şükela:  tümü | bugün
  • windows lite diye adlandırdığımız, microsoft'un katlanabilir ve chromebook benzeri cihazlar için oluşturduğu yeni işletim sisteminin adı.

sanıyorum yarın ilk kez göreceğiz.
  • alıntı : microsoft, windows 10x ile birçok uygulamayı internet üstünden çalışır şekilde sunacak da deniyor. bu detay 10x işletim sistemli modellerin bulut temelli çalışacağını ve ucuz olacaklarını (düşük özellikler ile) akıllara getiriyor. bu konuda henüz net bilgiler bulunmazken, sızıntının kaynağı evan blass da şimdilik başka bir bilgi vermiyor.

tanım : sanırım bulut tabanlı bir işletim sistemi olacaktır. bizim ülkemizde iş yapmaz. 4 mbps hızlar var piyasada.
  • basitçe özetlersek gelen ilk izlenimler daha rafine ve fazlalıklarından arındırılmış bir windows 10 havası verdiği yönünde. bu da çoğu test kullanıcısını sevindirmiş.

yahu insanların normal bilgisayarlarda kullanılabilecek, gereksiz abidik gubidik özelliklerinden arındırılmış hafif bir windows isteğini bu microsoft daha ne kadar görmezden gelecek anlamak mümkün değil. sırf bu yorumlar bile bunun kanıtı artık. apple 1, microsoft 2 bu konuda...
  • neye benzediğini bu videoda görebilirsiniz.

ben açıkçası izlerken bile sinir krizi geçiriyordum, kullanacak olana sabırlar diliyorum. microsoft sanırım katlanabilir ekranlı cihazların giderek popüler olacağını düşünüp "bu trendi nasıl yok edebiliriz" diye çabalamış.
  • ekran katlama sevdasının sonucu bu çıkmış. ekranı katlamasın saçma olduğunu anlamak kaç sene sürecek bakalım. klavyeyi katlarsın sorun olmaz ama ekranı katlamak saçma. 3 kat oluyor kapatınca. gereksiz karışık.
    microsoft’un yapması gereken windows 10’u adam edip hem pc hem mobilde çalışacak hale getirmek olmalı.

yine gereksiz vakit israfı bir proje.
  • esnek ekranlar, geleceğin teknolojisidir. buna gereksiz demek, bilgisayarların kısıtlı yerlerde kullanılacağına inanmaktan farksızdır.
  • microsofttan bir numara olmayacağını kendi patronu da anladı da işi bırakıp gitti adam. en ufak bir heyecan yaratamıyor. tamamen gözden çıkardılar sanki. eskiden gene bir heyecan yaratabilirdi. windows 98 derdi, xp derdi, vista derdi, milenyum derdi. bir heyecan yaratırdı.

şimdi düşünüyorum da yıllardır tamamen hayal kırıklığı. telefon işine girdi, rezil olup çıktı. devir telefon, tablet devri olmuş. yıllardır birikimi var bunların ama bunca tecrübeye çoluk çocuk firmalar tokatladı bunları. onlara güvenip telefonlarını alanları hıyar gibi bıraktı ortada.

şimdi diyor ki katlanabilir tablet mi, telefon mu ne yaptı anlamadım. açıyor ekranı, tıklayınca yanda mail açılıyor. vay anasını, geleceğin teknolojisi bu olacakmış. adamların kendileri bile inanmıyor. devasa microsoft bütçesinden tırtıklamak için oyuncak prototip yapmışlar.

ürününe inansa apple gibi şak diye sürerdi piyasaya. adam diyor ki 1 sene sonra satışa çıkacak. göstermelik bir kaç parti üretirler, vitrinlerde durur öyle.

çoğu hayalidir zaten. bunlar arada bir show amaçlı videolar çekerler. ilerde gerçekten yapan çıkarsa bu bizim fikrimizdi diye atlamak için.

bunlar 10 sene önceden yayınladıkları ne harika ürünler var ama hiç biri hayata geçmemiş hayali oyuncaklar.

bu katlanır telefon mu tablet mi neyse artık o da yine böyle olacak. bunun daha iyisini yapıp piyasaya süren bir sürü firma var. ama microsoftta onu piyasaya sürebilecek, arkasında duracak kapasite yok. bu firmanın malı deniz, yemeyen keriz mantığı ile ilerliyorlar. bakalım seneye katlanır oyuncakları ne başarılar gösterecek göreceğiz.

şuraya link koyalım, microsoft keriz silkeleme videoları:
    https://www.youtube.com/…productivity future vision

edit: ama bunlar xbox'ı yapıp nasıl piyasaya sürebildi hala hayret halindeyim. normalde iş yapıp batırma uzmanıdırlar xbox da işler nasıl tersine gitti anlamadım. sanırım genelden kurtulup ayrı bir ekip yürüttü bu projeyi. yoksa onu da batırıp çıkarlardı. microsofttan beklenmedik bir iş oldu xbox.
    surface pro'lar da güzel, ama windows'un kendisinde sorunlar var. windows'u gören donanım sapıtıyor.
  • bunlar hakikaten gerizekalı.
    win32 uygulamaları desteklemeyecekmis

eee bire salaklar, .madem win32 yoktu windows 10 mobile fişini neden çektin ?

hadi fişini çektin , mobilde iflas ettigin sistemi ,bilgisayarlara win32 desteği olmadan getirmek hangi kafanın ürünü?

10 x yüklü yeni nesil tablet bilgisayarlara ne kuracak insanlar?
    en son 2016 yılında güncellenmiş atıl mağazadaki zamazingolar mi ?

tek kelimeyle hayal kırıklığı
  • windows 10x is now microsoft’s true answer to chrome os

"a new lightweight version of windows to take on chromebooks"
  • heyecanla beklediğim yeni ve ram dostu olduğu iddia edilen tablet arayüzüdür. belki yalnızca ben böyle düşünüyorum ama windows 10'un gereksiz ram tüketimi performansı epey düşürüyor. hele ki 4gb bir rama ve hard diske kurulu bir sisteme sahipseniz. windows 7 ve 8.1 'i mumla aratıyor insana.