update yap süper olacak uyarılarının boku çıkmış, bilgisayarı açıp kaparken yaptığı uyarı haricinde windowsta normal iş yaparken bile pop-up açarak yapsana hadi yapsana demeye başlamıştı. sıkılıp ne olabilir ki dedim ve update tuşuna bastım. yeni bir windowsu kurmam 15dk sürerken update dosyalarının düzenlenip güncellenmesi, işlemlerin tamamlanması ortalama 3 saat sürdü. (download etme süresinden bağımsız) neden?

update'ten sonra olanlar:

- bilgisayardaki bütün donanım sürücülerinin itinayla içine sıçılmış. ekran kartı çalışmıyor, sata sürücülerine bir şeyler olmuş ssd kağnı gibi. yeni sürücü kurmaya çalışırken mavi ekran verdi bok etti. yeni windows kurmak mecburiyet kazandı.

- bazen başlat menüsüne (ve bildirim menüsüne) tıkanmıyor, tepki vermiyor.

- klasörlerde resimlerin ön izlemeleri olur, bu önizleme resimleri bir kere yüklenir ve cache'te durur fakat update bunu da bozmuş. kesinlikle cache'lemiyor hdd'leri her açtığımda tek tek onlarca klasörün resim önizlemelerini yaratıyor. pencereyi kapayıp yeniden açtığımda aynı işlemi yeniden yapıyor. neden ulan?

- bilgisayar kapanmıyor. evet yanlış duymadınız. bilgisayarı kapat diye tıkılıyoruz, onun yerine oturumu kapatıyor. böyle bir hata varmış windows 10'da, bana update'ten sonra denk geldi. yeniden başlatabiliyorsunuz fakat kapatamıyorsunuz.

- format atıp temiz windows kurmak istiyorsunuz, yeni windows usb'si oluşturuyorsunuz, iyi güzel. windows yüklendikten sonra hemen update'ler başlıyor. neden ulan neden? ben daha yeni oluşturdum bu kurulum usb'sini, update edilmemiş son sürüm olur mu ya.

- kurulum usb'si oluşturuyorsunuz, yeni ssd'ye kurulum yapıyorsunuz fakat amanın, kurulumun %90'ında bir hata ile karşılaşıyorsunuz. gerekli dosyaların bazıları eksikmiş, kurulum devam edemezmiş. bana kendi programınla kurulum usb'si oluşturdun ve içine kurmak için gerekli dosyaları koymayı mı unuttun microsoft? küfür edip reset atıyorsunuz ve hiçbir şeyi değiştirmeden, usb'yi bile söküp takmadan tekrar deneyelim bakalım diyorsunuz ve windows sorunsuzca kuruluyor. what the fuck!

windows ve chp ömrümüzü yiyip bitiriyor, düşmüyorlar yakamızdan.
  • windows store denilen geri zekalılığı kullanırken sinirlerinizi pek bozmadan oyun indirmenizin yolunu anlatacağım bu entryde.

kullananların bildiği gibi windows store ile yüksek boyutlu uygulama/oyun indirmek büyük sıkıntı. onlarca gb indiriyorsunuz ve nedensizce download baştan başlayabiliyor. bu olay yavaş internet bağlantısı ile birleşince delirmemek elde değil. bu hafta hem sea of thieves, hem de forza horizon 4 indirmeye çalışırken ciddi sıkıntılar yaşadım. backup seçeneği de olmadığı için format sonrasında el mecbur o kadar şeyi tekrar indirmeniz lazım.

fakat çözümünü bulmuşlar, redditte de paylaşmışlar.12

türkçesini özetleyeyim.

iki tane program vasıtasıyla windows store'da bulunan dosyayı indirip powershell ile yükleyeceğiz. 3 adım var.

1- ilk program fiddler ücretsiz olan bu program sayesinde downloadımız hangi kaynaktan geliyor onu öğreniyoruz. url tespiti yapıyoruz.

fiddler'ı açıp windows store'a girip oyunumuzu yüklemeye başlıyoruz. internet trafiğimiz gözükmeye başlıyor, download'ı bir süre sonra durdurabilirsiniz. fiddler'ın ana ekranında /filestreamingservice/files diye devam eden url bizim indirdiğimiz oyunun url'si. sağ tıklayıp url'yi kopyalayın. fiddler ile işimiz bitti kapatabilirsiniz.

2 - bir download manager ile bu url'yi indireceğiz. idm* eski ama tavsiye ediliyor. bu da ücretsiz. link. çünkü sizin yükleme yaptığınız url belli bir süre sonra geçersiz olacak. her yükleme programı url değiştirmenize izin vermiyor, idm kurun rahat edin.

idm açılınca url ekle diyip download'a başlayın. saatler sonra o url geçersiz olabilir, böyle olursa ilk maddeyi tekrar uygulamanız lazım. yani fiddler'ı açacaksınız, windows store'dan tekrar download et diyip kısa bir süre download ettikten sonra durdurup fiddler ile yeni url'yi kopyalayacaksınız. idm'de indirdiğiniz dosyaya sağ tıklayıp eski url'yi yeni url ile değiştireceksiniz, download kaldığı yerden devam edecek.

3 - download bittikten sonra dosyayı c sürücüsüne yollayıp adını kısalttım işlem kolaylığı için. başlata tıklayıp powershell yazın ve yönetici olarak çalıştırın. windows/system32'den dışarı "cd.." yazarak* dışarı çıkın.

add-appxpackage "dosya adı" *yazdığınız zaman indirdiğiniz oyun yüklenecek ama durun henüz bunu yazmayın. önce yapmamız gereken bir şey var.

windows store'a girin ve oyunu buradan indirmeye başlayın, çünkü lisans doğrulaması yapması gerekiyor. oyununuz windows store'dan 10-20mb indikten sonra yüklemeyi duraklatın (pause yapın) ve windows store'u kapatın işimiz bitti. şimdi powershell ekranında yukarıda yazdığımı yazın.

ekran görüntüm şu şekilde. ben forza diye değiştirmiştim dosya adını. dolayısıyla ekrana yazdığım komut add-appxpackage forza.eappxbundle oldu, uzantısıyla beraber yazıyoruz.

yükleme biraz sürecek, bitince son olarak tekrar windows store'a girip oyunun adını yazın. oyun tekrar yükleniyor gibi gözükebilir bende böyle oldu. çarpıya basıp yüklemeyi iptal edin. oyun yüklü olarak gözükecek, tıkladığınızda girip oynayabilirsiniz.
  • bilgisayarda şifre istemediğim halde bana zorla şifre koyduran, sormasını engellediğim halde her güncellemeden sonra tekrar şifre çıkaran can sıkıcı os. [win + r] ye netplwiz yazıp parolayı da kaldırdım,
    denetim masası\kullanıcı hesapları\kimlik bilgileri yöneticisi ekranından da şifreyi kaldırdım ama bana mısın demiyor, bi güncelleme geliyor; hoop aynı terane.
  • geçmişteki entrylerimde de vardır muhakkak, linux'ın dünya server piyasasında (süper bilgisayar olarak değerlendirilenlerde) tam hakimiyeti olduğundan bahseden bir insandım fakat aslda günün birinde benim yaptığım çalışmaların kendisine sayıp sövmeme yol açacağını düşünmediğim işletim sistemi.

ekşi_itiraf_mode .start();

kendi şahsi bilgisayarım için çok söylenmiş, kapatma sırasında güncelleme ve güncellemenin başarısız olması sorunu yüzünden bilgisayarımı aylarca tam kapatmadan, uyku moduna geçirip tekrar uyandırarak kullanmış ama cad yazılımları için tahammül etmiş bir insan olarak 60-70 tane sanal bilgisayar (bunlar windows hem kaynak sömürüsü yaptığından hem de 60-70 tane lisans ücreti ödemek istemediğimden lubuntu oldular) kurmam gerektiğinde de ilk başta gittim bunların bir kısmını windows işletim sistemi üzerinde kurdum. yaptıkları hesaplamalar aşağı yukarı 10 günde tamamlandığından, bu arkadaşların 10 günde bir yeniden başlaması benim için sorun olmazdı ve windows'a günlük kullanımdan da aşina olduğumdan yaptığım eylemin makul olduğunu düşünüyordum.
    bir işletim sistemi 3 günde bir kendiliğinden kapanır mı? kapanıyormuş. ubuntu üzerindeki sanal makinelere 9 gün bakmayıp, 10. gün yeni bir döngü için ayarlamalarını yaparken windows'a resmen çocuk gibi her an göz kulak olmak zorundayım. güncelleme yokken aynı özelliklerde 6 cihazdan windows 10 olanlarından herhangi ikisi 2-3 günde bir yeniden başlarken windows 10 da dahil olmak üzere diğer sistemler nasıl çalışabilirler? tutarsızlığı bile reproduce edilemeyen bir işletim sistemini yazıp bunu windows 7 (8'den zaten bahsetmeyelim) gibi bir sistemden sonra "yeni ürün" olarak tanıtmak nasıl bir yetenektir?

ekşi_itiraf_mode.end();

her güncelleme ile gelen candy crush, silebilmek için powershell kullanmak zorunda kaldığım (zira program ekle-kaldır menüsünde yok) skype garabetinden hiç bahsetmedim bile.

diliyorum ki chrome-os yüklü chrome-book tarzı bilgisayarlar başarılı olur da autodesk de ürünlerini linux'ta çalışabilecek hale getirerek bana gönül rahatlığı ile windows ile vedalaşmayı temin eder.

sonbaharda debian 10 çıktığında 9'u elimdeki yeni sistemlerde çalıştırmak çok uğraştırdığından dolayı kurduğum ubuntu 18.04 başlığında homurdanmak, onun da eleştirilecek yönlerini (işte bataryayı sömürmesi, windows kadar olmasa da arada sırada verdiği saçma hatalar falan) affetmemek üzere esen kalın.
  • ssd takmayi düşündüğüm eski bir işletim sistemine sahip dizüstü bilgisayarıma , uygun fiyata nasıl yükleyeceğimi arastirdigim işletim sistemi.

bazı sitelerde 20-30 tl gibi rakamlar dolaşıyor orijinal win 10 icin. böyle bir şey olabilir mi?

madem foruma çevirdik, ssd konusunda da öneriniz, değerlendirilir :)

edit : ssd aldım samsung evo, kampanya var bugün. 269 tl.

bir de hdd kutusu aldım, cdrom'un oraya kızaklı.

geriye bu windows 10 olayı kalıyor. sanırım onu da resmi siteden usb ye yükleyip, satın aldığım key ile aktifleştireceğim.
  • su an sirketin it'sinden aldigim usb'yi bootlayip bilgisayarima format atmaya calisiyorum fakat acayip ayarlar istiyor. bilen biri yesillendirirse asiri sevinicem gercekten. bilgisayari firlatmama cok az kaldi.

tanim: kurumsaldan alinan usb ile kurulmamasi gereken isletim sistemi.

edit: bana server kurulumu vermisler. zaa.
  • ben mi bilgisayar kullanma konusunda cahilim ama herhangi bir programla/pencereyle meşgulken ekranın herhangi bir köşesine netflix penceresini sabitleyip izlemek istiyorum. windows 10’un böyle bir meziyeti yok mudur acaba it’ci arkadaşlar bi yeşillendirebilirse harika olur
    edit: onlarca yardımsever ekşiciden hepsine tek tek teşekkür edemesem de var olun, sorun çözüldü!