şükela:  tümü | bugün
  • masaüstü bilgisayarımda ssd kullandığımdan dolayı yaşamadığım sorun. laptopta ise her türlü yöntemi denediğim halde başarılı olamadım. disk kullanımı yüzde yüz ve ben bilgisayarda işlemlerimi yapamıyorum bu konuda bilgisi olan varsa acil olarak benle paylaşabilir mi?

edit: sorun görev yoneticisinde disk kullanımının yüzde yüz olması. disk olan c nin dolmasi değil.
  • bildiğim kadarıyla tam bir çözümü olmayan sorun.
    google'da windows 10 %100 disk usage diye arattığınızda karşınıza - indexlemeyi kapatmak, arama özelliklerini kapatmak, sanal ram'i resetlemek, driver güncellemek- tarzı onlarca çözüm çıkıyor. bazıları gerçekten bir süre işe yarıyor gibi oluyor ancak kısa bir süre içinde problem geri dönüyor.

adet yerini bulsun tanımı: bilgisayarı kullanılmaz hale getiren sonun.
  • kapitalist sistemin hdd'nin nimetlerinden doyması üzerine artık ssd satmaya çalışmasından kaynaklanan sorun. çözüm de basit sistemi ve hız gerekli programlarınızı kurucağınız 125gb ssd, depolama için 1-2 tb hdd işinizi görür.
  • sene olmuş 2018 hala hdd’ye işletim sistemi.....

iş ve ofis bilgisayarımda ssd olması sebebi ile hissetmediğim sorundur efenim.
  • bir iki ufak ayarla düzeltilebilecek sorundur.

ayrıca sene olmuş 2018 hadi ssd kullanmıyorsun google'a yazsan daha çok işine yarardı.

iyi forumlar.
  • öncelikle herkese iyi forumlar arkadaşlar. bu tür başlıkları ''yardım/destek'' bölümüne açarsanız adminleri de büyük bir külfetten kurtarmış olursunuz. ayrıca sorun çözüldükten sonra da lütfen [çözüldü] ibaresini de başlığa eklemeyi unutmayın. soruna dönecek olursak. bu problemin iki temel nedeni olabilir:

1-matbaanın ülkemize geç gelmesi
    2-enver paşanın alman hayranlığı

benim tavsiyem virüs taraması yapmanız. matbaanın geç gelmesi bağlantı hızıyla alakalı olabileceği gibi (lag) virüs kaynaklı da olabilir çünkü. şayet pc tarama sonucu temiz ise format atıp sil baştan temiz bir kurulum yapmanızı öneririm.

eğer bu da yardımcı olmazsa c/windows/system32/config/alman-hayranligi dosyasını not defteriyle açtıktan sonra ctrl+f yapıp ''enver'' diye aratın. çıkan sonucun karşısındaki sayıları silip 29101923 olarak değiştirin. sorun büyük ihtimalle çözülecektir.

------------------------------------------------------------------------
    logitech z5500 toshiba a100-192 nokia 6120c canon a530 samsung 40a330 samsung 32b450 logitech harmony 525 kumanda, ps3 120gb slim, egreat m34a,htc desire hd,canon ixus 130 is

desktop pc:windows 10 pro 64 bit,16gb (4x4gb) ripjawsx ddr3 1600mhz cl9 1.5v dual kit ram,core i7 2600@4.2ghz cpu,asus p8z68-lx mainboard,philips 220xw

araba:ford fiesta 2013 model powershift trend donanım
  • sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. windowsun kontrolsüz loglamasından kaynaklanır. çözümü şu şekildedir.

önce windows/logs/cbs dosyası içindeki tüm dosyalar silinir.
    sonra gidilir windows/temp dosyası altındaki tüm dosyalar silinir.

bu dosyaları silemiyorsanız, diski çıkarın harici disk olarak başka bir bilgisayara takın ve öyle silin. bir daha tekrarlamaz.
  • başlata sağ tık - bilgisayar yönetimi

hizmetler ve uygulamalara girelim

hızlı getirme servisini durdurup iptal edelim diskin ışığı sönecektir.
  • laptopunuzdaki hdd'yi, en ucuzundan 256'lık ssd ile değiştirip kurtulabileceğiniz sorun. bunu nasıl yapacağınızla ilgili anlatımları (hdd'yi ssd'ye kopyalamak, varolanın yerine yenisini takmak, diğer hdd'nizi harici bellek olarak kullanmak, bunun için gerekli hdd kutusu vs.) google'a yazıp bulabilirsiniz. geri kalan çözümler maalesef denendi ve elendi. eski laptopunuz 30 saniye içinde açılsın ve hızlı çalışsın istiyorsanız ssd takın.
  • yıl olmuş 2018 hala ssd kullanmayanlara vampir muamelesi yapanların olduğunu göstermiştir.

wd blue, yüksek yoğunluklu 2tb 5400rpm disk kullanıyorum. ağzına kadar dolu, 50'nin üzerinde oyun yüklü, bilgisayarın açılması en fazla 11sn sürüyor. ayrıca video oluşturma, 3 boyutlu tasarım gibi ağır işler de yapıyorum.

bunu satın aldığım fiyata 250gb ssd alabiliyordum. yaptıklarımın çeyreğini yapamazdım bu kadar alanla. yaz ortası gibi aynısından bir tane daha alıp raıd 0 yapacağım (iki diski paralel bağlayacağım), o zaman okuma/yazma hızı yaklaşık 1.75 kat artacak, ayrıca depolama alanın da 4tb olacak.

windows 10'a gelelim. başlat çubuğuna sağ tıklayarak görev yöneticisini açın. sol attan diğer ayrıntılar'a tıklayıp ekranı genişletin. performans ekranı gelecek, orada disk'e tıklayın ve uygulamaları en çok disk kullananlar üstte olacak şekilde sıralayacak. buradan diskinizi neyin yorduğunu görebilirsiniz.