şükela:  tümü | bugün
 • windows vista'nin kuruldugu her bilgisayara konfigurasyonunun a$mi$ligina gore verdigi bir puan. sozkonusu puan 5 kategoride (cpu, ram, grafik, oyun grafikleri ve disk) ayri ayri verilen puanlardan en du$uk olanini temsil eder bu yuzden kendisi "base score"dur. ortalama degildir.
 • örnek:
  processor intel(r) pentium(r) m processor 2.13ghz
  4,0

  memory (ram) 1,50 gb
  4,4

  graphics mobility radeon x700
  4,3

  gaming graphics 639 mb total available graphics memory (aslında 128)
  4,2

  primary hard disk 5gb free (37gb total)
  4,1

  1gb+ ram, 2ghz+ işlemci, 5gb+ boş alan (kurulum sonrası), 128mb+ ekran kartı ile vista'nın gayet performanslı çalışabileceğini beyan eden analiz hedesi.
 • athlon64 x2 4400+, 2gb ddr400 ram, seagate 160gb sata2 disk, radeon x800 pcix16 256mb ile 4.9 alinan super olay.
 • puanlamanin 1.0 ile 5.9 arasinda yapildigi akla fikre ters gudik benchmark.
 • cpu performansını ölçerken, işlemcinin %69-70 ni kullanan bir garip benchmark. en azından kendi işlemcimin**`:@3600mhz` performansını ölçerken böyle bir gudiklik yapmakta. işlemcinin boşta kalan %30 u hemen hemen overclock yüzdem ile aynı değere denk geldiği için; overclock ile ilgili bir tür probleminin olduğundan, oldukça kıllanmaktayım.

  edit; bu gün iki farklı bilgisayarda denemem sonucu; bana bir gıcığı olduğu sonucuna vardım.
 • bu değerlendirme endeksinde

  işlemci için : saniye başına işlem sayısı
  bellek için : saniye başına bellek işlemi sayısı
  grafikler için : windows aero için masaüstü performans
  oyun grafikleri için : 3b iş ve oyun performansı
  birincil sabit disk için : disk veri aktarım hızı baz alınır.

  base score, yani en düşük çıkan değerlendirme sonucunun "windows deneyim dizini temel puanı" olarak alınma sebebi, "bir zincir en zayif halkasi kadar saglamdir" prensibinin benimsenmiş olmasıdır. en düşük puan alan bileşene bakarak bilgisayarınızın ne gibi bir donanım yükseltme ihtiyacı olduğunu anlayabilirsiniz.

  dizüstü bilgisayarlarda garantiyi bozmadan en fazla bellek artırabileceğiniz için ise bir tarafınızın şişmesine neden olur bu değerlendirmenin sonucu.
 • windows 7 ile derecelendirme aralığı 1.0 ile 7.9 arasına çıkarılmıştır.
 • hdd yerine ssd kullanınca 7.8 gibi bir değere ulaşılabiliyormuş bu merette. sata 6 gb/s hdd ile denedim, kesmedi. günümüz teknolojisi ile üretilen hard disklerin diğer sistem bileşenlerinin hızına bırakın yetişmeyi, epey nal topladıklarının hatta o kadar para sayıp aldığınız high-end işlemcinin, anakartın hızını yavaşlattığının kanıtlanmasına yardımcı olmuş bir sistem değerlendirme endeksidir.
 • bu endekse göre; grafik kartım* 3b iş ve oyun performansı için 5,3 puan alırken, windows aero için 3,5 puan alabilmiştir. nasıl oluyor anlamış değilim.

  *ati mobility radeon hd 3470 hybrid x2 grafik kartı (256 mb gddr2 paylaşımsız, 1920 mb a kadar paylaşılabilir bellek) ve tasarruflu kullanım için ati mobility radeon hd 3200 ekran kartı (64mb paylaşımsız, 1984 mb a kadar paylaşılabilir bellek)