• bazı yerlerde: "bilmem kaç bin tane, üst düzey, birinci sınıf yazılım mühendisinin ürünü elbette güzel olacak" falan deniyor, çok komik... sanki bundan önceki windows'ları microsoft'un çaycısı kodluyordu.
  • son tüketiciye mal gözüyle bakan olağanüstü programcılar olsa da benim için kullandığım en iyi işletim sistemidir. sistem 2 seneden fazladır çatır çatır çalışıyor mu, çalışıyor. zırt pırt format gerekiyor mu, gerekmiyor. aradığımı, koyduğumu rahatça bulabiliyor muyum, evet buluyorum. öyle ya da böyle çalışmasını istediğim her programı çalıştırıyor mu, evet. gerisinin götüne koyayım, neticede benim işime de yaramıyor, sikime de derman olmuyor.

benim kullanım alanım bu, sınırlarım bu. yazılım geliştirmemek, bilgisayar mühendisi veya programcısı olmamak ne zamandan beri mallık oldu amk. şu tespiti yapıp işi bilsen ne olur, bilmesen ne olur. sakin falan değilim lan.
  • microsoftun home user için yaptığı en iyi işletim sistemidir.
    windows7 > windows xp > windows 98 se > windows 98 > windows millenium = windows 95

edit: vista'yı unutmadım. vista işletim sistemi değil orospu çocuğudur.
  • 4.5 yillik laptop'ima "laptop pilinizin verimliligi azalmis cok hizli bitebilir", "bios'unuz suspend/resume sirasinda acpi verisini tam dogru tutmuyor, bios upgrade deneyin" gibi "bunlari bilmek mumkun muydu lan?" tepkisi verdiren yardimci uyarilarda bulunan, isletim sistemi gibi isletim sistemi.
  • 12 yaşındaki çocukların 2 gün kullanıp çözdüğünü zannettiği işletim sistemi.

bu da benden gelsin: sadece açık olan pencerenizin ekran görüntüsünü almak istiyorsanız alt tuşuna basılı tutup print screen'e basmanız yeterli. kes biç yapmaya gerek yok.
  • 1 - güncellemeleri almak isterseniz ayarlar şöyle olsun;

denetim masası > sistem ve güvenlik > windows update > otomatik güncelleştirmeyi aç veya kapat
    burada şunu seçin "güncelleştirmeleri denetle, ancak karşıdan yükleme ve kurma konusundaki kararı bana bırak" kaydedin. bu şekilde aşağıdaki güncellemeleri otomatik yüklememiş olursunuz.

2 - alt kısımda listelediğim güncellemeleri kesinlikle yüklemiyoruz. bu güncellemeler windows 10,
    telemetry gibi gereksiz ve zararlı güncellemeler. nasıl zararlı ?
    bu güncellemeler arka planda çalışıyor kullanım alışkanlıklarınızı, sistemin windows 10 uyumluluğu gibi bilgileri microsofta ispikliyor. bu da ister istemez bilgisayarın performansını, internet bağlantınızı etkiliyor daha önemlisi gizliliğin içine ediyor. güncelleme ayarınız 1 nolu şıktaki gibi olsun. kendiniz manüel kontrol edin güncellemeleri. bu şerefsiz güncellemeler düşünce üzerine sağ klik gizle diyin.

kb971033-x86-x64
    kb2952664-x86-x64
    kb2977759-x86-x64
    kb3021917-x86-x64
    kb3035583-x86-x64
    kb3068708-x86-x64
    kb3075249-x86-x64
    kb3080149-x86-x64
    kb3081954-x86-x64
    kb3123862-x86-x64
    kb3139923-x86-x64
    kb3150513-x86-x64
    kb3161608-x86-x64
    kb3163589-x86-x64
    kb3172605-x86-x64
    kb3173040-x86-x64

3 - aylık kalite toplaması isimli güncellemeyi de yüklemeyin (isteğe bağlı alana düşeni)
    4 - bazen tek tük güncellemeler kaçıyor yani sistemi yüklediğiniz zaman 2016'dan 2017'den şu yukarıda olmayan güncellemelerden düşerse yüklersiniz.

5 - asus anakart kullanıcıları lütfen dikkat; kb3133977 nolu güncelleme asus anakartlı makinelerde sorun çıkarıyor microsoft windows 10'a yükseltin diyor ki her zaman yaptığı puştluklar, asus ise farklı çözüm getirmiş bu güncellemeyi yüklemeyin. bu güncellemeyi yüklerseniz bilgisayar açılış kısmında hata veriyor. google'a ilgili güncelleme numarasını yazarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
  • biz eski nesil bilgisayarcıların bu işletim sistemine yönelik eleştirilerinde genel olarak eksik olan bir şey var, o da vizyon. yani dar bir vizyonla bakıyoruz. ben de aynı şeyi yapıyorum. yok efendim nvidia nforce 2'nin ses sürücüleri nasıl tam olmazmış, yok efendim directx 10.1 destekli ekran kartıma neden illa ki ilave sürücü gerekiyormuş, koca koca düğmeler, koca koca çubukların ne getirisi varmış falan falan...

şimdi öncelikle kabullenemediğimiz şeyi bir görmek lazım. biz artık eskidik. makinelerimiz de eskidi. yeni dünyada 1024*768 veya 1280*1024 diye bir çözünürlük kalmadı. giriş seviyesi 1680*1050, orta halli makine 1900*1200. daha iyisinin sonu yok zaten biliyorsunuz ve 30" monitör alıp da 1280*800 çalıştıracak değilsiniz. bu nedenle, geleceğe yönelik tasarlanmış bir işletim sistemini "piksel sayısı zemininde düşünürsek eşşeğin cinsel uzvu büyüklüğünde ikonları var" diye eleştirmek, çağdışı davranmak olur, irticacılık olur.

ben -evet- eksik bulduğum çok yeri olduğunu söylüyorum, ancak artık kabul etmenin vakti geldi. bu işletim sistemi; ismindeki 7'den de anlaşılacağı üzere, corei7, en kötü ihtimalle core i5, phenom ii serisi işlemcilerin, radeon 4800 veya nvidia gf 2xx serisi ekran kartlarının, ddr3'ün, 790x veya x58 anakartların işletim sistemidir. bizim değildir. bize en iyi ihtimalle bunun light halini kullanmak, vista kullanmak, olmadı xp kullanmak ya da donanımı kaldırıp çöpe atmak düşüyor.

bu bağlamda microsoft'u tebrik etmek isterim. krizin donanımcıları teğet geçmesi için elinden geleni yapmış.

ha evet, build 7000, ati radeon 3650 pro'ya uygun sürücü bulamadı, bu bağlamda 6801'den fersah fersah geride kalmış. 6801, nforce soundstorm'u tanıyıp ses vermişti, 7000 onu yapamadı. onboard ethernet'i tanımadı, ama üzerindeki iki ayrı ethernet kartında sorun yok. mesaj çok sağlam efendiler:

"git kendine adam gibi bilgisayar al"

sanırım windows 7'nin "esansı" burada gizli.
  • en beğendiğim özelliği, herhangi bir yeni özelliği hakkında yorum yapılmışken ''ta jura devrinden beri mac os'da var o'' temalı apple fanboy aforizmalarıdır.
  • 64 bit versiyonunu 2 senedir hiç sorunsuz kullandığım işletim sistemi. hemen suçu os'a atın anasını satayım, oh ne ala memleket.
  • halk dilinde anlatmak gerekirse;

eski windows işletim sistemleri: kardeş ben bir hata yaptım. e artık işin gücün yok bulucan çaresini, düzelticen. hata kodu 43142hsd38 anladın sen onu. ha dersin ben düzeltmek istemiyorum işim gücüm var. sen bilirsin koçum. yok benim bilgisayarım çöktü, yok verilerim gitti diye ağlama sonra. hee o gün gelince bende sana yardım edemem başının çaresine bakarsın. yardım istiyorsan sana eblek yardım sistemimi bağlıyım, sana geri zekalı muamelesi yapsın gerçi kendisi 2 yaşında çocuk aklına sahiptir.

windows 7: bir hata var rahatsız olma sakın hemen çözüy.. bitti, herşey yolunda merak etme.
hesabın var mı? giriş yap